LAJMET NGA BOTA

 • Aeroplanmbajtësja amerikane drejt Gadishullit Korean

  20 Prill, 2017

  AeroplanmbajteseShtëpia e Bardhë hodhi poshtë të mërkurën kritikat se kishte bërë dekleratë çorientuese lidhur me vendndodhjen e aeroplanmbajtëses amerikane, për të cilën u tha se po shkonte drejt Koresë së Veriut por në realitet po lundronte në drejtim të kundërt.

  Qëllimi ishte demostrimi i vendosmërisë amerikane përballë kërcënimeve nga udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

  Por në fakt u ...

 • Një amerikan dhe një rus drejt stacionit orbital

  20 Prill, 2017

  AstronautetAnija kozmike ruse Soyuz u nis sot drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor, me një astronaut amerikan në bord, i cili e ka këtë udhëtimin e parë në hapësirë, si dhe një kozmonaut veteran rus.

  Jack Fischer dhe Fyodor Yurchikhin u nisën të enjten, 20 prill, nga baza eBaikonurit në Rusi për një mision katër mujor. Astronautët pritet të mbërrijnë në Stacionin ...

 • Referendumi: “Nuk duhet heshtur…”

  19 Prill, 2017

  protesta turqiNga mbi 50 milionë zgjedhës në Turqi vendosën në referendum menjë shumcië e ngushtë që presidenti Erdogan në të ardhmen të ketë më shumë pushtet. Por kundërshtarët ndihen të mashtruar dhe vazhdojnë protestën.

  Ata s’mund ta besojnë – ndaj marshojnë përmes Stambollit. Ata ndihen të mashtruar për fitoren e tyre. Edhe inxhinierja Neslihan Karatas(ch) u është bashkuar sponatinisht protestave ...

 • Referendumi në Turqi, neootomanizëm apo rritje e autokratëve në Ballkan?

  18 Prill, 2017

  erdoganReferendumi në Turqi mund të nxisë rritjen e demokracive jo liberale dhe shtimin e liderëve autokratë në rajonin e Ballkanit Perëndimor përfshirë Kosovën, posaçërisht përmes shtrirjes së ndikimit jo vetëm politik por edhe atij ekonomik të Turqisë në rajon, thonë njohës të politikave ndërkombëtare.

  Sipas tyre vazhdimi i përplasjeve të politikës aktuale turke me Evropën do të mund të shtojë ...

 • FMN parashikon rritje më të shpejtë ekonomike

  18 Prill, 2017

  fmnFondi Monetar Ndërkombëtar thotë se parashikimet për ekonominë globale janë më të mira nga sa pritej, por paralajmëroi se protektonizmi dhe tensionet gjeopolitike mund ta dëmtojnë rritjen ekonomike.

  FMN-ja e publikoi raportin të martën, një javë para takimit të përvitshëm të zyrtarëve më të lartë të ekonomisë botërore dhe përfaqësuesve të Bankës Botërore dhe FMN-së në Uashington.

  FMN-ja thotë se rritja ...

 • Epokë e re në Turqi: Erdogani i merr të gjitha

  18 Prill, 2017

  Sulltan ErdoganPresidenti Erdogan mori gjithçka që deshi, por jo në një fitore plebishitare. Shumë pyetje nuk kanë marrë përgjigje kur AKP nxiton të kremtojë fitoren. Seda Serdar pyet nëse sezoni i votimit kaloi apo vetëm po nis.

  Turqia nuk është më në udhëkryq. Një epokë e re ka nisur. Pesëdhjetë e një përqind të qytetarëve turq votuan me “po” në ...

 • Facebook organizon një konferencë globale

  18 Prill, 2017

  fb mesengerKonferenca vjetore F8, ku kompania Facebook mbledh programues nga e gjithë bota, fillon këtë javë në San Jose, të Kalifornisë, në një kohë kur gjigandi i rrjeteve sociale përballet me më shumë konkurencë në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë globin.

  Programues nga Brazili, Franca, India dhe Meksika do të mblidhen nesër dhe pasnesër në konferencën F8, për të ...

 • FBI-ja përmirëson teknologjinë e testimit të ADN-së

  18 Prill, 2017

  test adnLaboratorët e FBI-së në mbarë Shtetet e Bashkuara këtë vit vunë në përdorim një teknologji të avancuar për testimin e ADN-së. Metoda e re ul ndjeshëm mundësinë statistikore që dy persona me lidhje gjaku të rezultojnë me një profil të ngjashëm ADN-je. Zëri i Amerikës vizitoi laboratorin që zhvilloi metodën e re.

  Siç përshkruhet në filmat investigativë, krahasimi i ...

 • Sistemet e monitorimit të kontrabandës në det të hapur

  18 Prill, 2017

  sistem monitorimi detQindra anije po lundrojnë me pajisje të fikura dhe po ndryshojnë kurs, duke ngritur shqetësimin se trafikimi i armëve, emigrantëve dhe drogës po ndodh pa u diktuar. Teknologjia e re u mundëson autoriteteve të ndjekin rrugët e anijeve të dyshimta, por ekspertët e sigurisë thonë se luftimi i kontrabandistëve kërkon një koordinim më të madh.

  Nëntëdhjetë për qind ...

 • Kur teknologjia e vjetër bëhet prirja e re

  18 Prill, 2017

  gramafoniTë lindurit në moshën dixhitale kanë pak gjasa të kenë përjetuar magjinë e gramafonit. Por kjo teknologji 150 vjeçare, po përjeton një ringjallje në mbarë botën. Materiali në vazhdim na rrëfen për një kompani çeke, prodhuesja më e madhe e gramafonëve në vend dhe kontributin e saj në këtë qasje të re ndaj muzikës së regjistruar.

  Disa dekada përpara se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"