LAJMET NGA BOTA

 • Tusk thotë se Rusia po përpiqet ta dobësojë Bashkimin Evropian

  21 Tetor, 2016

  Liderët e BE ranë dakord në Bruksel të qendrojnë të bashkuar në politikën ndaj Moskës. Ato e kritikuan ashpër bombardimin në Aleppo. Por për sanksionet të reja kundër Rusisë ata nuk ranë dakord.

  liederet-e-be“Liderët e BE theksuan se të gjitha llojet e akteve armiqësore, nga shkelja e hapësirës ajrore në fushatat propagandistike, sulmet kibernetike, ndërhyjnë në proceset e brendshme politike ...

 • Wrestling apo duele politike?

  20 Tetor, 2016

  Wrestling apo debat politik? Kjo nuk qe gjithmonë e qartë. Por prej tyre doli një fitues i qartë politik.

  clintonQetësi, mos brohorisni, mos fyeni – moderatorët e tri dueleve televizive mes Hillary Clinton dhe Donald Trump dukeshin si të ishin mësues që kishin përpara një klasë të pabindur së cilës duhet t’i tërhiqnin vazhdimisht vëmendjen.

  Akuza, fyerje, kërcënime, thashetheme se Trumpi ...

 • Ç’solli takimi Merkel – Putin?

  20 Tetor, 2016

  Takimi Merkel – Putin shihet si impuls i rëndësishëm për qetësimin e konfliktit.

  merkel-putin1I ngarkuari i qeverisë gjermane për Rusinë, Gernot Erler, tha pas takimit Putin, Merkel, Hollande dhe Poroshenko, se gjatë tij ishte “arritur më tepër se sa kishte menduar ai”. Plani për zbatimin e Marrëveshjes së Minskut është shumë i rëndësishëm, sepse në të kaluar lidhur me këtë ...

 • Mbyllet debati i fundit Clinton-Trump

  20 Tetor, 2016

  trump-clintonDebati i tretë dhe i fundit mes kandidatëve presidencialë, Hillary Clinton dhe Donald Trump po mbahet në Las Vegas, dhe filloi pa shtrëngim duarsh mes tyre, një shenjë e acarimit të retorikës së fushatës.

  Dy kandidatët hynë në sallë dhe menjëherë zunë vend pas podiumeve. As familjet e tyre nuk u përshëndetën para fillimit të debatit.

  Temat përfshinë gjykatën e lartë, ...

 • Trump propozon kufizimin e mandateve për anëtarët e Kongresit

  19 Tetor, 2016

  trumpRepublican presidential candidate Donald Trump speaks at a campaign rally, Oct. 18, 2016.

 • Ç’lloj sportesh mund të ushtrosh në planetin Mars?

  19 Tetor, 2016

  Çfarë mund të bëjnë kolonët e Marsit në kohën e lirë? Alpinizëm apo të luajnë golf?

  astronautÇfarë mund të bëjnë kolonët e Marsit, kur nuk kanë as gjumë as punë? Në janar të vitit 1971 astronauti amerikan Alan Shepard demonstroi se ç’mund të bësh në kohën e lirë në një planet tjetër: astronauti i misionit Apollo 14 mori me vete ...

 • Arrestohet hakeri rus në Pragë

  19 Tetor, 2016

  policiaByroja Federale e Hetimeve, në bashkëpunim me policinë çeke, arrestoi një shtetas rus në Pragë të mërkurën pasi kishte tentuar të kryente sulme kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara.

  Javën e kaluar, administrata Obama akuzoi zyrtarisht qeverinë ruse se kishte kryer sulme kibernetike kundër institucioneve amerikane në përpjekje për të influencuar zgjedhjet e ardhshme presidenciale, megjithëse policia nuk dha ndonjë shenjë ...

 • Kancelarja Merkel pret nesër Presidentin Putin

  18 Tetor, 2016

  Për herë të parë prej fillimit të krizës në Ukrainë, presidenti rus Putin udhëton në një samit në Berlin.

  merkel-putinPresidenti i Rusisë Putin këtë të mërkurë do të takohet në Berlin me Presidentin e Ukrainës, Petro Poroshenko, Presidentin e Francës François Hollande dhe Kancelaren gjermane Angela Merkel, në të ashtuquajturin samiti i Normandisë, për procesin e paqes në lindje të ...

 • “Cygnus” niset drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës

  18 Tetor, 2016

  cugnysNjë anije hapësinore pa ekuipazh po i drejtohet Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar për të dërguar furnizime.

  Anija hapësinore “Cygnus” u lëshua sot në orët e para të mëngjesit nga platforma e NASA-s në shtetin Virginia, rreth 200 kilometra afër kryeqytetit Uashington, duke u ofruar njerëzve në bregun lindor amerikan një pamje spektakolare.

  Anija “Cygnus” dhe ngarkesa e saj prej 2 tonësh ushqimesh ...

 • Gjukanoviqi mbetet në pushtet – me ndihmën e minoriteteve!

  17 Tetor, 2016

  parlamenti-rmPartia e Millo Gjukanoviqit DPS fitoi shumicën dërmuese të votave. Por asaj i duhen partnerë në koalicion. Zgjedhjet u zhvilluan nën hijen e incidenteve dhe parregullësive.

  „Millo nuk ka rënë, e kur do të bie nuk dihet”. Ky është një citat i përshtatur nga seriali dikur shumë i njohur televiziv në Mali të Zi për “Gjeknën”, që pasqyronte në mënyrën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"