LAJMET NGA BOTA

 • Kërcënimet kibernetike për administratën e ardhshme amerikane

  3 Dhjetor, 2016

  kercenimet-kibernetikeNjë komision presidencial amerikan i bëri thirrje dje administratës së ardhshme amerikane të ndërmarrë hapa të menjëhershme për forcimin e sigurisë kibernetike në sektorin publik dhe atë privat.

  Komisioni për Forcimin e Sigurisë Kombëtare Kibernetike, në përbërje të të cilit janë edhe 12 ekspertë të pavarur të teknologjisë dhe sigurisë kompjuterike, i paraqiti një raport Presidentit Barack Obama me një ...

 • Shtëpia e Thomas Edisonit

  3 Dhjetor, 2016

  thomas-edisonEdhe pse kur përmendet emri i tij, mendohet rreth llambës elektrike, Thomas Edisoni gjatë jetës së tij krijoi qindra pajisje mekanike dhe elektrike të cilat ndryshuan jetën e miliona njerëzve në mbarë botën. Shtëpia ku ai jetoi dhe punoi në Nju Xhersi, tani është një objekt nën kujdesin e Shërbimit Kombëtar amerikan të Parqeve. Atje vizitorët mund të krijojnë ...

 • Itali: Referendumi kërcënim për euron?

  2 Dhjetor, 2016

  Tregjet financiare janë nervoze para referendumit në Itali, sepse në rrezik është edhe eurozona.

  renziPas votës së Britanikëve për Brexit-in dhe fitores se Trumpit në SHBA, referendumi i 4 dhjetorit në Itali po prezantohet si ngjarje vendimtare. Nëse italianët do të votojnë me Po, atëhere vendi mund të reformohet me themel, beson kryeministri Matteo Renzi, nëse votojnë me Jo, ky ...

 • Kërcënimet nga ndryshimi i taktikave të veprimit të ISIS-it

  2 Dhjetor, 2016

  isisSenatori republikan, Bob Corker, tha se administrata e re amerikane do të mund të përballet me një gamë të re problemesh derisa grupi militant Shteti Islamik po ndryshon qasjen duke u përqendruar në shpërndarjen e ideologjisë radikale dhe nxitjen e veprimeve t dhunshme jashtë territoreve qe kontrollonte deri tash.

  Gjatë një dëgjimi në komitetin për marrëdhënie me jashtë të Senatit ...

 • Ekspozita “Mineralet në Mjekësi”

  2 Dhjetor, 2016

  mineraletMineralet janë elemente thelbësore për shëndetin e trupit të njeriut. Ato janë përbërës të ilaçeve të rëndësishme dhe përdoren si burime ose komponente të pajisjeve të sofistikuara mjekësore. Qendra Klinike e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë në Uashington ka hapur një ekspozitë të veçantë për të nxjerrë në pah rolin e tyre të rëndësishëm.

  Mineralet ekspozuara në Qendrën Klinike të Institutit ...

 • Koment: Perëndimi është bashkëfajtor në Aleppo

  1 Dhjetor, 2016

  Regjimi i Sirisë me sa duket ndodhet pak para fitores ushtarake në zonat e kontrolluara nga kryengritësit në metropolin sirian. Një fitore përfundimtare për Assadin? Rainer Sollich komenton.

  siriaPër Sirinë nuk ka zgjidhje ushtarake, përbetohen politikanë perëndimorë prej vitesh. Presidenti rus, Vladimir Putin, personi i favorizuar prej tij, Bashar Al-Assad dhe aleatët e tij iranianë dhe libanezë me sa duket ...

 • OKB: Rritet popullsia e botës

  1 Dhjetor, 2016

  popullsia-e-botesAgjencia e Kombeve të Bashkuara për Popullatën thotë se popullsia e botës arriti në 7.4 miliardë në vitin 2016.

  Rritja sidomos e madhe e numrit të rinjve po sfidon sistemet politike dhe shoqërore në të gjithë planetin, tha Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullatën.

  Agjencia e publikoi raportin për gjendjen e Popullsisë Botërore sot në Aman të Jordanisë. Raporti thekson ...

 • Rritet çmimi i naftës

  1 Dhjetor, 2016

  opecÇmimi i naftës u rrit përsëri sot, i nxitur nga një marrëveshje e OPEC-ut për të shkurtuar normat e prodhimit për herë të parë që nga viti 2008.

  Vendimi për pakësimin e prodhimit bëri që çmimi i naftës të rritej me 10 për qind të mërkurën duke ndikuar edhe tek rritja e çmimit të aksioneve të firmave energjitike në tregun ...

 • Shqetësim për përhapjen e lajmeve të rreme në internet

  1 Dhjetor, 2016

  skema-facebookNjë thënie që u dëgjua shpesh gjatë garës presidenciale të këtij viti ishte se vendi ishte i ndarë, gjë që ekspertët dhe analistët thonë se shpjegon ngritjen – dhe fitoren mahnitëse të republikanit Donald Trump ndaj kundërshtares së tij demokrate Hillary Clinton.

  Historia tjetër e vitit 2016 ishte shtimi i të ashtuquajturave “lajme të rreme” dhe përhapja e tyre në ...

 • Fundi i sëmundjes së Sidës? Eksperimentohet një vaksinë e re

  30 Nentor, 2016

  sidaPrej tre dekadash çdo 1 dhjetor dëgjojmë raste tragjike të njerëzve të prekur nga sëmundja e Sidës. Virusi ka vrarë me dhjetra milionë njerëz në mbarë botën, pjesa më e madhe e të cilëve të rinj, duke lënë jetim me miliona fëmijë. Por tashmë në prag të ditës botërore të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"