LAJMET NGA BOTA

 • Perëndimi rrezikon ta humbë Turqinë, paralajmërojnë zyrtarë amerikanë

  29 Tetor, 2020

  transporterShtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar Turqinë të mos ndërmarrë hapa të tjerë për të aktivizuar systemin rus të mbrojtjes ajrore S-400, duke theksuar se do të ketë pasoja. Këto kërcënime ka gjasa ta shtyjnë më shumë Ankaranë drejt Moskës.

  Marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Ankarasë, të cilat janë ftohur vitet e fundit, pësuan një goditje të re këtë javë kur Presidenti ...

 • Sa mbrojtje mund të ofrojnë maskat?

  29 Tetor, 2020

  maskaStudiuesit japonezë kanë konfirmuar se maskat mund të ofrojnë mbrojtje nga grimcat e ajrit që përmbajnë koronavirus, por efektiviteti i tyre ndryshon shumë. Virologët në Universitetin e Tokios thonë se rezultatet e tyre bazohen në eksperimente reale me koronavirus.

  Në këtë laborator janë dy manekinë përballë njëri-tjetrit, njëri prej tyre është i pajisur me një pompë që injekton virusin.

  Studiuesi përdor ...

 • Qeveria federale dhe landet planifikojnë kufizime të kontakteve nga e hëna

  28 Tetor, 2020

  MerkelQeveria gjermane dëshiron të vërë nën kontroll shifrat e infektimeve me Corona, me masa të ashpra që nga e hëna e ardhshme. Kancelarja Merkel diskutoi detajet me kryeministrat e landeve.

  Qeveria federale gjermane dhe qeveritë e landeve duan të vënë nën kontroll shifrat me rritje drastike të infektimeve me Covid-19, duke vendosur kufizime masive të kontaktve gjatë gjithë nëntorit. Sipas ...

 • Corona: Shtretërit intensivë në Europë po mbushen

  28 Tetor, 2020

  intezivjaNë shumë vende europiane, spitalet i janë afruar kufirit të kapaciteteve. Sidomos në Belgjikë dhe Çeki gjendja është më e vështirë, aty duhet të punojnë edhe mjekë e infermierë të infektuar.

  Në Europë po rriten me shpejtësi shifrat e infektimeve, edhe repartet e trajtimit intensiv po mbushen gjithnjë e më shumë me pacientë COVID-19. Organizata Botërore e Shëndetësisë, OBSH ka ...

 • Virusi i Coronës: Sa kohë pas infeksionit vazhdon njeriu të jetë imun?

  28 Tetor, 2020

  maskaNë studim i ri, i bërë në shkallë të gjerë në Britaninë e Madhe tregon se pas infektimit me COVID-19 imuniteti bie shumë më shpejt se sa mendohej, sidomos tek të moshuarit. Verifikimi i fakteve na tregon çfarë dimë.

  “Unë jam imun”, tha Donald Trump kur u kthye në fushatën elektorale pasi kapërceu sëmundjen me COVID-19 dhe i tha publikut ...

 • OBSH: 3 milionë raste të reja me COVID-19 në një javë

  28 Tetor, 2020

  euOrganizata Botërore e Shëndetësisë tha se një numër rekord prej 2.8 milionë rastesh të reja me COVID-19 janë raportuar në mbarë botën gjatë shtatë ditëve të fundit, duke përfshirë 40,000 vdekje të reja.

  Agjencia shëndetësore e OKB thotë se Evropa ka përqindjen më të madhe të rasteve të reja të njoftuara për të dytën javë radhazi me më shumë se ...

 • Covid-19: Merkel kërkon disiplinë dhe Gjermania shqyrton kufizime më të ashpra

  27 Tetor, 2020

  MerkelKancelarja Angela Merkel ka thënë se mungesa e disiplinës ndaj COVID-19 e ka çuar Gjermaninë në një situatë “të vështirë”. Ajo do të takojë liderët e landeve për të vendosur kufizime të reja për të frenuar pandeminë.

  Kancelarja Angela Merkel të martën u bëri thirrje gjermanëve t’i “përmbahen asaj që dimë” për koronavirusin, në një kohë kur Gjermania lufton me ...

 • Rrëfimi i astronautit që mban rekordin për kohën e qëndrimit në hapësirë

  27 Tetor, 2020

  astronaut

  2 nëntori shënon 20 vjetorin e dërgimit të njerëzve të parë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Scott Kelly, astronauti që mban rekordin e qëndrimit nëstacion me 340 ditë resht, rrëfen përvojën e tij.

  Scott Kelly, një astronaut amerikan dhe kapiten i marinës amerikane, tashmë në pension, ka regjistruar më shumë se 15 mijë orë fluturimi në 40 mjete ajrore dhe ...

 • NASA zbulon ujë në sipërfaqen e ndriçuar të Hënës

  27 Tetor, 2020

  HenaAgjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka konfirmuar ekzistencën e ujit në zonat e ndriçuara të Hënës, duke sinjalizuar se uji mund të jetë i pranishëm më gjerësisht se ç’mendohej më parë.

  NASA tha se zbulimi u konfirmua nga Obzervatori Stratosferik për Astronominë me Rreze Infra të Kuqe i njohur me inicialet SOFIA, një laborator fluturues i ...

 • Covid-19: Kufizime më të ashpra hyjnë në fuqi në disa vende evropiane

  26 Tetor, 2020

  rusiNë Evropë, në Amerikë dhe në Azi janë përforcuar masat për kufizimin e pasojave të pandemisë. Numri i personaliteteve publike të infektuara është rritur.

  Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier çeli Samitin Botëror të Shëndetit të dielën në mbrëmje nga Berlini. Samiti, i cili zgjat deri të martën, po mbahet në internet për shkak të rritjes së shkallës së infektimeve në Gjermani. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"