LAJMET NGA BOTA

 • Migrimi në Gjermani – çfarë pritet në vitin 2024

  16 Janar, 2024

  GjermaniaNdërsa Gjermania duhet të bëhet më tërheqëse për imigrimin e punëtorëve të kualifikuar, do të bëhet më e vështirë dhënia e azilit. Cilat rregulla priten?

   

  Më shumë punëtorë të kualifikuar

  Që nga 18 tetori, në Gjermani ka hyrë në fuqi një ligj që lehtëson imigrimin e punëtorëve të huaj. Elementi më i rëndësishëm i ligjit të ri do të jetë Karta e Mundësive (Chancenkarte), ...

 • Trump fitoi bindshëm në Iowa, shqetësime në Gjermani

  16 Janar, 2024

  Trump 2Donald Trump fitoi zgjedhjet e para të partisë në Iowa. Në Gjermani bëjnë thirrje për gatishmëri për të gjithë skenarët. Shqetësime në ekonomi dhe politikë.

   

  Në zgjedhjet e para për kandidatin presidencial të Partisë Republikane, Donald Trump shënoi një fitore të qartë dhe çuditërisht të shpejtë. Televizionet kryesore në SHBA  e shpallën fitues ish-presidentin vetëm 30 minuta pas fillimit të votimit.

  Në vendin e ...

 • Ish presidenti Trump fiton thellë në zgjedhjet paraprake në Ajova

  16 Janar, 2024

  trumpIsh-presidenti Donald Trump, fitoi thellë në zgjedhjet paraprake në shtetin e Ajovas, shteti i parë që çel garën brenda partive, për emërimin e kandidatit presidencial. Zoti Trump siguroi më shumë se gjysmën e votave, rreth 51 për qind, ndërsa guvernatori i Floridës Ron DeSantis u rendit i dyti me 21 për qind dhe ish-ambasadorja në OKB, Nikki Haley, mënjeherë ...

 • SHBA: Mbikqyrja e Bursës i jep dritën e gjelbër ETF-Bitcoins

  12 Janar, 2024

  bitcoinTregtimi i Bitcoin do të lehtësohet. Komisioni i Mbikqyrjes së Bursës në SHBA (SEC) lejon tani, që monedha digjitale të tregtohet direkt edhe në bursë përmes të ashtuquajturve ETF (exchange traded fund).

   

  Tifozët e Bitcoinit prej javësh e prisnin këtë vendim, plot emocion dhe duke e nxitur kursin e këmbimit drejt rritjes së mëtejshme. Tashmë është zyrtarizuar: Në SHBA mund ...

 • Skenarët e mundshëm të përfundimit të luftës në Ukrainë

  12 Janar, 2024

  UkrainaQë nga fillimi i agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, aftësia e Kievit për të luftuar ushtrinë pushtuese është varur nga mbështetja perëndimore. Ndërsa rrezikohen ndihmat për vendin në luftë, ky vit mund të jetë veçanërisht i vështirë për Ukrainën. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Andriy Borys, bisedoi me analistë të çështjeve ushtarake dhe diplomacisë lidhur me situatën në fushën ...

 • Rasti i politikanit serb, Sanduloviq: çfarë dimë deri tani?

  11 Janar, 2024

  SandulovicRasti Sanduloviq mund të klasifikohet si një ngatërresë misterioze politike: si u gjend lideri i një partie margjinale në qendër të mosmarrëveshjes serbo-kosovare?

   

  Dyshohet se gjithçka ka nisur më 2 janar, kur Nikola Sanduloviq ka postuar në rrjetin social X një video nga vizita e tij në kompleksin “Adem Jashari” në Kosovë, ku ka vendosur një kurorë me lule te ...

 • Dritë jeshile për fabrikën e baterive në Schleswig-Holstein

  11 Janar, 2024

  Margrethe Vestager Komisionerja e BEAnkthi mori fund. Komisioni Evropian ka miratuar subvencionet e larta të federatës dhe të landit. Kompania suedeze Northvolt do të ndërtojë bateri për automobilët elektrikë në Schleswig-Holstein.

   

  Kompania suedeze Northvolt ka tani lejen të ndërtojë një fabrikë të madhe të baterive të automjeteve elektrike pranë Heides në Schleswig-Holstein, siç ishte planifikuar. Komisioni Evropian e miratoi financimin ...

 • Sekretari i jashtëm britanik, “Durimi ynë duhet të ketë kufi” në raport me Serbinë

  10 Janar, 2024

  David CameronBritish Foreign Secretary David Cameron visits Kosovo

   

  Sekretari i jashtëm britanik David Cameron deklaroi të martën se qeveria britanike është e pakënaqur me qëndrimet e Serbisë ndaj Kosovës.

   

  Në një raportim para anëtarëve të Komisionit për Politikë të Jashtme të parlamentit britanik, zoti Cameron, i cili vizitoi Kosovën javën e kaluar, tha se qeveria e tij është e ...

 • Anija e parë amerikane e hapësirës në 50 vjet niset drejt Hënës, por has në sfida

  10 Janar, 2024

  Anija HeneRaketa e re “Vulcan” niset drejt hapësirës nga Florida, më 8 janar, 2024. Ajo po bart anijen e hapësirës “Peregrine” të kompanisë private amerikane “Astrobotics” drejt Hënës, duke nisur kështu garën mes kompanive private amerikane për të dërguar objekte në Hënë/AFP

   

  Anija amerikane e hapësirës “Peregrine” u nis drejt hapësirës të hënën, për herë të parë 50 ...

 • Ekspertët: Disa minuta ushtrime fizike në ditë mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës

  10 Janar, 2024

  ushtrimeHulumtuesit thonë se një aktivitet i moderuar fizik, vetëm për disa minuta në ditë, mund të sjellë përfitime tek zemra e personave që nuk merren me ushtrime fizike. Studimet tregojnë se një ecje prej rreth 20 minutash në ditë, e ndjekur nga disa ushtrime në shtëpi për shtendosjen e muskujve dhe trupit, mund të ndihmojë në ruajtjen e zemrës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"