LAJMET NGA BOTA

 • Dritë jeshile për fabrikën e baterive në Schleswig-Holstein

  11 Janar, 2024

  Margrethe Vestager Komisionerja e BEAnkthi mori fund. Komisioni Evropian ka miratuar subvencionet e larta të federatës dhe të landit. Kompania suedeze Northvolt do të ndërtojë bateri për automobilët elektrikë në Schleswig-Holstein.

   

  Kompania suedeze Northvolt ka tani lejen të ndërtojë një fabrikë të madhe të baterive të automjeteve elektrike pranë Heides në Schleswig-Holstein, siç ishte planifikuar. Komisioni Evropian e miratoi financimin ...

 • Sekretari i jashtëm britanik, “Durimi ynë duhet të ketë kufi” në raport me Serbinë

  10 Janar, 2024

  David CameronBritish Foreign Secretary David Cameron visits Kosovo

   

  Sekretari i jashtëm britanik David Cameron deklaroi të martën se qeveria britanike është e pakënaqur me qëndrimet e Serbisë ndaj Kosovës.

   

  Në një raportim para anëtarëve të Komisionit për Politikë të Jashtme të parlamentit britanik, zoti Cameron, i cili vizitoi Kosovën javën e kaluar, tha se qeveria e tij është e ...

 • Anija e parë amerikane e hapësirës në 50 vjet niset drejt Hënës, por has në sfida

  10 Janar, 2024

  Anija HeneRaketa e re “Vulcan” niset drejt hapësirës nga Florida, më 8 janar, 2024. Ajo po bart anijen e hapësirës “Peregrine” të kompanisë private amerikane “Astrobotics” drejt Hënës, duke nisur kështu garën mes kompanive private amerikane për të dërguar objekte në Hënë/AFP

   

  Anija amerikane e hapësirës “Peregrine” u nis drejt hapësirës të hënën, për herë të parë 50 ...

 • Ekspertët: Disa minuta ushtrime fizike në ditë mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës

  10 Janar, 2024

  ushtrimeHulumtuesit thonë se një aktivitet i moderuar fizik, vetëm për disa minuta në ditë, mund të sjellë përfitime tek zemra e personave që nuk merren me ushtrime fizike. Studimet tregojnë se një ecje prej rreth 20 minutash në ditë, e ndjekur nga disa ushtrime në shtëpi për shtendosjen e muskujve dhe trupit, mund të ndihmojë në ruajtjen e zemrës ...

 • SHBA, Gjykata e Lartë kërkon kujdes në përdorimin e Inteligjencës Artificiale

  10 Janar, 2024

  gjykata e larteKryetari i Gjykatës së Lartë, John Roberts kërkoi vetpërmbajtje nga strukturat e zbatimit të ligjit në përdorimin e Inteligjencës Artificiale përmes raportit të fundvitit prej 13 faqesh.

   

  Raporti po vlerësohet nga mediat amerikane si me qëndrime të dyfishta pasi zoti Roberts nuk u shpreh në tërësi as pro e as kundër përdorimit të Inteligjencës Artificiale. Ai tha se ...

 • Kancelari gjerman kërkon gatishmëri për ndyshime

  31 Dhjetor, 2023

  Kancelari gjermanNë fjalimin e Vitit të Ri, kancelari gjerman nënvizoi forcën e Gjermanisë dhe nevojën e solidaritetit evorpian.

   

  Në fjalën e tij tradicionale me rastin e vitit të ri, kancelari gjerman, Olaf Scholz, kërkoi nga qytetarët gatishmëri për ndryshim. Bota po ndryshon, edhe ne duhet të ndryshojmë, tha kancelari.  Ai kujtoi krizat e kohëve të fundit: “Pa përfunduar tërësisht Corona, Rusia nisi një luftë të ...

 • Udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik, zotohet ta copëtojë vendin pavarësisht paralajmërimeve amerikane

  31 Dhjetor, 2023

  Dodik PutinUdhëheqësi separatist i serbëve të Bosnjës u zotua të vazhdojë ta dobësojë vendin e tij që ende vuan plagët e luftës deri në pikën kur do të copëtohet, pavarësisht nga një zotim i Shteteve të Bashkuara për ta parandaluar një gjë të tillë.

   

  “Unë nuk jam joracional, e di se përgjigja e Amerikës do të jetë përdorimi i forcës ...

 • Suksesi i protestave në Serbi varet nga mjaft faktorë

  29 Dhjetor, 2023

  BeogradPas zgjedhjeve në Serbi vazhdojnë protestat. Opozita i kundërshton rezultatet dhe akuzon pushtetin për manipulime. Por suksesi i protestave varet nga disa faktorë.

   

  Dyshimet për manipulimin e zgjedhjeve në Serbi kanë shkaktuar një valë të re protestash dhe kanë çuar vendin në një krizë të re politike. Përveç faktit që zgjedhjet treguan se Serbia është politikisht në “vendnumëro”, ku pavarësht të ...

 • Meini, shteti i dytë që heq ish-Presidentit Trump nga fleta e votimit

  29 Dhjetor, 2023

  TrumpTë enjten Sekretarja e Shtetit të Meinit Shenna Bellows, një demokratevendosi të heqë ish-Presidentin Donald Trump nga fleta e votimit për zgjedhjet paraprake presidenciale, në këtë shtet, bazuar në pikën tre të nenin 14 të Kushtetutës, që trajton rastet se kur një zyrtar nuk kualifikohet për të garuar për një post zyrtar. Me këtë vendim ajo bëhet zyrtarja e ...

 • DASH: Serbia të bashkëpunojë me OSBE për të shqyrtuar pretendimet për parregullsi

  26 Dhjetor, 2023

  BeogradDepartamenti amerikan i Shtetit u bëri thirrje autoriteteve në Serbi të bashkëpunojnë me misionin e Organizatës për Bashkëpunim dhe Siguri në Evropë (OSBE-në), për të shqyrtuar pretendimet për parregullsi dhe theksoi se dhuna ndaj gazetarëve, vëzhguesve dhe komisionerëve të zgjedhjeve është “e papranueshme”. Sipas Departamentit të Shtetit legjitimiteti i proceseve demokratike varet nga transparenca dhe gatishmëria e të gjithë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"