LAJMET NGA BOTA

 • Zjarr masiv vdekjeprurës në Portugali

  19 Qershor, 2017

  zjarri ne PortugaliNjë zjarr masiv në pjesën qendrore të Portugalisë mori jetën e dhjetra personave, shumë prej të cilëve kishin ngelur brenda në makinat e tyre ndërsa flakët përfshinin rrugën. Zjarri shpërtheu të shtunën në zonat malore të Pedrogao Grande, 150 kilometra në verilindje të Lisbonës.

  Kryeministri portugez e quajti “tragjedinë më të madhe të jetës njerëzore që ne kemi ...

 • Bakteria që prodhon oksigjen, shpresë për të sëmurët me zemër

  19 Qershor, 2017

  bakterietSipas një studimi të fundit, bakteriet fotosintetike dhe drita, ngjallin shpresa për të sëmurët me zemër.

  Studiuesit në Universitetin e Standfordit thonë se pasi bakteri u injektua në zemrat e minjve me sëmundje zemre dhe u përdor drita për të nisur procesin e fotosintezës, ata mundën të shtonin nivelin e oksigjenit, duke përmirësuar kësisoj punën e zemrës.

  E bukura është se ...

 • Zjarr masiv në një ndërtesë apartamentesh në Londër

  14 Qershor, 2017

  ndertesePolicia Metropolitane e Londrës konfirmoi se gjashtë persona janë vrarë si rezultat i një zjarri masiv që shkatërroi një ndërtesë të madhe me apartamente sot në mëngjes. Policia paralajmëroi se numri i viktimave dhe të lënduarve mund të vazhdojë të rritet. Ndërkohë numri i pacientëve që po trajtohen në gjashtë spitale të zonën është tani 74, përfshi 20 në ...

 • Mesazhi i ditarit të Ana Frankut pas 75 vitesh

  13 Qershor, 2017

  ditari Ana FrankNë faqet e para të tij përshkruhen ditët e fundit të një jete thuajse normale përpara se të fillonte Holokausti

  Janë mbushur 75 vjet që kur Ana Frank filloi të shkruajë ditarin që përshkruan jetën e saj nën dominimin nazist të Evropës në vitet ’40-të. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anush Avetisyan, shkrimet e Anës vazhdojnë ...

 • Teknologjia përpiqet të eliminojë nevojat për ushqime shtazore

  13 Qershor, 2017

  HamburgerDuke përdorur përbërës bimorë, shkencëtarët po rikrijojnë artikuj ushqimorë që aktualisht përdorin prodhime mishi apo blegtorie

  Ka njerëz që bëhen vegjetarianë për arsye të ndryshme: fetare, etike apo për shëndet. Kuzhinjerë me imagjinatë kanë krijuar receta të ndryshme mjaft të shijshme për vegjetarianët. Tani teknologjia po përpiqet të gjejë zgjidhje për të ardhmen e rezervave ushqimore të njerëzimit duke u ...

 • Konsumatorët kinezë të dashuruar pas pajisjeve elektronike

  12 Qershor, 2017
  Panairi ShangaiPanairi në Shangai

  Politika e Kinës për dyer të hapura ndaj kompanive të teknologjisë po e transformon me shpejtësi shoqërinë kineze në një mjedis ...

 • Energji falas përpara vitit 2030

  12 Qershor, 2017

  energjiaProdhimi i energjisë nëpërmjet fuzionit ka qenë gjithnjë aspirata më e lartë e shkencës. Investues nga e gjithë bota besojnë se kjo do të jetë e ardhmja – me energji të prodhuar falas dhe që nuk dëmton mjedisin. Megjithëse duket ende larg, një kompani në Angli thotë se deri në vitin 2030 do të mundësojë furnizimin me energji të ...

 • Arabia Saudite kundёr Katarit dhe Iranit

  7 Qershor, 2017

  katarShtetet e Gjirit Persik distancohen prej Katarit, pasi e akuzojnё atё pёr mbёshtetje tё terrorizmit. Por vallё synohet vёrtetё lufta kundёr terrorizmit apo ka ndonjё tjetёr aspekt qё e shqetёson Arabinё Saudite?

  Presidenca e SHBA-sё njoftoi, se presidenti Donald Trump do tё pёrpiqet pёr zbutjen e situatёs nё Gjirin Persik. Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahrain dhe Egjipti tё ...

 • Studim mbi vonesat në mjekimin kundër HIV

  7 Qershor, 2017

  hivNjë ekip studiuesish ndërkombëtarë ka arritur në përfundimin se 30% e personave të prekur nga virusi HIV në mbi 10 vende nuk marrin në kohë ilaçet që i mbrojnë nga SIDA.

  Studimi i zhvilluar me nismën e Qendrës Amerikane për Parandalimin e Sëmundjeve analizoi përqindjet e infektimit me HIV në Haiti, Vjetnam, Nigeri, Namibi, Suaziland, Mozambik, Tanzani, Ugandë dhe Zambia.

  Studiuesit ...

 • Stoltenberg: Duhet të jemi të fortë në përgjigjen ndaj Rusisë

  6 Qershor, 2017

  Stoltenberg natoKreu i NATO-s deklaroi se anëtarët e aleancës janë të bashkuar në qëndrimin e tyre ndaj Rusisë në një mënyrë që nuk ka ekzistuar prej vitesh.

  Gjatë një interviste të hënën për korrespondenten e shërbimit serb të “Zërit të Amerikës” Jela de Franceschi, sekretari i përgjithshëm Jens Stoltenberg tha se NATO është e angazhuar për të forcuar mbrojtjen dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"