LAJMET NGA BOTA

 • Poroshenko: Ukraina në “luftë të vërtetë” me Rusinë

  21 Maj, 2015

  PoroshenkoPresidenti ukrainas Petro Poroshenko thotë se Ukraina është në një “luftë të vërtetë” me Rusinë, jo thjesht me separatistët pro-rusë.

  Në një intervistë me BBC-në, zoti Poroshenko paralajmëroi se ai beson se Rusia po përgatit një ofensivë ushtarake për të cilën ukrainasit duhet të jenë të gatshëm. Ai tha se Ukraina nuk duhet t’i japë Rusisë “asnjë shans për provokim”.

  Zoti ...

 • Vrasje me stil të KGB-së!

  20 Maj, 2015

  helm kgbHelmi Gelsemium ose “bari që ndalon punën e zemrës” është një bimë që rritet vetëm në Azi dhe një metodë e vrasjes që përdoret nga kontraktorët rusë dhe kinezë.

  Aleksandr Perepilichny ka qenë oligark rus dhe kritik i Kremlinit, i cili ka kërkuar strehim në Britani në vitin 2009. Ai ka ndihmuar një hetim të Zvicrës për shpëlarje të ...

 • Miliarda për përmirësimin e mbrojtjes së klimës

  20 Maj, 2015

  klimaDy ditë u përgatit në Berlin konferenca e OKB-së për mbrojtjen e klimës, e cila do të mbahet në fund të vitit në Paris. Në fund kancelarja premtoi më shumë mbështetje financiare për vendet në zhvillim.

  Me elikën në majë të një kulle të Eifelit të vendosur para portës së Brandenburgut në Berlin Greenpeace demonstron për kthesën energjetike në botë ...

 • Duhet të hiqen paratë kesh?

  20 Maj, 2015

  paraEkonomistë të njohur kërkojnë heqjen e parave kesh. Kujt do t’i shërbejë kjo? Dhe çfarë lidhjeje ka kjo me krizën financiare?

  Gjermanët i duan fort paratë kesh. Këtu akoma më shumë se gjysma e shitjeve në dyqane (53 për qind) bëhen me para në dorë. Ky është konstatimi i një studimi të Bankës Federale gjermane për mënyrën e pagesës në ...

 • Klinikat me qeliza embrionale

  18 Maj, 2015

  qeliza embrionaleNumri klinikave që përdorin qeliza embrionale është rritur sot në mbarë Shtetet e Bashkuara, nga disa që kishte në vitin 2010, në më tepër se 170 të tilla sot. Ky shtim sipas ekspertëve, lidhet me fitimet e mëdha.

  Vazhdojnë të hapen klinka të reja dhe mjekëve që duan t’i hyjnë kësaj fushe u kërkohet të ndjekin një seminar gjatë ...

 • Tsipras: Ne e duam ujdinë, por…

  18 Maj, 2015

  TsiprasKryeministri grek Alexis Tsipras është pro arritjes së një kompromisi me partnerët ndërkombëtarë dhe europianë, por ai vendos njëkohësisht edhe vijat e kuqe.

  „Duket se e kemi gjetur terrenin e përbashkët në një sërë pikash“ tha Tsipras të premten në mbrëmje (15.05) në një konferencë për ekonominë në Athinë. Kjo e bën atë „optimist se ndodhemi afër zgjidhjes“. Sipas Tsipras ...

 • Ndahet nga jeta Mbreti i Bluzit B.B. King

  15 Maj, 2015

  BBKingBota e muzikës ka humbur një ndër emrat legjendarë  – artistin amerikan të bluzit B.B. King. Ai u nda nga jeta dje në moshën 89 vjeçare, pas një karriere mbi 70 vjeçare si kitarist dhe kantautor, duke marrë famë si Mbreti i Bluzit.​

  “Ekzaltimi ka marrë fund” dhe Mbreti i Bluzit s’është më. Por katalogu i tij artistik mbetet i ...

 • Dëmi digjital për Gjermaninë

  13 Maj, 2015

  paswordsSpiunazh industrial ka pasur gjithmonë. Por në epokën digjitale vjedhja e sekreteve të sipërmarrjeve është më e lehtë se kurrë. Spiunime bëhen nga shtetet dhe nga sipërmarrjet. Dëmi është gjigant.

  Në mbi 50 miliardë euro në vit e vlerëson dega e ekonomisë digjitale Bitkom dëmin vjetor nga spiunazhi ekonomik. Ky është rezultati i një studimi të publikuar pak kohë më ...

 • Greqia në nevojë urgjente për para

  12 Maj, 2015

  VaroufakisPërparim por edhe pengesa: Greqia – fëmija problematik i Europës ishte në qendër të takimit të eurogrupit të hënën në Bruksel. BE dhe Greqia synojnë arritjen e kompromisit deri në fillim të qershorit.

  Apelet e Greqisë po bëhen gjithnjë e më dramatike: Rezervat financiare të vendit të goditur rëndë nga kriza mund të marrin fund brenda disa javësh. Vetë ministri ...

 • Frika e Erdoganit nga humbja e votave

  11 Maj, 2015

  erdoganMë 7 qershor në Turqi zgjidhet parlamenti i ri. Partia në pushtet, AKP rrezikohet nga humbjet. Prandaj presidenti Erdogan u bie daulleve të joshjes së elektoratit për AKP-në, dhe injoron kësisoj rregullat kushtetuese.

  Deri më tani partia AKP e themeluar në vitin 2001 gjithmonë ka kryesuar në zgjedhjet parlamentare. Pasi në vitin 2002 asaj i mjaftuan rreth 34 përqind të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"