LAJMET NGA BOTA

 • Turqia do të bllokojë misionin e ushtarëve austriakë në Kosovë?

  24 Maj, 2017

  erdoganTurqia ka paralajmëruar se do të bllokojë pjesëmarrjen e Austrisë në stërvitjet e NATO-s. Kjo mund të ketë pasoja të rënda edhe për Kosovën.

  Aleanca e NATO-s ka 28 vende anëtare dhe 22 vende partnere në Evropë. Austria si një vend neutral bën pjesë në grupin e vendeve partnere, të cilat mund të marrin pjesë edhe në manovrat dhe në ...

 • Identifikohet autori i dyshuar i sulmit në Mançester

  23 Maj, 2017

  Manchester1Policia njoftoi se njeriu që hodhi veten në erë të hënën në përfundim të koncertit të këngëtares Ariana Grande në Mançester të Anglisë është identifikuar si Salman Abedi.

  Duke folur për gazetarët të martën pasdite shefi i policisë së Mançesterit Ian Hopkins, identifikoi 22-vjeçarin Abedi si autor të dyshuar për sulmin, por nuk dha detaje të tjera.

  Ndërkohë ISIS-i ka marrë ...

 • A ka lindur paranjeriu në Ballkan?

  23 Maj, 2017

  Shumë ekspertë mendojnë se ndarja e njeriut nga majmuni ka ndodhur në Afrikë. Por djepi i njerëzimit mund të ketë qenë edhe Ballkani.ParanjeriuLidhjet mes shimpanzeve të sotme dhe njerëzve me sa duket janë ndarë në Evropë dhe jo – sikurse supozohet shpesh – në Afrikë. Këtë ide prezantoi  në revistën “PLoS One” një ekip studiesish nga Qendra ...

 • Bomba në Mançester e ndërtuar për të shkaktuar viktima të shumta

  23 Maj, 2017

  ManchesterSipas policisë britanike, personi që kreu shpërthimin në koncertin e Mançesterit, ishte nisur për të vrarë sa më shumë spektatorë që të ishte e mundur.

  Pajisja shpërthyese ishte një bombë e ndërtuar me gozhdë, ciflat e të cilave u përhapën në një rreze të gjerë.

  Eksperti britanik i sigurisë, Will Geddes, u tha gazetarëve se pajisja shpërthyese duket të ishte e ...

 • Aktori Roger Moore ndahet nga jeta në moshën 89 vjeçare

  23 Maj, 2017

  Roger MooreVdiq në moshën 89-vjeçare aktori britanik Roger Moore, i cili mori famë botërore për interpretimin e agjentit sekret James Bond, me një “oreks” të paparë për veprime të rrezikshme dhe aventura.

  Personazhi i James Bondit u bë i njohur në mbarë botën. Pasi u tërhoq nga kinematografia, në vitin 1991 Roger Moore u bë ambasador i Kombeve të Bashkuara, ...

 • Industria e makinave elektrike bën përparime

  23 Maj, 2017

  makinat elektrikeMegjithë shqetësimin e vazhdueshëm për distancën që mund të përshkojnë, interesi për makinat elektrike po rritet, veçanërisht në vendet e industrializuara. Prodhuesit thonë se po përmirësojnë kilometrazhin duke ndërtuar më shumë stacione furnizimi, por industria është ende duke pritur për një përparim të madh në teknologjinë e baterisë.

  Shitjet e makinave elektrike premtojnë më shumë se kudo në Kinë, ...

 • Projekti për ndërtimin e një kompjuteri me kuante

  23 Maj, 2017

  kompjuteri me kuanteNjë grup shkencëtarësh nga disa vende të botës thonë se kanë hartuar projekt-idenë për ndërtimin e kompjuterit të parë gjigand dhe më të fuqishëm në botë me kuante. Megjithëse shkencëtarë të njohur, përfshirë Ajnshtajnin, e kanë kundërshtuar përdorimin e fizikës kuantike, studjuesit e projektit mendojnë se një kompjtuer me kuante do të mund të zgjidhte probleme që ...

 • Në kërkim të jetës në Mars

  22 Maj, 2017
  MarsThis color view of the parachute and back shell that helped deliver NASA’s Curiosity rover to the surface of the Red Planet was taken by the High-Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) camera on NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter.
  Mogherini fton për takim liderët e Ballkanit Perëndimor 19 Maj, 2017

  MogheriniLiderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen në Bruksel më 24 maj. Në takim do të jenë edhe diplomatë të lartë të BE.

  Qëllimi i takimit, siç kumtohet nga kabineti i Federica Mogherinit, është që të bisedohet për mënyrën e tejkalimit të tensioneve në rritje në disa vende të Ballkanit Perëndimor si dhe përparimi i bashkëpunimit rajonal ...

 • Hoyt Yee: Në Ballkan, rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje

  18 Maj, 2017

  Hoyt YeeNjë zyrtar i lartë amerikan tha se në Ballkan rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje dhe forcat kundër demokracisë po shtohen.

  Hoyt Brian Yee, Zëvendës ndihmës sekretar i shtetit tha se nëse nuk trajtohen, problemet do të acarohen dhe do të çojnë në konflikte, të cilat në mënyrë të paevitueshme mund të tërheqin brenda tyre edhe Shtetet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"