LAJMET NGA BOTA

 • Ashton: Vendet e Ballkanit duhet të vazhdojnë rrugën e integrimit

  27 Tetor, 2016

  ashtonShqetësimet e vendeve të Ballkanit Perëndimor ndaj ndikimit që mund të ketë daja e Britanisë nga Bashkimi Evropian, mbi procesin e zgjerimit janë të kuptueshme, thotë ish shefja e B.E.-së për politikën e jashtme, Catherine Ashton. Gjatë një diskutimi dje në Qendrën Wodrow Wilson në Uashington, zonja Ashton tha megjithatë se vendimi i votuesve britanikë për dalje nga B.E. ...

 • Rusia zgjat fushatën e sulmeve kibernetike

  27 Tetor, 2016

  paswordZyrtarët rusë kanë mohuar prerë akuzat për sulme kibernetike kundër organizatave politike dhe zgjedhore amerikane dhe kanë dënuar kërcënimet e Shteteve të Bashkuara se do të kundërpërgjigjen. Por ekspertët rusë të sigurisë kibernetike thonë se sulme të këtij lloji të nxitura nga shteti po shtohen në mënyrë dramatike si pjesë e “luftës së informacionit” të Rusisë me Perëndimin. Daniel ...

 • Punësimi i migrantëve nga Ballkani në Gjermani me efekt pozitiv

  27 Tetor, 2016

  Programi i qeverisë federale për punësimin i hartuar në kuadër të ligjit “për përshpejtimin e procedurave të azilit” për migrantët nga Ballkani Perëndimor po jep efekt pozitiv.

  arbeitsagenturNga janari deri në shtator 2016 përfaqësitë diplomatike gjermane jashtë vendit kanë lëshuar 15.500 viza për punësim migrantësh nga Shqipëria, Kosova, Serbia, Maqedonia, Bosnje-Hercegovina dhe Mali i Zi, shkruan gazeta “Die Welt” në ...

 • Raporti: Bota shtazore po zhduket me ritme të papara

  27 Tetor, 2016

  rinoSipas një raporti të ri, bota shtazore ka pësuar një rënie prej rreth 60 përqind që nga viti 1970.

  Në raportin e publikuar nga Fondi i Botës Shtazore dhe Shoqata Zoologjike e Londrës, thuhet se faji për këtë rënie duhet kërkuar tek aktiviteti njerëzor.

  Raporti paralajmëron se nëse prirja e tanishme vazhdon, rënia e numrit të gjitarëve, shpendëve, peshqve, amfibëve dhe ...

 • Bashkimi i kompanive të telekomunikacionit dhe medias

  27 Tetor, 2016

  attNjë shkrirje masive në botën e televizionit kabllor, kinemasë dhe biznesit të internetit është një simptomë e ndryshimeve të mëdha dhe të shpejta në këtë industri. Kombinimi i kompanive AT&T dhe Time Warner, pritet të krijojë një gjigand telekomunkacioni, por ekspertë të mediave sociale thonë se zgjerimi i kompanive edhe pa u bashkuar, mund të dëmtojë novacionet që janë ...

 • Spanja kampione e BE-së për misrin e modifikuar gjenetikisht

  26 Tetor, 2016

  misriSpanja është prodhuesi më i madh i misrit të modifikuar gjenetikisht në Bashkimin Evropian.

  Ai është një nga të fundit në llojin e vet. Fermeri Mariano Jiménez kultivon me bindje vetëm misër natyral. “Kam filluar të merrem me bujqësi ekologjike, sepse desha të kultivoja bimë që nuk ndotin mjedisin. Dhe produkte të shëndetshme. Kjo është arsyeja pse e bëj këtë ...

 • Mali i Zi, Djukanoviç: Po hetojmë përfshirjen e Rusisë dhe Serbisë në përpjekjen për atentat

  25 Tetor, 2016

  milo-djukanovicKryeministri malazez, Milo Djukanoviç ka bërë të ditur se Rusia ka qenë e përfshirë në atentatin e dështuar ndaj tij në ditën e zgjedhjeve parlamentare.

  Duke folur këtë të martë, Djukanoviç tha se ngjarja e 16 tetorit, gjatë së cilës u arrestuan 20 persona, “ka një lidhje të fortë me një faktor të jashtëm”. Mes ...

 • SHBA: Kandidatët përqendrohen te Florida

  25 Tetor, 2016

  trump-clintonTani që kanë mbetur vetëm dy javë deri në ditën e zgjedhjeve, republikani Donald Trump dhe demokratja Hillary Clinton po bëjnë fushatë në Florida, një shtet i rëndësishëm për të dy kandidatët në garën presidenciale.

  Florida, në pjesën juglindore të vendit, është më i madhi ndër shtetet me një garë të fortë për zgjedhjet e 8 nëntorit. Ajo ka 29 ...

 • Serbia (nuk) është përballur me krimet

  24 Tetor, 2016

  Dominon qëndrimi se në Serbi nuk ka ndryshuar asgjë e rëndësishme për krimet nga e kaluara. Është përballur Serbia vërtetë me atë që ka ndodhur në vitet 90-të?

  zene-u-crnomNë 24 vjetorin e krimeve në Sjeverin, aktivistët e organizës joqeveritare Žene u Crnom (Gratë në të Zeza), janë mbledhur në Beograd dhe kanë ngritur mbishkrime me emrat e viktimave. Në disa ...

 • Clinton në avantazh të lartë përballë Trump

  24 Tetor, 2016

  trump-clintonGjatë fundjavës vazhdoi fushata e nxehtë presidenciale amerikane me takime në Karolinën e Veriut dhe në Florida, ku të dyja kampet sulmuan kundërshtarin politik si të papërshtatshëm për detyrën e lartë të presidentit të Shteteve të Bashkuara.

  Ndërkohë, një anketim i djeshëm tregon se zonja Clinton ka zgjeruar avantazhin ndaj zotit Trump gjatë këtij muaji. Anketimi i ri “ABC News” ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"