LAJMET NGA BOTA

 • SHBA, Rusia dhe konflikti sirian

  1 Tetor, 2015

  konflikti siriSekretari amerikan i Shtetit John Kerry po bën thirrje për një takim urgjent të ushtrive amerikane dhe ruse për diskutimin e mënyrave për të shmangur goditjet ndaj forcave të njëri-tjetrit në operacionet që kanë ndërmarrë dy vendet në Siri. Rusia i filloi dje sulmet ajrore në Siri, për të goditur Shtetin Islamik, megjithëse grupet e të drejtave të ...

 • Merkel dhe Gauck- dy gjermanë nga Lindja në krye të shtetit

  1 Tetor, 2015

  Udhëheqësit e Gjermanisë së bashkuar presidenti dhe kancelarja vijnë nga Lindja. Nganjëherë kjo vihet re. Tek ai më shumë, tek ajo më pak.

  Merkel dhe GauckFundi i gushtit 2015. Kriza e refugjatëve arrin kulmin. Por Angela Merkel hesht. Aq sa “#Merkelhesht” dhe “#Merkelthuajdiçka” në twitter arrijnë në krye të hashtags. Edhe në “Spiegel”. Vetëm atëherë ajo flet qartë për trazirat ...

 • “Jo pushtet, por përgjegjësi”

  30 Shtator, 2015

  GenscherPër një Gjermani evropiane e një Evropë të bashkuar si laborator të një rendi të drejtë deklarohet Hans-Dietrich Genscher në komentin e tij. Ish-Ministri i Jashtëm është një nga arkitektët e ribashkimit të Gjermanisë.

  Gjermania ka mbërritur atje, ka zënë atë vend ku duhet të qe gjithmonë: pikërisht në mes të Evropës. Francezi Paul Claudel tha në verë 1945: ju ...

 • Rusia fillon sulmet në Siri

  30 Shtator, 2015

  siriaShtetet e Bashkuara thonë se do t’i vazhdojnë sulmet ajrore kundër objektivave të Shtet Islamik në Siri, pasi Rusia filloi fushatën e saj ajrore dhe kërkoi që avionët bombardues amerikanë të shmangin hapësirën ajrore të Sirisë gjatë operacioneve ruse.

  Zyrtarë të ministrisë ruse të mbrotjes thanë se sulmi drejtohej kundër Shtetit Islamik, por shtypi amerikan, po njofton se zyrtarë amerikanë ...

 • Volkswagen do të riparojë deri në 11 milionë automjete

  29 Shtator, 2015

  vwFirma Volkswagen njoftoi sot planet për të riparuar deri në 11 milionë automjete në mbarë botën, të cilat ishin pajisur me një program kompjuterik që shmang kontrollin e nivelit të ndotjes. Kjo çështje shkaktoi një skandal, që i ka dhënë një goditje të rëndë reputacionit të industrisë së makinave gjermane.

  Prodhuesi gjerman i makinave tha gjithashtu se 1, 8 makina ...

 • Përplasje e pikëpamjeve amerikane dhe ruse në OKB

  28 Shtator, 2015

  obama putinPresidenti amerikan Barak Obama dhe Presidentin rus Vladimir Putin prezantuan pikëpamje krejt të ndryshme lidhur me mënyrat për të zgjidhur konfliktin katër vjeçar në Siri.

  Para takimit që dy udhëheqësit pritet të zhvillojnë më vonë të hënën, zoti Obama tha në fjalën e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së se pas gjakderdhjes dhe kasaphanës që ka përjetuar Siria, ...

 • Gjurmë uji në formë të lëngshme në Mars

  28 Shtator, 2015

  marsi ujeNASA njoftoi sot se ka zbuluar prova të forta për ekzistencën e burimeve me ujë të kripur në Mars. Agjencia Amerikane për Hapësirën, NASA e bëri njoftimin të hënën në një konferencë për shtyp.

  Sipas zyrtarëve të NASA-s, shkencëtarët kishin zbuluar gjurmë të kripërave minerare të shkrira mbi sipërfaqen e planetit. Këto gjurmë, sipas shkencëtarëve, mund të krijohen vetëm ...

 • Eklips dhe Superhënë, një fenomen i rrallë astronomik

  28 Shtator, 2015

  eklipsiNjerëzit në mbarë botën i mbajtën mbrëmë sytë të drejtuar nga qielli, për të parë një fenomen të rrallë astronomik, kur eklipsi i plotë i Hënës përkon me fenomenin e Superhënës.

  Njerëzit dolën mbrëmë vonë dhe sot në orët e para të mëngjezit, sipas vendit ku ndodheshin, për të parë momentin kur Toka lëshon një shkëlqim të kuqërremtë tek Hëna, ...

 • Një artiste që krijon identikitin e kriminelëve

  27 Shtator, 2015

  identikiti i krimitPolicia shpesh përballet me problemin për gjetjen e një të dyshuari për kryerje krimi, bazuar tek përshkrimet e përgjithshme që mund t’i përshtaten qindra njerëzve që mendohet të kenë lidhje me krimin. Në këto raste, një artist mund të përdorë informacione nga dëshmitarët, për të një identikit që policia të mund t’ja tregojë publikut përmes gazetave dhe ...

 • Ashensor për në Hapësirë

  27 Shtator, 2015

  tokaDërgimi i anijeve në hapësirë është shumë i kushtueshëm për shkak se shtratet lëshuese mbi të cilat transportohen anijet pas nisjes nga Toka nuk janë të ripërdorëshme. Një ashensor mund ta bënte këtë punë shumë më lirë, por ende nuk ekzistojnë materiale për ndërtimin e kabllove që do ta ngrinin ashensorin në një lartësi të tillëqë të eliminonin nevojën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"