LAJMET NGA BOTA

 • Cili është sekreti i një jete të gjatë?

  16 Nentor, 2016

  1899Born in the 1800s

  Cili është sekreti i një jete të gjatë? Genet dhe…vezët. Këtë mund ta provojë italjanja Emma Morano, 116- vjeçare.

  Ajo është njeriu më ...

 • Një ndihmëse elektronike në hotele

  16 Nentor, 2016

  building-inspecting-robotBuilding inspecting robot

  Shumë hotele kanë njerëz në staf, të cilët punojnë për t’i ofruar shërbime mysafirëve të tyre. Shërbimet përfshijnë: sigurimin e shampos ose sapunit ...

 • Robotë në fermat bujqësore

  15 Nentor, 2016

  robot-fermaSpërkatja me kimikate, monitorimi dhe korrja e të mbjellave janë punë intensive që u marrin kohë fermerëve. Shkencëtarët po zhvillojnë tashmë një robot që mund të kryejë disa nga këto funksione duke përdorur identifikimin me frekuenca radioje. Një robot i tillë që mund të kryejë disa procese njëkohësisht mendohet se do të ndihmojë në uljen e shpenzimeve të fermerëve.

  Një ...

 • Si mund të shmanget influenca ruse në Europën Lindore?

  15 Nentor, 2016

  Në Bullgari e në Moldavi kandidatët pro-rusë kanë fituar zgjedhjet presidenciale. Forcimi politik i Moskës në të gjithë rajonin kërkon një koncept të ri të BE-së dhe të NATO-s, mendon Robert Schwartz.

  manovra-aeroplaniManovra e përbashkët ushtarake ruso-serbe (14.11.2014)

  Rezultati i zgjedhjeve presidenciale në Bullgari dhe në Republikën e Moldavisë nuk është një ogur i mirë ...

 • Zemërimi rus ndaj anëtarësimit të Malit të Zi në Nato

  14 Nentor, 2016

  mali-i-ziNdërsa aleatët evropianë të Amerikës përpiqen të kuptojnë marrëdhëniet e tyre të ardhshme me Uashingtonin nën presidentin e zgjedhur Donald Trump, analistët thonë se aleanca e NATOs dhe Rusia janë përfshirë në një betejë gjithnjë e më të tensionuar për ndikim në shtetet e Ballkanit. Mali i Zi – ish pjesë e Serbisë derisa shpalli pavarësinë në vitin 2006 ...

 • Udhëtim Angli-Australi brenda katër orësh?

  14 Nentor, 2016

  aeroplani-raketeInxhinierët në Britani po punojnë për ndërtimin e një motori të avancuar për raketat, i cili një ditë mund të ndryshojë natyrën e udhëtimeve ajrore. Sipas parashikimeve, synimi është që pasagjerët të kryejnë një udhëtim nga Londra në Sidnej të Australisë brenda katër orësh. Teknologjia e re që po përdoret mund të bëjë të mundur një ditë që avionët ...

 • Pence merr drejtimin e procesit të transferimit të pushtetit

  11 Nentor, 2016

  penceSipas mjeteve amerikane të shtypit, nënpresidenti i zgjedhur, Mike Pence, do të marrë drejtimin e ekipit të transferimit të pushtetit të presidentit Donald Trump në vend të guvernatorit të Nju Xhersit, Chris Christie, i cili po drejtonte ekipin në fjalë.

  Gazeta New York Times njoftoi për ndryshimet duke cituar burimet pranë fushatës së zotit Trump. Njoftohet që presidenti i zgjedhur, ...

 • Vdes kantautori Leonard Cohen

  11 Nentor, 2016

  leonard-cohenDje vdiq në moshën 82-vjeçare Leonard Cohen, kantautori i njohur për zërin e tij bariton, të veçantë.

  Lajmin e njoftoi i biri, Adam, përmes një deklarate: “Babai im u nda nga jeta në paqe, në shtëpinë e tij në Los Anxhelos. Deri në momentet e fundit të jetës, ai vazhdoi të shkruante, me humorin e tij të veçantë,”- thuhet në ...

 • Presidenti Obama takohet me Presidentin e zgjedhur Donald Trump

  10 Nentor, 2016

  trump-obamaPresidenti amerikan Barack Obama thotë se pati një bisedë “të shkëlqyer” dhe “të gjithashme” me Donald Trumpin, në vizitën e parë të Presidentit të zgjedhur në Shtëpinë e Bardhë.

  Duke folur në Zyrën Ovale, zoti Obama theksoi se përparësia e tij numër 1, është transferimi i rregullt i pushtetit.

  Zoti Trump tha se e pret me kënaqësi bashkëpunimin me Presidentin Obama ...

 • Trump fitues i garës presidenciale

  9 Nentor, 2016

  trumpMiliarderi republikan Donald Trump është shpallur fitues i garës presidenciale në Shtetet e Bashkuara, duke arritur një fitore mahnitëse dhe të papritur ndaj kandidates demokrate, ish-sekretares së Shtetit, Hillary Clinton.

  Të gjitha agjencitë kryesore të lajmeve e deklaruan 70-vjeçarin Trump fitues të mërkurën herët në mëngjes pas konfirmimit se ai fitoi shtetin e rëndësishëm të Uiskonsënit, i cili i dha ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"