LAJMET NGA BOTA

 • Ibuprofeni, a i zbut simptomat e COVID-19s?

  3 Qershor, 2020

  IbuprofenMjekët britanikë janë duke testuar një formulë të ilaçit anti-inflamator ibuprofen për të parë nëse ai i zbut problemet e frymëmarrjes tek pacientët me simptoma të rënda të COVID-19.

  Provat përfshijnë një formulë të veçantë të ibuprofenit, për të cilin studiuesit thanë se kishte treguar më shumë efekt sesa ibuprofeni i zakonshëm për trajtimin e sindromave akute të frymëmarrjes si ...

 • Gjermania ndryshon paralajmërimin për udhëtime për 31 vende

  3 Qershor, 2020

  Check-inPër vendet e treta, si Ballkani Perëndimor, do të pritet vendimi i Komisionit të BE-së. Paralajmërimi për udhëtime për vendet e BE-së, Schengen-it dhe Britaninë e Madhe, do të zëvendësohet me udhëzime për secilin vend.

  Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Heiko Maas, bëri të ditur të mërkurën, 3.6.2020, në Berlin se Gjermania ka vendosur që prej datës 15 qershor ta heqë ...

 • Sprapsje prej globalizimit?

  2 Qershor, 2020

   

  Corona RecezionSa më të degëzuara dhe ndërkombëtarizuara hallkat e furnizimit, aq më me risk janë ato. Me krizën Corona ekonomia po përballet me kostot e larta humbjesh dhe po reagon. A ka nisur vallë sprapsja prej globalizimit?

  Sipërmarrjet e logjistikës si p.sh. ajo Dachser janë si sizmiografë të tregtisë globale. Nëse ka ndokund luhatje në ekonomi, atëherë në qendrën e ...

 • Emerson: Kurrë asgjë e madhe nuk është arritur ndonjëherë pa entuziazëm

  29 Maj, 2020

  Ralph Waldo EmersonRalph Waldo Emerson (1803-1882), the American poet and essayist, author of English Traits (1856) and Society and Solitude (1872).(Photo by © Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images)

  “Njëra ndër bekimet e miqësisë së vjetër është se me ta mund të bësh edhe budallallëqe.”

  “Ajo që qëndron pas nesh dhe ajo qëndron para nesh janë çështje të vogla në ...

 • William Arthur Ward: Pedagogu mediokër tregon; pedagogu i mirë shpjegon; pedagogu i shquar frymëzon

  29 Maj, 2020

  librat“Djalosh, prej atij që ke mësuar të flasësh, përse nuk ke mësuar edhe të heshtësh?”
  – Demosteni

  “Një mësimdhënës që synon të japë mësim pa i frymëzuar studentët me dëshirën për të mësuar, i ngjan atij që rreh me çekan një hekur të ftohtë.”
  – Horace Mann

  “Kush guxon të jap mësim, kurrë nuk duhet të pushojë së mësuari.”
  – Dana ...

 • Ekspertët studiojnë sistemin imunitar për të dhëna mbi COVID-19

  29 Maj, 2020

  limfocitet TSistemi imunitar i njeriut është i përbërë nga miliona qeliza të bardha të llojit T (limfocitet T), të cilat ndihmojnë në luftimin e viruseve që hyjnë në trup. Kompanitë “Microsoft” dhe “Adaptive Biotechnologies” po zhvillojnë një provë klinike për të identifikuar dhe analizuar mënyrën se si këto qeliza reagojnë ndaj COVID-19. Rezultatet do t’i ndihmojnë ekspertët e ...

 • Rreziqet e indiferencës – një fjalim i papërsëritshëm nga Elie Wiessel!

  28 Maj, 2020

  Elie_WieselFjalimi i Elie Wiessel i mbajtur në vitin 1999 në Washington DC.

  Pesëdhjetë e katër vjet më parë, një djalë i ri hebre nga një qytet i vogël diku në Karpate, u zgjua jo shumë larg vendlindjes së dashur të Gëtes, Wiemar, në një vend të mbuluar tashmë nga turpi i përjetshëm, famëkeqi Buchenwald. Më në fund ishte i lirë, ...

 • Niçe: Politikani e ndan njerëzimin në dy klasa, në vegla dhe në armiq

  28 Maj, 2020

  fridrih_nice1- “Politika përbëhet nga dy fjalë, ‘poli’, e cila është fjalë greke dhe do të thotë ‘shumë’ dhe ‘tik’, një lloj insekti gjakpirës” Gore Vidal”. /Xhon Adams

  2- “Një politikan profesional është një njeri i çnderuar profesionalisht. Për të kapur një post sa më të lartë, atij i duhet të bëjë aq shumë kompromise dhe të pësojë aq shumë poshtërime, ...

 • Trump, rishikim i rregulloreve për platformat e rrjeteve sociale

  28 Maj, 2020

  The White HousePresidenti amerikan Donald Trump pritet të nxjerrë një urdhër ekzekutiv për rishikimin e një ligji, i cili prej kohësh mbron kompanitë Twitter, Facebook dhe Google që ato të mos mbajnë përgjegjësi për materialin e postuar nga përdoruesit.

  Njoftimi vjen pasi kërcënimeve të Presidentit se do të mbyllte faqe të caktuara interneti që ai i akuzon se po ...

 • Paketa bilionëshe e Ursula von der Leyen

  27 Maj, 2020

  Ursula von der LeyenTë paktën 1000 miliardë euro do të mobilizojë presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen për rindërtimin pas krizës së Coronës. KE kërkon të marrë borxhe. Si buxhet normal i BE miratohet 1 bilionë tjetër.

  Në kuadër të buxhetit të ardhshëm të BE, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen kërkon të mobilizojë 1 bilionë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"