LAJMET NGA BOTA

 • Angela Merkel ‘tepër krenare’ për themeluesit e BioNTech

  18 Dhjetor, 2020

  Ugur Sahin dhe gruaja e tij Özlem TüreciUgur Sahin dhe gruaja e tij, Özlem Türeci

  Kancelarja gjermane ka shprehur vlerësimin e saj për BioNTech, firmën e vogël gjermane prapa vaksinës së parë të koronavirusit. Merkeli tha se vaksina do të shpëtojë “shumë jetë”.

  Kancelarja gjermane Angela Merkel vlerësoi arritjet ...

 • Biden: Autorët e sulmit kibernetik do të paguajnë kosto të rëndë

  18 Dhjetor, 2020

  sulm kibernetikPresidenti i Zgjedhur i SHBA Joe Biden tha të enjten se një sulm kibernetik në shkallë të gjerë kundër qeverisë amerikane i zbuluar kohët e fundit është një çështje që përbën “shqetësim të madh” dhe u zotua se do të ndërmarrë veprime të shpejta si kundërpërgjigje sapo të marrë detyrën muajin tjetër.

  Zoti Biden, i cili do të inaugurohet ...

 • Ekspertët shqyrtojnë vaksinën e Moderna-s

  17 Dhjetor, 2020

  ModernaTë enjten një grup këshilltarësh të jashtëm të Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave pritet të rekomandojë dhënien e autorizimit për përdorim emergjent të vaksinës kundër koronavirusit të prodhuar nga kompania Moderna.

  Vendimi i grupit ka të ngjarë të merret pas orës 3 pasdite ndërsa të premten pritet autorizimi nga FDA-ja.

  Ky është i njëjti grup ekspertësh që javën e kaluar ...

 • Kancelarja Merkel – vaksinimet për Coronan mbeten vullnetare

  17 Dhjetor, 2020

  MerkelQeveria gjermane ka rikonfirmuar pozicionin e saj se vaksinat kundër koronavirusit duhet të mbesin vullnetare. Në Bundestag, megjithatë, kancelarja Merkel u bëri thirrje qytetarëve të përfitojnë nga opsioni i vaksinimit.

  Objektivi është imuniteti i tufës. Po të mos vaksinohen më shumë se 40, 50 ose 60 përqind e njerëzve, do t’u duhet të gjithëve të mbajnë maskë për një kohë ...

 • Gjermania dhe vaksinimi, një logjistikë si zbarkim në Hënë

  17 Dhjetor, 2020

  VaksinaLicencimi i vaksinës ndaj koronavirusit është në prag. Qytetarët, mjekët dhe ekipet e ndihmës ndodhen përpara një sfide të madhe. Si duhet realizuar vaksinimi i një populli 80 milionësh?

  Tani pra, me disa ditë në avancë mund të fillohet me vaksinimin, pas licencimit ndoshta menjëherë pas Krishtlindjeve. Më në fund vaksina u gjet. „Një dhuratë e mrekullueshme për Krishtlindje”, kështu ...

 • Beethoven: Evropian, humanist dhe kozmopolit

  17 Dhjetor, 2020

  Ludwig van BeethovenSi sot 250 vjet mё parё lindi nё Bon kompozitori Ludwig van Beethoven, i cili konsiderohet si gjermani mё i njohur nё botё.

  Nё qytetin e tij tё lindjes Beethoveni, jetoi deri nё moshёn 22 vjeҁ pёrpara se tё zhvendosej nё Vjenё. Sipas kryeministrit tё landit sё Renanisё Veriore-Vestfalisё (NRW) Armin Laschet, kompozitori Ludwig van Beethoven ёshtё pjesё ...

 • Pikëpyetje rreth shpërndarjes së vaksinës në pjesën më të madhe të botës

  16 Dhjetor, 2020

  VaskinaSipas një studimi të ri gati çereku i popullsisë së botës nuk do të ketë qasje tek vaksina kundër COVID-19-s të paktën deri në vitin 2022, në një kohë kur në Shtetet e Bashkuara, Britani e Kanada vaksinimi ka nisur.

  Edhe në rastin më të mirë, kapacitetet prodhuese për të mbuluar të gjithë popullsinë e botës nuk ekzistojnë.

  Vendet më të ...

 • 952 vetë – Gjermania shënon rekord vdekjesh me ose nga Corona

  16 Dhjetor, 2020

  Covid 19 IzraelPër herë të dytë brenda një viti Gjermania kufizon fort jetën publike. Se sa serioze është gjendja e pandemisë e tregon shifra e vdekjeve të mërkurën. Jens Spahn premton ndërkohë transparencë maksimale për vaksinën.

  Seriozitetin e gjendjes së pandemisë në Gjermani e bën të qartë një shifër: Zyrat e Shëndetësisë i kanë njoftuar Institutit Robert Koch 952 të ...

 • Rusia mbështet Marrëveshjen e Dejtonit, por edhe Dodikun!

  15 Dhjetor, 2020

  LavrovMinistri i Jashtëm rus Sergei Lavrov po viziton Bosnjë-Hercegovinën në përvjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Dejtonit. Pozicioni i Moskës nuk ndryshon – ajo mbështet strukturën e Dejtonit, por dhe Milorad Dodikun.

  Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, kishte planifikuar ta vizitonte Bosnjë-Hercegovinën në prag të zgjedhjeve lokale në nëntor, por e ka shtyrë ...

 • Uashingtoni vë sanksione ndaj Turqisë për blerjen e sistemit rus të mbrojtjes

  14 Dhjetor, 2020
  S-400S-400 air defense systems, are unloaded from a Russian transport aircraft, at Murted military airport in Turkey, July 12, 2019.

Qendra Informative Shqiptare "Liria"