LAJMET NGA BOTA

 • Ku është Pranvera Afrikane?

  21 Dhjetor, 2015

  Janë bërë pesë vjet që nga “Pranvera arabe”. Arsye për të festuar nuk ka, sepse Tunizia është e vetmja shpresë. Por shpirti i revolucionit ka infektuar edhe vendet e tjera në Afrikë.

  ushtar afrikeNë Tunizi gjithçka filloi më 17 dhjetor 2010: tregtari i ri i perimeve Mohammed Bouazizi djeg veten në qytetin e vogël Sidi Bouzid, pasojnë protestat e para ...

 • Fetullah Gulen, thirrje myslimanëve: Jo terror në emër të fesë

  18 Dhjetor, 2015

  fetullah gulenDijetari mysliman dhe mendimtari Fetullah Gulen, në një shkrim të botuar në prestigjiozen franceze “Le Monde” ka theksuar edhe njëherë se terrori dhe feja nuk kanë asgjë të përbashkët dhe se janë shumë larg njëra-tjetrës.

  Gjatë komentit për ngjarjet e fundit terroriste në Paris, Gulen deklaron se teologët dhe myslimanët e zakonshëm duhet të ...

 • Merkel mbështet zgjerimin e kompetencave të FRONTEX-it

  18 Dhjetor, 2015

  Para takimeve të nivelit të lartë është e zakonshme që të raportohet në Bundestag. Në fjalën e saj të mërkurën (16.12) në prag të samitit të BE, Merkeli tha se e mbështet zgjerimin e Frontex-it.

  Merkel“Turqia është dhe mbetet për BE një partner kyç”, tha kancelarja në deklaratën e saj qeveritare në Bundestag. Me këtë ajo e bëri të qartë ...

 • Të rinjtë europianë zhvendosen djathtas

  17 Dhjetor, 2015

  flamuj e djathtaNë vendet e BE-së gjithnjë e më shumë të rinj tërhiqen drejt partive të djathta. Ata joshen me mesazh të thjeshta. Disa ekspertë e shohin këtë si rrezik për demokracinë.

  Front National në Francë dhe Partia e Lirisë në Austri (FPÖ) janë vetëm dy shembuj të partive të djathta nacionale në BE, radhët e të cilave aktualisht janë ...

 • Ethe politike në fundin e 2015-s: Reformat në Greqi

  16 Dhjetor, 2015

  Me procedurë të përshpejtuar, qeveria greke po miraton reformat e premtuara. Por pikat e rëndësishme lihen për t’u miratuar në momentin e fundit.

  PEEdhe në kohën para Krishtlindjeve, Athina mbetet e mbërthyer nga ethet politike: po këtë javë, ndoshta pasdite vonë të martën (15.12.) parlamenti do të miratojë një paketë tjetër reformash, në mënyrë që Greqia të mund të marrë ...

 • Çarçafët që luftojnë alergjitë

  16 Dhjetor, 2015

  teshetimaShumë njerëz vuajnë nga alergjitë e lidhura me pluhurin, të shkaktuara kryesisht nga insekte të vogla që depërtojnë në çarçafët e shtretërve. Shkencëtarët polakë njoftojnë se kanë testuar me sukses një pëlhurë që është e padepërtueshme nga krijesat mikroskopike.

  Nuk na pëlqen të mendojmë për këtë, por shumica nga ne ndan shtratin me mijëra  krijesa të vogla ...

 • 3 astronautë drejt stacionit ndërkombëtar të hapësirës

  16 Dhjetor, 2015

  3 austronautAstronautët Tim Kopra nga NASA, Tim Peake nga Agjencia Evropiane e Hapësirës si dhe kozmonauti rus Yuri Malenchenko u nisën sot në udhëtimin 6 orësh drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

  Raketa ruse Soyuz u lëshua me sukses nga nga kozmodromi Baikonur në Kazakistan.  Treshja do t’i bashkohet komandatit të Ekspeditës 46, Scott Kelly nga NASA dhe ...

 • Rriten tensionet mes Rusisë dhe Turqisë

  15 Dhjetor, 2015

  anija ushtarakeKapiteni i një anije turke peshkimi që operon në ujërat ndërkombëtare, tha sot se ndaj anijes së tij nuk është qëlluar me të shtëna paralajmëruese nga destrojeri rus në Detin Egje. Dje Rusia tha se një anije e saj luftarake që po lundronte në Detin Egje ishte detyruar të qëllonte në mënyrë paralajmëruese ndaj një anije turke peshkimi ...

 • Marrëveshja e Parisit dhe ngrohja globale

  14 Dhjetor, 2015

  Marreveshja eko parisitMarrëveshja historike e arritur në Paris nga delegatët e më shumë se 190 vendeve ka për qëllim të ngadalësojë ritmin e ngrohjes globale.

  Ja si u shpreh Barak Obama, President i SHBA-së:

  “Edhe nëse të gjitha objektivat fillestare të miratuara në Paris do të realizoheshin, ne do të arrinim një përparim të vogël përsa sa i përket pakësimit të ...

 • 20 vjet pas Daytonit – paqe dhe stanjacion

  14 Dhjetor, 2015

  Edhe 20 vjet pas marrëveshjes së Daytonit Bosnja është e përçarë thellë. Shteti shihet si i korruptuar, mosbesimi është i thellë. Një kryetar bashkie i një qyteti të vogël nuk pajtohet. Daniel Heinrich e ka vizituar atë.

  DaytonNë fakt Obren Petrović duket si një protagonist i një filmi me mafia: këmishë ngjyrë violet, këpucë të zeza të shndritshme, flokë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"