LAJMET NGA BOTA

 • Vdes krijuesi i komandave “copy, paste”

  20 Shkurt, 2020

  copy pastQendra globale e teknologjisë, Silicon Valley ka njoftuar për vdekjen e Lawrence Tesler, krijuesit të komandave kompjuterike “prej, kopjo, bart” (cut, copy and paste).

  Kompania Xerox ka njoftuar se ai ka vdekur në moshën 74-vjeçare.

  “Krijuesi i komandave, cut/copy & paste, dhe komandave tjera ka qenë ish-hulumtues i Xeroxit”, ...

 • Fillojnë të dalin pasagjerët e anijes së prekur nga koronavirusi

  20 Shkurt, 2020

  KoronavirusQindra pasagjerë kanë nisur të dalin nga një anije e cila u vendos dy javë në karantinë në një port japonez, në një përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri që u ka marrë jetën mbi 2 mijë vetëve në Kinë.

  Rreth 500 pasagjerë pritet të zbresin nga “Diamond Princess” të mërkurën në Yokohama, atje ku anija ishte ...

 • Hapet qendra për njohjen e diplomave për punëtorët e huaj

  20 Shkurt, 2020

  Working in GermanyGjermania ka nevojë për fuqi të huaj punëtore, ndaj qeveria po përshpejton procesin e ardhjes së ekspertëve të huaj. Në Bonn është hapur një shërbim i ri që do të koordinojë procesin e njohjes së diplomave.

  Ekonomia gjermane varet nga fuqia e jashtme punëtore. Qeveria federale për këtë shkak ka nisur një program për sjelljen e fuqisë së ...

 • Hop në karrierë për Richard Grenell

  20 Shkurt, 2020

  GrenellRichard Grenell, ambasadori amerikan në Berlin merr së shpejti një post të rëndësishëm në Uashington. Grenell është po ashtu i ngarkuar i posaçëm i SHBA për dialogun Kosovë-Serbi.

  Presidenti amerikan, Donald Trumpi vlerëson besnikërinë. Nga kjo përfiton edhe Richard Grenell, ambasadori amerikan në Berlin, përkrahës i flaktë i presidentit amerikan. Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell do të jetë koordinatori ...

 • Koronavirusi, OBSH paralajmëron për kujdes megjithë raportimet nga Kina

  18 Shkurt, 2020

  Koronavirus 2Zyrtarët kinezë të shëndetësisë raportuan të martën se numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit e ka tejkaluar shifrën 72,000 ndërsa numri i të vdekurve ka arritur në rreth 1,900. Megjithatë, kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit paralajmëroi për kujdes pasi prirjet mund të ndryshojnë kur infektohen segmente të reja të popullsisë.

  Përditësimi i fundit përfshin 98 vdekje ...

 • Koronavirusi, mbi 1 mijë e 800 të vdekur

  18 Shkurt, 2020

  KoronavirusAutoritetet shëndetësore në Kinë njoftuan sot se numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në mbi 70 mijë, ndërsa numri i të vdekurve është rreth 1 mijë e 800. Deri tani askush nuk mund të thotë se kur mund të marrë fund epidemia, ndërsa virusi po infekton çdo ditë e më shumë njerëz jashtë Kinës.

  Në provincën Hubei, ...

 • SHBA, akuza të reja kundër firmës kineze Huawei

  14 Shkurt, 2020

  HuaweiQeveria amerikane ngriti të enjten një aktpadi të re, kundër kompanisë kineze të teknologjisë Huawei dhe drejtueses kryesore të saj Meng Wanzhou.

  Aktakuza u ngrit në gjykatën federale të Bruklinit në Nju Jork.

  “Huawei” akuzohet për komplot me qëllim shkeljen e aktit që ndalon krimet nëpërmjet zhvatjes dhe detyrimit si dhe aktivitetet korruptive, me synimin për të vjedhur sekretet tregtare ...

 • Kinë: Numri i të vdekurve nga koronavirus, mbi 1,100

  13 Shkurt, 2020

  KoronavirusZyrtarët kinezë të shëndetësisë njoftuan të mërkurën se numri i të vdekurve nga koronavirusi ka arritur në më shumë se 1,100.

  Shifrat e Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë përfshijnë 97 vdekje të reja dhe gjithsej 44,653 njerëz të konfirmuar si të infektuar që nga shpërthimi i koronavirusit muajin e kaluar. Disa ekspertë kanë hedhur dyshime nëse ky është numri i plotë ...

 • Opsionet e Turqisë pakësohen në Siri, Rusia mbështet lëvizjen e Asadit

  13 Shkurt, 2020

  SiriaNjë ofensivë siriane e mbështetur nga Rusia në Idlib i ka sjellë forcat turke në konfrontim të drejtpërdrejtë me trupat e Presidentit Asad. Kjo kërcënon të minojë një marrëveshje të brishtë mes Turqisë dhe Rusisë.

  Bisedimet për qetësimin e situatës midis përfaqësuesve të Rusisë dhe Turqisë nuk kanë arritur asnjë marrëveshje, pasi 13 ushtarë u vranë gjatë javës së kaluar ...

 • Përhapja e koronavirusit të ri

  11 Shkurt, 2020

  Koronavirusi

  rel

Qendra Informative Shqiptare "Liria"