LAJMET NGA BOTA

 • Nuk ka kohë për vonesa në luftimin e ndryshimeve klimatike

  7 Nentor, 2022

  Konferenca e 27-të Botërore për KlimënKonferenca botërore për klimën në Egjipt nis me paralajmërimin se nuk ka vend për vonesa në luftimin e ndryshimeve klimatike.

   

  Në fillim të konferencës botërore për klimën COP27 në Egjipt, ku do të diskutohet se si mund të ndalet ngrohja globale, ministri i Jashtëm i Egjiptit, Samih Shukri, që është edhe kryesuesi i Konferencës së ...

 • Ukraina përgatitet për luftë të përgjakshme në Kherson

  6 Nentor, 2022

  tankDisa shpërthime janë njoftuar në qytetin jugor të Khersonit, ndërsa ushtarët ukrainas po përgatiten për një betejë të ashpër për të rimarrë nën kontroll portin strategjik në bregun perëndimor të lumit Dnipro.

   

  Rusia ka rritur numrin e banorëve të evakuuar nga zona e konfliktit dhe ka pranuar përkeqësimin e situatës në rajonin e Kherson-it. Të paktën 70,000 civilë janë zhvendosur ...

 • Si u bë operacioni i spastrimit nga ushtarët rusë në qytetin Bucha

  4 Nentor, 2022

  Bucha spastrimiPersoni i parë mbërriti në orën 7:27 të mëngjesit. Ushtarët rusë i mbuluan kokën dhe e shtynë drejt një godine zyrash pa emër.

   

  Dy minuta më vonë, një zë i mbytur lutej përmes qetësisë së mëngjesit. Përgjigja e pamëshirshme ishte: “FOL!!! FOL!!!”.

  Ishte një mëngjes gri dhe i ftohtë, data 4 mars, në Bucha të Ukrainës. Deri në mbrëmje, të ...

 • Presidenti Biden thotë se demokracia amerikane është në rrezik

  3 Nentor, 2022

  BidenPresidenti Joe Biden mbajti një fjalim mbrëmjen e së mërkurës ndërsa vuri theksin tek rreziku që i kanoset demokracisë nga gënjeshtrat e ish-Presidentit Donald Trump dhe dhunës që frymëzojnë ato.
  Duke vënë në dukje, në veçanti, sulmin ndaj bashkëshortit të Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, Presidenti tha se pretendimet e rreme të zotit Trump për zgjedhje të ...

 • Papa Françesku: Djalli depërton përmes pornografisë

  2 Nentor, 2022

  Papa FranceskuGjatë një audience për seminaristë dhe priftërinj të rinj Papa paralajmëroi se pornografia është vepër e djallit.

   

  Konsumi i filmave pornografikë është “një ves që e kanë kaq shumë njerëz, madje edhe priftërinj dhe murgesha.” – tha Papa Françesku.

  Ai i paralajmëruar priftërinjtë dhe murgeshat për rreziqet e të parit filma porno në internet, duke thënë se kjo “dobëson zemrën priftërore”. “Kështu ...

 • Sauditët u thonë zyrtarëve amerikanë se Irani po përgatit sulm ndaj mbretërisë

  2 Nentor, 2022

  gjenerali RyderArabia Saudite ka ndarë informacione zbulimi me zyrtarët amerikanë që sugjerojnë se Irani mund të përgatitet për një sulm të afërt ndaj mbretërisë, konfirmuan të martën tre zyrtarë amerikanë.

   

  Shqetësimet e shtuara për një sulm të mundshëm ndaj Arabisë Saudite ndodhin ndërsa administrata Biden po kritikon Teheranin për shtypjen e protestave të përhapura dhe e ka dënuar atë për ...

 • Ndryshimi i klimës rrezikon ullinjtë në Greqi

  1 Nentor, 2022

  ullinjNxehtësi, thatësirë, mungesë uji: Ndryshimi i klimës rrezikon bujqësinë greke. Fshtarëve u rrezikohet ekzistenca. Së shpejti pjesë të tëra të vendit mund të thahen krejtësisht.

   

  „Lesbosi pa drurin e ullirit nuk mund të imagjinohet”, thotë Michailis Bakkas, aktivist për mjedisin nga Mytilini. „Ulliri është pjesë e kulturës sonë. Këtu në Lesbos ka miliona drunj ulliri. Prej shekujsh prodhimi i ullinjve ...

 • Peshqit e artë kanë kujtesë të mirë

  1 Nentor, 2022

  peshku i arteNjë studim i ri hedh poshtë idenë e vjetër se peshqit e artë kanë pak, ose aspak kujtesë.

   

  Më parë mendohej se peshqit e artë që zbukurojnë akuarimet e shumë shtëpive, hoteleve apo lokaleve kanë një hapësirën kujtese prej vetëm tre sekondash.

  Por shkencëtarët nga Universiteti i Oksfordit kanë vërtetuar se peshqit e artë kanë kujtesë të mirë dhe ...

 • Shqetësime për furnizimin ushqimor global, pas pezullimit nga Rusia të marrëveshjes për grurin

  31 Tetor, 2022

  anije transportiPresidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi se uria globale mund të rritet për shkak të pezullimit nga Rusia të një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga OKB-ja për të lejuar kalimin e sigurt për anijet që transportojnë grurë ukrainas.

   

  “Është shumë indinjuese,” tha zoti Biden të shtunën duke folur në Uilmington të shtetit të Delauerës të shtunën.

  Zoti Biden foli disa orë pasi ...

 • Shërbimet sekrete po e kërcënojnë Gjermaninë gjithnjë e më shumë

  31 Tetor, 2022

  spionimiShërbimi gjerman i kundërzbulimit ushtarak po përballet me një shtim të aktiviteteve të shërbimeve sekrete kundërshtare në Gjermani, që po bëhen gjithnjë e më aktive.

   

  Presidentja e Shërbimit gjerman të Kundërzbulimit Ushtarak (MAD), Martina Rosenberg, paralajmëroi për rritjen e aktivitetit të shërbimeve sekrete kundërshtare në Gjermani. Sipas drejtueses së shërbimit sekret ushtarak gjerman, skenarët e kërcënimit për ushtrinë gjermane, Bundeswehr, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"