LAJMET NGA BOTA

 • Printimi 3D dhe mjedisi

  23 Shkurt, 2016

  printer 3dPrinterat 3D për përdorim personal do të mund të funksionojnë me plastikë të thjeshtë. Shkencëtarët në Belgjikë kanë krijuar një lloj materiali plastik që nuk dëmton mjedisin dhe që mund të përdoret jo vetëm për printera 3D, por edhe në mjekësi.

  Që nga fillimi i viteve 80-të, kur ishin thjeshtë instrumente laboratori, printerat 3D janë shndërruar tashmë në paisje ...

 • Kriza humanitare në Siri dhe synimet gjeopolitike të Rusisë

  22 Shkurt, 2016

  putinA po bën përpjekje Rusia që të krijojë refugjatë nga Siria dhe t’i përdorë ata si mjet gjeopolitik për të minuar Turqinë, Bashkimin Evropian dhe NATO-n?

  Kështu pretendojnë disa zyrtarë në Ankara dhe Uashington.

  Sipas tyre, Kremlini, duke vepruar në mbështetje të regjimit të presidentit sirian, Bashar al-Assad, si dhe të milicive kurde në Siri, është duke krijuar qëllimisht një fluks ...

 • Kryebashkiaku i Londrës mbështet daljen nga BE

  22 Shkurt, 2016

  Kryebashkiaku i LondresKryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson tha sot se ai është në favor të daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian, duke u bërë kështu udhëheqësi de facto i lëvizjes “për dalje”, duke pasur parasysh se ai është një nga politikanët më karizmatikë në politikën britanike.

  Ky qëndrim ishte një goditje për Kryeministrin David Cameron, i cili në një intervistë ...

 • Zgjedhjet paraprake në Karolinën e Jugut dhe Nevada

  22 Shkurt, 2016

  clinton trumpRepublikani Donald Trump dhe demokratja Hillary Clinton janë fituesit e mëdhenj të raundit më të fundit të zgjedhjeve paraprake të së shtunës. Zoti Trump fitoi me lehtësi në Karolinën e Jugut, ndërsa zonja Clinton arriti një fitore të ngushtë ndaj Senatorit Bernie Sanders në Nevada.

  Ishte një fitore e qartë për Donald Trump në Karolinën e Jugut pas ...

 • Samiti i BE – Merkel e bindur se ka të drejtë

  19 Shkurt, 2016

  Samiti i BE i qendron besnik marrëveshjeve të deritanishme për refugjatët. “Prioritet” ka bashkëpunimi me Turqinë, por kryeministri turk nuk erdhi në Bruksel. Kancelarja gjermane Angela Merkel e kënaqur me rezultatet.

  MerkelBashkimi Evropian planifikon që në mars të mbajë së bashku me Turqinë një samit të veçantë kushtuar krizës së refugajtëve. “Ne kemi konfirmuar se nuk ka alternativë tjetër më ...

 • Polonia, thirrje NATO-s të frenojë Rusinë

  19 Shkurt, 2016

  ushtriaMinistri i jashtëm i Polonisë i bëri thirrje NATO-s të kapërcejë hezitimet dhe të dislokojë trupa përgjatë kufirit të saj lindor, për të penguar atë që ai e quan agresion rus.

  Përfshirja e Rusisë në Ukrainë dhe aneksimi prej saj i Krimesë gati dy vjet më parë, i kanë bërë të ndjehen më pak të sigurt vendet e tjera në ...

 • Energjia diellore në Mesdhe

  19 Shkurt, 2016

  energjia dielloreMesdheu është njohur gjithmonë për motin me diell, por në këtë rajon centralet me energji diellore kanë qenë operacione të shkallës së vogël. Tashmë, falë teknologjisë së re dy vende bregdetare, Maroku dhe Izraeli po përqafojnë energjinë diellore në shkallë të gjerë.

  Ekipet e ndërtimit në shkretëtirën Negev të Izraelit po vendosin pasqyra të mëdha që do të mbulojnë ...

 • Pyetje rreth virusit Zika

  19 Shkurt, 2016

  virusi zikaOrganizata Botërore e Shëndetësisë po përpiqet të zgjidhë problemin me virusin e Zikës që po përpahet me shpejtësi më mbarë Amerikën Latine dhe Karaibe. Virusi është i lidhur me difekte në lindje, dhe tek të rriturit shkakton një lloj paralize. Ekspertët kanë shumë pyetje të papërgjigjura, ashtu si edhe qytetarët e thjeshtë që folën me Zërin e Amerikës.

  Aspekti ...

 • Turqia deklaron identifikimin e atentatorëve në Ankara

  18 Shkurt, 2016

  Disa orë pas sulmit me pasoja të rënda ndaj ushtrisë në Ankara u identifikua atentatori: një kurd nga Siria. Edhe të tjerë bashkëveprues janë identifikuar. Në juglindje të vendit pati një tjetër sulm ndaj ushtrisë.

  sulmi ne AnkaraKryeministri i Turqisë Ahmet Davutoglu në një fjalim në televizion deklaroi, se atentatori, një 23 vjeçar sirian, është identifikuar si anëtar i milicisë ...

 • SHBA: Trump thellon epërsinë mes republikanëve

  17 Shkurt, 2016

  gara presidenciale republikanetNë Shtetet e Bashkuara, një anketë e re e publikuar sot tregon se biznesmeni Donald Trump e ka shtuar epërsinë ndaj kandidatëve të tjerë republikanë presidencialë, në garën për të marrë emërimin e Partisë.

  Sipas anketës së Universitetit Quinnipiac, Trump gëzon një mbështetje prej 39 për qindsh, i pasuar nga senatori i Floridës Marco Rubio me 19 për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"