LAJMET NGA BOTA

 • Francë, kopje e një shpelle parahistorike

  8 Maj, 2015

  vizatim shpelleNjë kopje e një shpelle që përmban vizatimet më të vjetra figurative të bëra nga banorët parahistorikë të Evropës u hap më 25 prill në Francë, jo shumë larg shpellës origjinale. Kopja është ndërtuar, sepse vizatimet në shpellën origjinale janë shumë delikate për t’u ekspozuar për publikun.

  Më 18 dhjetor, 1994, një grup studiuesish francezë që po eksploronte shpellat ...

 • Rusi, 70 vjetori i përfundimit të Luftës së II Botërore

  7 Maj, 2015

  lufta e 2 botroreRusia po përgatitet për të shënuar 70 vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, të njohur gjatë Bashkimit Sovjetik si “Lufta e Madhe Patriotike”. Me këtë rast do të zhvillohet një paradë madhështore ushtarake më 9 maj dhe miliona veteranëve apo të afërmve të tyre do t’u jepen medalje. Por kritikët thonë se ky manifestim ...

 • Teknologjia e simulimit

  7 Maj, 2015

  simulimiNdërkohë që po përmirësohen kompjuterët, sensorët dhe ekranet elektronike, shkencëtarët po zhvillojnë lloje të ndryshme paisjesh që na çojnë në një botë virtuale. Nëse dëshironi të luani muzikë pa patur instrumenta, apo të fluturoni si një zog pa e lënë tokën, mundësitë janë të pafundme.

  E ashtuquajtura teknologji që gjurmon lëvizjen, e përdorur gjerësisht në lojërat elektronike, i transmeton lëvizjet ...

 • Njëqind ditë vetmi

  6 Maj, 2015

  greqiaShumica e grekëve duan një kompromis të balancuar me kreditorët, edhe në qoftë se ky nuk përputhet me premtimet elektorale të Partisë së Majtë.

  Që akti i parë zyrtar i politikanit të majtë shkaktoi tronditje: disa orë pas fitores së tij zgjedhore më 25 janar, Tsipras zgjodhi si partnere koalicioni partinë populiste të djathtë “Grekët e Pavarur”. Ajo që i ...

 • Eurozona parashikime pozitive

  6 Maj, 2015

  EurozonaBashkimi Evropian ka ngritur parashikimin për rritjen ekonomike në të gjithë 19 vendet e eurozonës pavarësisht nga një opinion shumë i errët për Greqinë.

  Në parashikimin e tij të pranverës, publikuar të martën, dega ekzekutive e BE-së tha se parashikon një rritje prej 1.5 për qind për eurozonë në vitin 2015,  0.2 pikë më lart nga parashikimi i mëparshëm në ...

 • 5 Maj, 2015

  EnterpreiseTre vjet më parë anija e hapësirës Enterprise u bë pjesë e relikeve historike, kur u përfshi në fondin e Muzeut të Detit, Ajrit dhe Hapësirës në Nju Jork. Më 27 prill të këtij viti, kjo anije iu dedikua kujtimit të astronautëve që kanë dhënë jetën në misionet e njerëzimit për të zbuluar misteret e gjithësisë.

  Të afërm të astronautëve ...

 • Përvjetori i Luftës së Dytë Botërore

  5 Maj, 2015

  lufta e II botrorePërvjetori i 70-të i fundit të Luftës së Dytë Botërore do të përkujtohet në të gjitha vendet evropiane, me përjashtim të Gjermanisë, e cila e humbi luftën. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Al Pessin vizitoi Berlinin për të raportuar se si e shikojnë luftën atje dhe efektet që ajo vazhdon të ketë.

  Një memorial madhështor për ...

 • Molusqet, qeniet me dhëmbë të forta

  4 Maj, 2015

  MolusqeDhëmbët e molusqeve janë tepër të forta. Ato përbëhen nga fibra mikroskopike, 100 herë më të holla se flokët e njeriut dhe më të forta se fibra sintetike.

  Në se do të kishim një fije spageti të prodhuar nga ky material me të mund të ngrihej një hipopotam.

  Substanca bazë e këtyre dhëmbëve është një lloj minerali nga i ...

 • Bie vaksinimi në shkallë globale

  4 Maj, 2015

  vakcinimiOrganizata Botërore e Shëndetit shënon Javën Botërore të Imunizimit çdo vit gjatë javës së fundit të prillit. Këtë vit, Organizata Botërore e Shëndetit raporton se ka rënie të imunizimit dhe se fëmijët nuk po marrin vaksinat që u shpëtojnë jetët.

  Luftëra, sëmundje e madje edhe zgjedhje personale kanë lënë fëmijët në vende të pasura dhe të varfëra të paimunizuar. Organizata ...

 • Koment: Pesë arsye, përse Greqia qëndron në Eurozonë

  29 Prill, 2015

  greqiaQë prej ndërrimit të qeverisë në Athinë një moment krize pasohet nga tjetri. Kaq pranë Grexitit si tani Evropa nuk ka qenë kurrë. Megjithatë ka pesë arsye të forta, që kjo të mos ndodhë, mendon Max Hofmann.

  1. Graccident- i nuk është punë e thjeshtë

  Në muajt e fundit thuhet vazhdimisht se nëse grekët nuk i bëjnë dot një pagesë FMN-së, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"