LAJMET NGA BOTA

 • Spanja shkarkon qeverinë e Katalonjës dhe shpall zgjedhje të reja

  27 Tetor, 2017

  Katalonja 1Spanja shkarkoi të premten qeverinë rajonale të Katalonjës, shpërndau parlamentin e saj dh shpalli zgjedhjet e parakohshme për 21 dhjetorin në një përpjekje për të tejkaluar krizën më të rëndë politike në Spanjë në 40 vjetët e fundit.

  “Ne besojmë se është emergjente që të dëgjojmë qytetarët e Katalonjës, të gjitha ata, në mënyrë që ata të mund të ...

 • Parlamenti i Katalonjës shpall pavarësinë nga Spanja

  27 Tetor, 2017

  KatalonjaParlamenti i Katalonjës shpalli të premten pavarësinë nga Spanja. Ligjvënësit kanë mbajtur votim të fshehtë, por pa pjesëmarrjen e opozitës.

  Në bazë të rezultatit, 70 deputetë votuan për, dhjetë kundër, ndërsa dy fletëvotime kanë qenë të pavlefshme.

  Senati i Spanjës, në anën tjetër, autorizoi qeverinë qendrore në Madrid të marrë menjëherë kontrollin direkt të Katalonjës.

  Senati votoi me ...

 • Hetuesit: qeveria siriane, përgjegjëse për sulmin me gaz

  27 Tetor, 2017

  gazi helmuesNjë grup hetuesish ndërkombëtarë ka përfunduar se qeveria e presidentit sirian, Bashar al-Assad, është përgjegjëse për një sulm vdekjeprurës me gaz sarin më 4 prill.

  Sulmi mbi qytetin e kontrolluar nga kryengritësit, Khan Sheikhoun, vrau apo sëmuri shume njerëz dhe çoi në një sulm ajror amerikan tri ditë më pas në një bazë ushtarake siriane, që Washingotni tha se ...

 • Lirohet nga burgu turk aktivisti gjerman Peter Steudtner

  26 Tetor, 2017

  aktivisti gjermanGjyqi kundër shtetasit gjerman dhe 11 veprimtarëve të tjerë të të drejtave të njeriut nisi të mërkurën në mëngjes. Gjykata vendosi: Peter Steudtner lirohet nga paraburgimi.

  Pas tre muaj të kaluar në paraburgim, gjykata vendosi që Peter Steudner të lirohet. Ndërsa ai tha se do të marrë avionin e parë të mundshëm dhe do të largohet nga Turqia për në Gjermani. ...

 • Steinmeieri në Moskë – Një fillim i ri i marrëdhënieve?

  25 Tetor, 2017

  SteinmeierHera e fundit kur një President i Gjermanisë e vizitoi Moskën qe viti 2010. Tani në Moskë shkon Frank-Walter Steinmeier. Por nuk bëhet fjalë për një normalizim marrëdhëniesh.

  Të mërkurën Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier shkon në Moskë. Me këtë ai vazhdon një traditë që u ndërpre nga parardhësi i tij. Të gjithë presidentët e Gjermanisë e konsideronin detyrim të ...

 • Hoyt Yee në Beograd – nuk mund të uleni në dy karrige

  24 Tetor, 2017

  Hoyt YeeZëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Hoyt Brian Yee, tha në Beograd se vendet që duan të anëtarësohen në Bashkimin Evropian duhet ta dëshmojnë qartazi një gjë të tillë.

  Duke folur në një forum mbi ekonominë në Serbi, ai komentoi politikën zyrtare serbe që angazhohet për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por edhe ruajtjen e lidhjeve me Moskën, aleaten e ...

 • Pa vizë por me formular – Avramopoulos mbron masat e reja për zonën Shengen

  24 Tetor, 2017

  Avramopoulos”Sistemi Evropian i Informacioneve të Udhëtimit dhe Autorizimit” (ETIAS) do të jetë një hap i ri masash për shtetasit e më shumë se 60 vendeve që kanë hequr regjimin e vizave me BE. ETIAS nuk është izolim thotë Brukseli.

  ”Sistemi Evropian i Informacioneve të Udhëtimit dhe Autorizimit” (ETIAS) nuk do të thotë rikthim i vizave”, ishte mesazhi i komisionerit të ...

 • Rreziku i një bote pa antibiotikë

  23 Tetor, 2017

  AntibiotikStatistikat në Shtetet e Bashkuara janë mjaft shqetësuese. Çdo vit 2 milionë njerëz marrin infeksione bakteriale që nuk shërohen dot, ose shërohen me vështirësi nga antibiotikët. Prej tyre, 23 mijë persona humbin jetën. Gjatë një konference në Berlin, mjekët paralajmëruan se situata do të përkeqësohet.

  Çdo herë që përdorni sapun antibakterial, ose merrni antibiotikë për të luftuar një infeksion, një ...

 • Turqisë “do t’i shkurtohen ndihmat financiare të BE, në mënyrë të arsyeshme”.

  20 Tetor, 2017

  BESamiti i BE në Bruksel diskutoi edhe për qëndrimin ndaj Turqisë, ku gjendja e të drejtave të njeriut është keqësuar. Kancelarja Angela Merkel njoftoi pas samitit shkurtimin e ndihmës financiare të BE për Turqinë.

  Mbajtja e një qendrimi ndaj Turqisë u fut me kërkesën e Gjermanisë në agjendën e këtij samitit të Bashkimit Evropian, që zhvilloi punimet dje dhe sot ...

 • Nga burgu i Hagës në Akademinë ushtarake serbe

  20 Tetor, 2017
  Vladimir LazarevicVladimir Lazareviq

  Gjenerali i pensionuar serb, Vladimir Lazareviq, i dënuar nga Tribunali i Hagës me 14 vjet burg, për përgjegjësi komanduese për krime të luftës në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"