LAJMET NGA BOTA

 • Përse këmbëngulin demokratët për gjykimin e ish-presidentit Trump

  24 Janar, 2021

  trumpDhoma e Përfaqësuesve do të dërgojë të hënën në Senat akuzën zyrtare kundër ish-Presidentit Donald Trump. Zoti Trump akuzohet se ka nxitur dhunë gjatë protestave të 6 janarit kur turma u fut me forcë në ndërtesën e Kongresit amerikan. Materiali në vazhdim shqyrton arsyet se pse demokratët po i mëshojnë procesit për të dënuar zotin Trump edhe pse tashmë ...

 • Jeleku që jep ndjesinë e prekjes në lojrat elektronike

  24 Janar, 2021

  OWONjë jelek që jep ndjesinë e prekjes i krijuar nga një kompani me qendër në Spanjë, po i “transporton” lojtarët brenda ambjentit të lojës të shoqëruar me ndjesitë e vërteta fizike. Krijuesit e këtij jeleku elektronik besojnë se pajisje të tilla e tejkalojnë cakun e lojrave, me mundësinë e përdorimit të tyre në arsim e më tej.

  Kufjet e realitetit ...

 • Variantet e reja të koronavirusit shqetësojnë ekspertët

  24 Janar, 2021

  CoronavirusShtetet e Bashkuara po ndjekin me vëmendje përhapjen e variantit më ngjitës të koronavirusit, i cili u zbulua për herë të parë në Britani. Zyrtarët britanikë paralajmërojnë se ky variant mund të jetë edhe më vdekjeprurës.

  Dy zyrtarë amerikanë thanë se nevojiten të dhëna shtesë për të vërtetuar nëse varianti është vërtetë më vdekjeprurës.

  Zyrtarët janë të shqetësuar edhe nga një ...

 • Schumer: Gjyqi i ish-presidentit Trump fillon në javën e dytë të shkurtit

  23 Janar, 2021

  SchumerGjyqi i ish-Presidentit Donald Trump do të fillojë në javën e dytë të shkurtit, tha udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer të premten, pasi Dhoma e Përfaqësuesve të dorëzojë zyrtarisht akuzën në Senat të hënën.

  Ndaj ish-presidentit është ngritur një akuzë e vetme: nxitja e protestave me dhunë lidhur me sulmin ndaj Kapitolit më 6 janar.

  Senatori Schumer theksoi nevojën ...

 • Varianti britanik i Coronës edhe më vdekjeprurës?

  23 Janar, 2021

  Boris JohnsonNga Anglia vijnë lajme shqetësuese: Me gjasë varianti i zbuluar për herë të parë në Britaninë e Madhe, B.1.1.7 është më vdekjeprurës se sa mendohej deri tani.

  Kryeministri britanik, Boris Johnson para gazetarëve në selinë qeveritare Downing Street në Londër, është shprehur, se ndërkohë ka “të dhëna” që varianti i ri i virusit Corona nuk është vetëm më infektues, ...

 • Kthesë në politikën e jashtme të Turqisë

  23 Janar, 2021

  Heiko Maas dhe Mevlut CavusogluTurqia është e izoluar në masë të madhe në Lindjen e Afërt. Partneri më i ngushtë i saj, Katari, sapo vendosi për paqen me fqinjin e tij. Ky hap dhe ndërrimi i pushtetit në SHBA do të detyrojë Turqinë të ndërrojë rrugë.

  “Një sinjal i mirë për stabilitetin në të gjithë rajonin”: Kështu e vlerësoi ministri ...

 • Dr. Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë, në rolin e zëdhënësit për Covid-19

  22 Janar, 2021

  Dr Anthony FauciDr. Anthony Fauci është rikthyer në dhomën e konferencave të shtypit në Shtëpinë e Bardhë.

  Dr. Fauci, eksperti kryesor i sëmundjes infektive në vend, u caktua nga Presidenti Joe Biden me punën e informimit të publikut për zhvillimet e fundit mbi pandeminë e koronavirusit pasi u mënjanua në muajt e fundit nga ish-presidenti Donald Trump.

  Dr. Fauci tha se ...

 • Angela Merkel: ‘kjo pandemi është katastrofa e shekullit’

  21 Janar, 2021

  Angela MerkelKancelarja gjermane theksoi në konferencën e shtypit se infektimet po ulen, por virusi mbetet i rrezikshëm. Ajo u shpreh optimiste për marrëdhëniet me SHBA.

  Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se ka arsye për optimizëm në këtë “fazë të vështirë të pandemisë”, por Gjermania duhet të punojë së bashku me BE për të parandaluar përhapjen e varianteve të reja të ...

 • Mutacionet e koronavirusit : A ngjitet sëmundja edhe nga të shëruarit dhe të vaksinuarit?

  21 Janar, 2021

  CoronavirusShqetësime ka ngjallur më shumë varianti brazilian i Coronës, tek i cili reagimi imunitar i trupit nuk arrihet as kur njeriu e ka bërë vaksinën ose është shëruar nga infeksioni.

  Për një kohë të gjatë nuk u analizua me saktësi për të parë llojin e virusit të Coronës, me të cilin ishin infektuar të sëmurët me COVID-19.  Por disa vende ...

 • Klima, koronavirusi e muri kufitar mes urdhrave ekzekutivë të Presidentit Biden si dhe sot shpalos planin kundër koronavirusit

  21 Janar, 2021

  BidenTë mërkurën Presidenti Joe Biden nënshkroi një seri urdhrash ekzekutivë dhe ndërmori një seri veprimesh të tjera të cilat synojnë të menaxhojnë krizën e koronavirusit dhe të zhbëjnë një numër politikash të miratuara gjatë administratës së ish-Presidentit Donald Trump.

  Nuk ka ditë më të mirë për të nisur sesa sot“, u tha Presidenti Biden gazetarëve gjatë nënshkrimit të vendimeve, disa ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"