LAJMET NGA BOTA

 • Coronavirus – Gjermania i frikësohet rritjes së infektimeve

  16 Korrik, 2022

  covid testMinistri gjerman i Shëndetësisë Karl Lauterbach deklaroi se çdokush duhet të marrë në konsideratë bërjen e një doze shtesë vaksine, përderisa numrat e infektimeve dhe njerëzve në pavionet intensive po shtohen.

   

  Sipas një ankete të kryer nga televizioni publik gjerman ZDF, përqindja e njerëzve që janë të shqetësuar nga rreziku i COVID-19, është rritur me 40%. Shifra në rritje ...

 • Arabia Saudie fyen dhe mirëpret SHBA

  15 Korrik, 2022

  Joe BidenPara vizitës së presidentit, Joe Biden në Arabinë Saudite u bë e ditur, se Riadi ka rritur importet e naftës nga Rusia. Në të njëjtën kohë Arabia Saudite do të hapë hapësirën ajrore për shoqërite izraelite të fluturimit.

   

  Autoriteti i aviacionit civil të Arabisë Saudite bëri të ditur në një mesazh në twitter, se hapësira ajrore do të “hapet ...

 • Çfarë është varianti BA.5 i koronavirusit?

  14 Korrik, 2022

  Test për COVID-19BA.5 – pjesë e familjes Omicron – është varianti më i fundit i koronavirusit, që është duke shkaktuar valë infeksionesh në të gjithë botën.
  Sipas raportit më të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, BA.5 qëndron pas 52% të rasteve të regjistruara në fund të qershorit.

  Në Shtetet e Bashkuara vlerësohet se është duke shkaktuar rreth 65% të infektimeve.

  Rritja e numrit ...

 • Euro bie drejt barazimit me dollarin

  13 Korrik, 2022

  euro dollarSikur euro të kishte qenë aeroplan, tani do të kishte rënë zilja e alarmit. Në këtë nivel të ulët sa tani euro nuk ka qenë asnjëherë në 20 vitet e fundit. Vlera e euros tani është barazuar me dollarin.

   

  Euroja monedha e përbashkët europiane ka pasur  për herë të fundit vlerën sa një dollar në dhjetor 2002. Edhe të ...

 • NASA publikon fotot e plota të marra nga teleskopi më i fuqishëm hapësinor

  13 Korrik, 2022

  nasa 1Agjencia Hapësinore amerikane (NASA) publikoi sot grupin e plotë të fotografive të para me ngjyrë, të realizuara nga teleskopi hapësinor “James Webb”, duke përfshirë fotografinë e një ylli që po shuhet. Një ditë më parë NASA ndau vetëm një fotografi, ku shfaqeshin si kurrë më parë, yjet dhe galaktikat që ndodhen në thellësi të universit. 

  Fotografitë e publikuara sot ...

 • Kamion mallrash me bateri dhe hidrogjen

  13 Korrik, 2022

  kamion me bateriNjë kompani britanike po hedh në treg atë që e cilëson si kamionin e parë në Mbretërinë e Bashkuar që punon me hidrogjen dhe bateri. Kompania Tevva thotë se sistemi me hidrogjen e ka zgjatur në 500 kilometra distancën që mund përshkojë kamioni shtatë tonë e gjysëm.

   

  Duke filluar nga viti 2030, të gjitha makinat e reja në ...

 • SHBA, 400 milionë dollarë të tjera për të forcuar aftësitë ushtarake të Ukrainës

  9 Korrik, 2022

  tankShtetet e Bashkuara kanë marrë vendim t’i dërgojnë një sasi të re ndihme Kievit, e cila ka për qëllim të ndihmojnë forcat ukrainase që të shkatërrojnë kapacitetet ushtarake të Rusisë çka do të dëmtonte aftësitë e saj për të vazhduar luftën në rajonin e Donbasit dhe më gjerë.

  Zyrtarët amerikanë ofruan të premten detaje të një paketë të re prej ...

 • Rusia dhe fillimi i një lufte të re të ftohtë

  8 Korrik, 2022

  rusia lufta e ftohteDeri më 24 shkurt, kur Presidenti Vladimir Putin urdhëroi futjen e trupave ruse në Ukrainë, Lufta e Ftohtë i përkiste muzeve të historisë, si një periudhë e errët në historinë e Evropës. Por ndasitë mes Moskës dhe Perëndimit nuk po tregojnë shenja përmirësimi. Analistët thonë se situata aktuale e marrëdhënieve Rusi-Perëndim mund të jetë fillimi i ...

 • Boris Johnson dorëhiqet

  7 Korrik, 2022

  protesta vmroBoris Johnson dorëzoi postin e kreut të partisë konservatore, Tory. Si kryeministër ai do të vazhdojë të qëndrojë në detyrë, derisa të zgjidhet një kryeministër i ri, tha Johnson në Londër.

   

  Presioni ishte aq i madh, saqë Boris Johnsonit nuk i mbeti rrugë tjetër. Të enjten ai dha dorëheqjen si kryetar i partisë konservatore, Tory në një deklaratë publike. Si kryeministër ai do ...

 • Gjermani: Qeveria miraton lehtësime për migrantët

  7 Korrik, 2022

  Ministrja gjermane e brendshme Nancy FaeserProjektligji i ri për migracionin u jep një shans të ri personave me Duldung, nëse kanë pesë vjet që jetojnë në Gjermani. CDU/CSU akuzon qeverinë për ftesë për migracionin ilagal.

   

  Projektligji i ri për migracionin u miratua të mërkurën, 6.7. nga kabineti gjerman. Ministrja Federale e Punëve të Brendshme, Nancy Faeser (SPD), tha se synimi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"