LAJMET NGA BOTA

 • Rritja e nivelit të detit përbën kërcënim

  23 Dhjetor, 2016

  detiRritja e nivelit të deteve po shkakton përmbytje gjithnjë e më të shpeshta në shumë komunitete bregdetare amerikane. Shtimi i përmbytjeve po dëmton tregun e shitblerjes së shtëpive po rrit siguracionet dhe po dëmton një industri të re që ka për synim kufizimin e dëmeve dhe kostos. Ekspertët kanë dhënë alarmin se situata mund të përkeqësohet.

  Rritja e nivelit të ...

 • Ushtria siriane merr nën kontroll Alepon

  22 Dhjetor, 2016

  alepoAlepo, qyteti sirian i shkatërruar nga lufta, u vendos nën kontrollin e ushtrisë siriane, duke shënuar fitoren më të madhe të kësaj ushtrie në afro gjashtë vjet luftë civile.

  Qeveria e presidentit Bashar al-Assad ka tani për herë të parë që nga viti 2012 kontroll të plotë mbi Alepon, qyteti me popullsinë më të madhe para luftës.
  Forcat kryengritëse ranë ...

 • Përdorimi i tepërt i rrjeteve sociale mund të shkaktojë depresion

  22 Dhjetor, 2016

  facebook-twiterSipas një studimi të ri, përdorimi i tepërt i mediave sociale mund të çojë në depresion.

  Në një shkrim të revistës “Computers in Human Behavior”, hulumtues nga Qendra për Kërkime në Media, Teknologji dhe Shëndet, në universitetin e Pitsburgut thonë se “përdorimi i platformave të shumta është i lidhur më ngushtë me depresionin dhe ankthin në mesin e të rinjve.”

  Në ...

 • Berlin: policia gjermane identifikon të dyshuarin për krimin me kamion

  22 Dhjetor, 2016

  atentatori-amriPolicia gjermane është angazhuar në një kërkim të organizuar për të gjetur të dyshuarin rreth sulmit me kamion të ditës së hënë.

  Një urdhër arresti i lëshuar të mërkurën përmend emrin e tunizianit Anis Amri, i cili ka lindur në qytetin e Ghazës në Tunizi. Njoftimi thotë se ai ka përdorur të paktën gjashtë pseudonime të ndryshme dhe tri kombësi ...

 • Mashtrimet gjatë blerjeve në internet

  21 Dhjetor, 2016

  Federata Kombëtare e Shitjeve me pakicë ((NRF)) përcjell lajme të mira dhe të këqia për blerësit. Lajm i mirë: priten ulje të mëdha të çmimeve për produktet elektronike dhe artikujt e veshmbathjes me rastin e festave të fundvitit. Lajmi i keq: vjedhësit do të shkojnë online për të shfrytëzuar rastin.

  Është bërë pjesë tradite ...

 • Prononcimi i kancelares: Merkel: “Jam e tmerruar dhe e tronditur”

  20 Dhjetor, 2016

  merkelDymbëdhjetë vetë gjetën vdekjen dhe 49 të tjerë u plagosën, kur një kamion depërtoi në masën e njerëzve. Kancelarja Angela Merkel u quajti këtë “një akt mizor dhe të pakuptueshëm”.

  “Në rrethanat aktuale mund të mendojmë se kemi të bëjmë me një sulm terrorist”, tha Merkel në Berlin. “Kjo është një ditë shumë e rëndë për Gjermaninë.” Merkel tha në ...

 • Viruset që prekën botën gjatë 2016

  20 Dhjetor, 2016

  virusetTani do t’i hedhin një vështrim tre viruseve që gjatë vitit 2016, shkaktuan tek foshnjet deformime e vdekje, si dhe sollën zhgënjime: Zika, Poliomeliti dhe virusi HIV. Në vazhdim ju njohim me mikrobet që shkaktuan panik në mbarë botën, zbulimet shkencore dhe përparimin e arritur në luftën kundër tyre.

  Zika është një sëmundje kaq e fshehtë, saqë shumica e njerëzve ...

 • Vritet ambasadori rus në Turqi

  19 Dhjetor, 2016

  atentatori-i-ambasadorit-rus-1Një person i armatosur, i veshur me kostum dhe kravatë, e ka qëlluar ambasadorin e Rusisë në Turqi, Andrei Karlov, derisa ky i fundit mbante fjalim në një galeri arti në Ankara.

  Pak orë më vonë, Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se diplomati i tyre ka vdekur nga plagët e marra.

  Zëdhënësja e kësaj ministrie, Maria Zakharova, u ka ...

 • Vritet me atentat ambasadori i Rusisë në Turqi

  19 Dhjetor, 2016

  atentatori-i-ambasadorit-rusNjë person i armatosur hapi sot zjarr mbi ambasadorin e Rusisë në Turqi gjatë një ekspozite fotografike. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova konfirmoi se ambasadori Andrei Karlov vdiq nga plagët.

  Ambasadori, Andrei Karlov, kishte pak minuta që po mbante një fjalim në ekspozitën ambasadës të hapur në kryeqytetin Ankara, kur një njeri i veshur me kostum dhe ...

 • 9 tё vdekur dhe 50 tё plagosur nё Berlin – Njё kamion mёsyn nё tregun e Krishtlindjeve

  19 Dhjetor, 2016

  kamioni-sulm-berlin9 tё vdekur dhe 50 tё plagosur nё Berlin – Njё kamion mёsyn nё njё treg Krishtlindjesh nё Berlin.

  Sipas dёshmitarёve okularё njё kamion mёsyu nё mes tё stendave tё tregut tё Krishtlindjeve nё sheshin Breitenscheidplatz nё Berlin.

  Ai u pёrplas dhe shkatёrroi disa nga stendat dhe pёr pasojё gjetёn vdekjen 9 vetё dhe u plagosёn 50 tё tjerё, disa syresh rёndё.

  Policia mendon, se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"