LAJMET NGA BOTA

 • Konsumatorët kinezë të dashuruar pas pajisjeve elektronike

  12 Qershor, 2017
  Panairi ShangaiPanairi në Shangai

  Politika e Kinës për dyer të hapura ndaj kompanive të teknologjisë po e transformon me shpejtësi shoqërinë kineze në një mjedis ...

 • Energji falas përpara vitit 2030

  12 Qershor, 2017

  energjiaProdhimi i energjisë nëpërmjet fuzionit ka qenë gjithnjë aspirata më e lartë e shkencës. Investues nga e gjithë bota besojnë se kjo do të jetë e ardhmja – me energji të prodhuar falas dhe që nuk dëmton mjedisin. Megjithëse duket ende larg, një kompani në Angli thotë se deri në vitin 2030 do të mundësojë furnizimin me energji të ...

 • Arabia Saudite kundёr Katarit dhe Iranit

  7 Qershor, 2017

  katarShtetet e Gjirit Persik distancohen prej Katarit, pasi e akuzojnё atё pёr mbёshtetje tё terrorizmit. Por vallё synohet vёrtetё lufta kundёr terrorizmit apo ka ndonjё tjetёr aspekt qё e shqetёson Arabinё Saudite?

  Presidenca e SHBA-sё njoftoi, se presidenti Donald Trump do tё pёrpiqet pёr zbutjen e situatёs nё Gjirin Persik. Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahrain dhe Egjipti tё ...

 • Studim mbi vonesat në mjekimin kundër HIV

  7 Qershor, 2017

  hivNjë ekip studiuesish ndërkombëtarë ka arritur në përfundimin se 30% e personave të prekur nga virusi HIV në mbi 10 vende nuk marrin në kohë ilaçet që i mbrojnë nga SIDA.

  Studimi i zhvilluar me nismën e Qendrës Amerikane për Parandalimin e Sëmundjeve analizoi përqindjet e infektimit me HIV në Haiti, Vjetnam, Nigeri, Namibi, Suaziland, Mozambik, Tanzani, Ugandë dhe Zambia.

  Studiuesit ...

 • Stoltenberg: Duhet të jemi të fortë në përgjigjen ndaj Rusisë

  6 Qershor, 2017

  Stoltenberg natoKreu i NATO-s deklaroi se anëtarët e aleancës janë të bashkuar në qëndrimin e tyre ndaj Rusisë në një mënyrë që nuk ka ekzistuar prej vitesh.

  Gjatë një interviste të hënën për korrespondenten e shërbimit serb të “Zërit të Amerikës” Jela de Franceschi, sekretari i përgjithshëm Jens Stoltenberg tha se NATO është e angazhuar për të forcuar mbrojtjen dhe ...

 • Pas tetё vjetёsh NATO zgjeron sёrish radhёt e saj – Mali i Zi anёtari i 29

  6 Qershor, 2017

  trump natoPavarёsisht paraljamёrimeve tё Rusisё, Mali i Zi aderoi si anёtari i 29 nё aleancёn mrbojtёse tё Atlantikut Verior, NATO. Nё vend megjithatё antarёsimi nё NATO ёshtё i diskutueshёm.

  Njё skenё qё u pёrhap nё mbarё botёn dhe u dha shkas pёr komente. Gjatё njё pozimi nё samitin e NATO-s pak ditё mё parё Donald Trump nxioi tё dilte nё ...

 • Londër, në lagjet ku jetonin autorët e sulmeve

  6 Qershor, 2017

  policia LonderPolicia britanike ka identifikuar tre autorët e sulmit të së shtunës pranë Urës së Londrës, që shkaktoi vdekjen e shtatë vetëve. 27 vjeçari Khuram Shazad Butt, 30 vjeçari Rachid Redouane dhe 22 vjeçari Youssef Zaghba, jetonin në lagjen Barking në Londrën lindore. Siç njofton Henry Ridgwell, banorët e lagjes janë të tronditur dhe shqetësimi mes tyre është rritur ...

 • Autoritetet britanike njoftojnë emrin e autorit të tretë të sulmit mbi urë

  6 Qershor, 2017

  sulmi londerBritania mbajti sot një minutë heshtje për të nderuar viktimat e sulmit terrorist të së shtunës në Londër.

  Ndërkohë, autoritetet njoftuan emrin e autorit të tretë të sulmit, të vrarë nga policia dhe bënë një arrestim të ri që lidhet me hetimin e ngjarjes.

  Policia e Londrës tha se besohet që 22-vjeçari Youssef Zaghba ishte personi i tretë që sulmoi ...

 • Evropës pas Luftës së Dytë Botërore

  5 Qershor, 2017
  Plani MarshallNga puna për rindërtimin e Gjermanisë Perëndimore, 5 qershor 1948.
 • SpaceX me mjete të ricikluara për udhëtimet në hapësirë

  5 Qershor, 2017

  Space XKompania SpaceX ka hedhur në hapësirë mjetin e saj të parë fluturues të ricikluar. Anija pa ekuipazh, Falcon 9, po udhëton drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor për të dërguar një kapsulë të mbushur me pajisje për eksperimente, ndër to edhe insekte dhe minj të gjallë, një panel të ri diellor, si dhe sensor për të diktuar yje me neutron.

  Nisja ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"