LAJMET NGA BOTA

 • Shtohet retorika SHBA-Kore e Veriut

  25 Shtator, 2017

  ministri koreaRi Yong Ho, ministër i Jashtëm i Koresë së Veriut

  Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut Ri Yong Ho tha se Shtetet e Bashkuara i kanë shpallur luftë vendit të tij dhe se Pheniani do të kundërveprojë, nëse kërcënohet, duke përfshirë edhe rrëzimin e avionëve luftarakë amerikanë në rajon.

  Ministri Ri i lidhi kërcënimin drejtpërsëdrejt me komentet ...

 • Shtetet amerikane thonë se sistemi i votimit ishte sulmuar nga rusët

  23 Shtator, 2017

  hackerQeveria amerikane mbrëmë i ka njoftuar 21 shtete se sistemi i tyre votues ishte sulmuar nga hakerët gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit të kaluar, ndërsa disa shtete, ku gara ishte shumë e paqartë, thanë se hakerët ishin të lidhur me qeverinë e Rusisë.

  Uiskonsin, Ohajo, Kolorado dhe Minesota, ku kandidatja demokrate, Hillary Clinton, ka humbur në disa raste vetëm për ...

 • Facebook dorëzon reklamat ruse në Kongresin amerikan

  23 Shtator, 2017

  facebookKompania Facebook njoftoi se do t’u dorëzojë hetuesve të kongresit amerikan 3 mijë reklama që u përdorën në rrjetin e saj. Këto reklama mendohet se janë të lidhura me ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale amerikane.

  Drejtuesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, e bëri njoftimin ditën e djeshme, ndërsa theksoi bashkëpunimin e kompanisë me hetimet që po zhvillohen nga Departamenti i ...

 • Pavarësia e Katalonjës: bastisje dhe arrestime në Barcelonë

  22 Shtator, 2017

  KatalonjaMe fuqinë e pushtetit autoritetet spanjolle përpiqen t’i ndalojnë njerëzit në Katalonjë që të mos e mbajnë referendumin për pavarësinë. Një sërë arrestimesh flasin për acarimin e gjendjes.

  Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy u ka bërë thirrje udhëheqësve rajonalë të Katalonjës që të anulojnë një referendum të planifikuar për t’u shkëputur nga Spanja. Në një fjalim televiz të mërkurën në mbrëmje, ...

 • Uragani Maria godet Porto Rikon

  21 Shtator, 2017

  uraganiUragani Maria goditi sot Porto Rikon, me fuqinë e një stuhije të kategorisë 4 që meteorologët e kanë cilësuar si një uragan me potencial shkatërrimtar.

  Qendra Kombëtare e Uraganëve tha se Maria po godet Porto Rikon me erëra me shpejtësi 220 km/orë dhe se shirat e dendur që kërcënojnë këtë zonë me përmbytje dhe rrëshqitje dheu vdekjeprurëse.

  Uragani mbetet kërcënim edhe ...

 • Merkel IV: Kancelarja e përjetshme

  20 Shtator, 2017

  Merkel20-vjeçarët gjermanë nuk e kujtojnë dot se ka pasur një kohë edhe pa Angela Merkelin. Ajo është prej 12 vitesh gruaja lidere e Gjermanisë, e kësaj me gjasë mund t’i shtohen 4 vite të tjera. Traditë që njihet në Gjermani.

  Kush do të dijë, pse Angela Merkel vazhdon të qeverisë e pakundërshtueshme, duhet t’i hedhë sytë jashtë partisë së saj. ...

 • Uragani Maria godet Porto Rikon

  20 Shtator, 2017

  uraganUragani Maria goditi sot Porto Rikon, me fuqinë e një stuhije të kategorisë 4 që meteorologët e kanë cilësuar si një uragan me potencial shkatërrimtar.

  Qendra Kombëtare e Uraganëve tha se Maria po godet Porto Rikon me erëra me shpejtësi 250 km/orë dhe se shirat e dendur mund të shkaktojnë përmbytje dhe rrëshqitje dheu vdekjeprurëse.

  Uragani mbetet kërcënim edhe për Ishujt ...

 • Tërmet në Meksikë – mbi 200 veta humbën jetën

  20 Shtator, 2017

  termet

  Tërmeti prej 7.1 shkallësh që goditi të martën Meksikën duke rënuar ndërtesa, la pas vetës mbi 200 të vdekur dhe një numër të panjohur të njerëzve të mbetur nën gërmadha.

  Shefi i agjencisë për mbrojtjen civile, Luis Felipe Puente, shkroi në twitter se 117 veta janë humbur jetën në Meksiko Siti, 72 në shtetin Morelos, 43 in shtetin Puebla, 12 ...

 • Polonia, Ukraina dhe lajmet e rreme

  20 Shtator, 2017

  Fake newsSi munden polakët të dallojnë lajmet e rreme nga ato të vërteta kur radiotelevizioni publik i vendit është akuzuar vazhdimisht për transmetim të informacioneve të rreme?

  Në luftën e informacionit që po zhvillohet në të gjithë Evropën nga ana e Rusisë dhe partive të ekstremit të majtë e atij të djathtë në kontinent, polakët gjithnjë e më shumë po ...

 • Trump, thirrje për një rizgjim të madh të vendeve sovrane

  19 Shtator, 2017

  TrumpPresidenti i SHBA, Donald Trump, bëri thirrje të martën në Kombet e Bashkuara për një “rizgjimi të madh” të vendeve të pavarura sovrane, por u deklaroi udhëheqësve botërorë se ata duhet të përballen kolektivisht me vendet e papërgjegjshme si Koreja e Veriut, Irani dhe Venezuela.

  Ai tha në sesionin e hapjes së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se Shtetet e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"