LAJMET NGA BOTA

 • Pengesat për anëtarësim në BE të Bosnjës

  17 Shkurt, 2016

  bosnjaBosnje-Herzegovina aplikoi këtë javë për të hyrë në Bashkimin Evropian – shteti më i ri i ish-Jugosllavisë që kërkon të ardhmen e tij në këtë bllok. Megjithëse kjo është mirëpritur në Sarajevë dhe Bruksel, përpara ka pengesa të shumta.

  21 vjet pas përfundimit të luftës në Bosnje, udhëheqësit e vendit kanë premtuar të punojnë drejt një të ardhmeje në Bashkimin ...

 • Pranimi pa kufi i refugjatëve i pamundur

  16 Shkurt, 2016

  Ministri i Jashtëm i Austrisë Sebastian Kurz mbron në intervistë me DW idenë e kufizimit të numrit të refugjatëve. Sipas tij pranimi pa fund i refugjatëve në Evropë nuk do të jetë i mundur.

  Ministri austriak KurzDW: Kërcënimi i mbylljes së kufirit nga Austria është kritikuar ashpër në vendet fqinjë të jugut. Vendet paralajmërojnë për një efekt domino. Çfarë u ...

 • Teknologjia që mbartet në trup

  16 Shkurt, 2016

  teknologjia orePaisjet elektronike të përditshme po vazhdojnë të zhvillohen me shpejtësi. Variantet më të reja përfshijnë syze që zmadhojnë realitetin rreth nesh. Ndërsa, paisje regjistruese të aktivitetit tonë sportiv tashmë po përfitojnë opsione të reja dhe jo të gjitha për njerëzit.

  Kjo paisje e quajtur Wonderwoof, mund t’i vendoset qenit për të patur një ide për lëvizjet e tij gjatë ...

 • Koment: Merkeli humbet aleatë

  15 Shkurt, 2016

  Dy persona që mungonin ndikuan te Konferenca e Sigurisë e Mynihut: Angela Merkel dhe Vladimir Putin. Kancelarja lufton për të mbijetuar politikisht, Presidentin rus kjo e gëzon, mendon Christian F. Trippe.

  Merkel PutinJohn McCain është ujk i vjetër në politikë. Republikani nga Arizona u tregon një herë në vit vendin evropianëve dhe e shijon rolin e profetit të fatkeqësive në ...

 • Si të veprohet me Korenë e Veriut?

  15 Shkurt, 2016

  Armatimi atomik i Koresë së Veriut u diskutua në Konferencën e Sigurisë në Mynih. Kina e SHBA kanë të njëjtin qendrim në refuzimin e armatimit atomik. Por nuk kanë të njëjtin mendim si duhet trajtuar regjimi i Phenianit.

  korea e veriutSenatori i SHBA, Robert Corker shfrytëzoi një podium për rolin e Kinës në rendin ndërkombëtar për të dënuar mungesën e ...

 • Hooper: Marrëveshja për Sirinë, e dobët

  13 Shkurt, 2016

  James HooperNjë marrëveshje e dobët mbi Sirinë, për shkak të një qëndrimi të dobët të Shteteve të Bashkuara, shkon në dëm të Kosovës, si aleate e SHBA-së”, thotë James Hooper, drejtor menaxhues i Grupit Publik për Politika dhe të Drejtën Ndërkombëtare.

  Radio Evropa e Lirë: Zoti Hooper, fuqitë e mëdha perëndimore janë pajtuar për ndaljen e armiqësive dhe për të ...

 • Plan i ri për Sirinë

  13 Shkurt, 2016

  fuqite boteroreFuqitë botërore kanë rënë dakord mbi një plan për t’i dhënë fund armiqësive në Siri, por pa arritur një marrëveshje për armëpushim, një veprim që kërkohet nga opozita siriane për t’i dhënë fund sulmeve ajrore ruse ndaj rajonave të kontrolluara nga rebelët në Alepo. Ministrat e jashtëm të Grupit Ndërkombëtar për Sirinë, gjatë bisedimeve në Munih të Gjermanisë, ...

 • Rusia e zemëruar me NATO-n

  13 Shkurt, 2016

  NatoMinistri i Jashtëm rus Sergei Lavrov takohet sot me kreun e NATO-s pas njoftimit të Aleancës dhe Shteteve të Bashkuara të planit më të madh për shtimin e pranisë ushtarake në Evropë që nga periudha e Luftës së Ftohtë. Rusia i ka quajtur këto lëvizje të NATO-s një kërcënim për stabilitetin në Evropë. Por, NATO thotë se zhvendosja ...

 • Sa më shumë takime, aq më mirë

  12 Shkurt, 2016

  Konferenca e Sigurisë në Mynih ofron një kornizë që mundëson takime joformale mes partnerëve të vështirë.

  konferenca MynihDeutsche Welle: Sikur të mos ishte mjaft konferenca, samite, apo forume si G7, G20 apo konferencat e mëdha të OKB-së si konferenca e kohëve të fundit për ndryshimet klimatike në Paris, ka edhe konferenca të organizuara privatisht. Në Konferencën e Sigurisë në Mynih ...

 • Çmimet e naftës në rënie të lirë

  12 Shkurt, 2016

  Mjaft faktorë, por edhe ngrohja globale bëjnë që çmimet e naftës të bien.

  Në shkurt 2014, një fuçi e nafte e papërpunuar tregtohej ende për 110 dollarë. Ndërkohë vetëm për rreth 30 dollarë për fuçi të llojit Brent – ky lloj nafte e papërpunuar nga fusha naftëmbajtëse e Brentit në Detin e Veriut konsiderohet si referencë në tregjet ndërkombëtare të lëndëve të para.

  Epoka e çmimeve trefishore të naftës që filloi në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"