LAJMET NGA BOTA

 • Hooper: Marrëveshja për Sirinë, e dobët

  13 Shkurt, 2016

  James HooperNjë marrëveshje e dobët mbi Sirinë, për shkak të një qëndrimi të dobët të Shteteve të Bashkuara, shkon në dëm të Kosovës, si aleate e SHBA-së”, thotë James Hooper, drejtor menaxhues i Grupit Publik për Politika dhe të Drejtën Ndërkombëtare.

  Radio Evropa e Lirë: Zoti Hooper, fuqitë e mëdha perëndimore janë pajtuar për ndaljen e armiqësive dhe për të ...

 • Plan i ri për Sirinë

  13 Shkurt, 2016

  fuqite boteroreFuqitë botërore kanë rënë dakord mbi një plan për t’i dhënë fund armiqësive në Siri, por pa arritur një marrëveshje për armëpushim, një veprim që kërkohet nga opozita siriane për t’i dhënë fund sulmeve ajrore ruse ndaj rajonave të kontrolluara nga rebelët në Alepo. Ministrat e jashtëm të Grupit Ndërkombëtar për Sirinë, gjatë bisedimeve në Munih të Gjermanisë, ...

 • Rusia e zemëruar me NATO-n

  13 Shkurt, 2016

  NatoMinistri i Jashtëm rus Sergei Lavrov takohet sot me kreun e NATO-s pas njoftimit të Aleancës dhe Shteteve të Bashkuara të planit më të madh për shtimin e pranisë ushtarake në Evropë që nga periudha e Luftës së Ftohtë. Rusia i ka quajtur këto lëvizje të NATO-s një kërcënim për stabilitetin në Evropë. Por, NATO thotë se zhvendosja ...

 • Sa më shumë takime, aq më mirë

  12 Shkurt, 2016

  Konferenca e Sigurisë në Mynih ofron një kornizë që mundëson takime joformale mes partnerëve të vështirë.

  konferenca MynihDeutsche Welle: Sikur të mos ishte mjaft konferenca, samite, apo forume si G7, G20 apo konferencat e mëdha të OKB-së si konferenca e kohëve të fundit për ndryshimet klimatike në Paris, ka edhe konferenca të organizuara privatisht. Në Konferencën e Sigurisë në Mynih ...

 • Çmimet e naftës në rënie të lirë

  12 Shkurt, 2016

  Mjaft faktorë, por edhe ngrohja globale bëjnë që çmimet e naftës të bien.

  Në shkurt 2014, një fuçi e nafte e papërpunuar tregtohej ende për 110 dollarë. Ndërkohë vetëm për rreth 30 dollarë për fuçi të llojit Brent – ky lloj nafte e papërpunuar nga fusha naftëmbajtëse e Brentit në Detin e Veriut konsiderohet si referencë në tregjet ndërkombëtare të lëndëve të para.

  Epoka e çmimeve trefishore të naftës që filloi në ...

 • Kisha Ortodokse Ruse – tejet konservatore

  12 Shkurt, 2016

  Me më shumë se 150 milionë besimtarë Kisha Ortodokse Ruse është kisha më e madhe ortodokse në botë. Ajo konsiderohet si tejet konservatore dhe me lidhje të afërta me Kremlinin.

  kisha moskveKisha dhe shteti janë në Rusi zyrtarisht të ndara sipas kushtetutës. Megjithatë Kisha Ortodokse Ruse është kthyer në kohën e sundimit të presidentit Vladimir Putin në një lloj feje ...

 • Kritikohet vendimi për angazhimin e NATO-s në Egje

  12 Shkurt, 2016

  Anijet e NATO-s duhet të ndihmojnë në parandalimin e ardhjes së refugjatëve në Evropë. Ato duhet të veprojnë në mënyrë indirekte, por kjo ka shkaktuar kritika të mëdha.

  Anije NatoPara sqarimit të misionit të ardhshëm të NATO-s, vendimi për dërgimin e anijeve për të penguar refugjatët që të kalojnë nga Turqia në Greqi ka shkaktuar kritika të shumta. Vendimin e ...

 • Siria në qendër të Konferencës së Sigurisë në Mynih

  11 Shkurt, 2016

  Lavrov KerryRusia thotë se është gati të diskutojë ndalimin e luftimeve në Siri, ndërsa ministrat e jashtëm janë mblidhur në Mynih, në përpjekje për t’i dhënë fund luftës civile që ka shkatërruar këtë vend arab.

  Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe vende të tjera të Grupit Ndërkombëtar për Mbështetjen e Sirisë, prej 17 vendesh, po mbajnë një seri takimesh në Gjermani, ...

 • Koment: Ku ka mbetur ideja evropiane?

  11 Shkurt, 2016

  Përfaqësuesit e shteteve themeluese të BE-së po diskutojnë në Romë për një zgjidhje për krizën e Bashkimit Evropian. Christoph Hasselbach kërkon më pak patos të tepërt nostalgjik dhe më tepër pragmatizëm.

  perfaqsuesit e shteteve BETrishtim, dëshpërim dhe dëshirë e madhe për “frymën evropiane” që ka humbur, pushtuan javët e fundit shumë evropianë të bindur. Sa të bukura ishin ato kohë ...

 • Trump, Sanders fitues në Nju Hampshër

  10 Shkurt, 2016

  Trump + SandersKandidati republikan, biznesmeni miliarder Donald Trump dhe kandidati demokrat, senatori i shtetit të Vermontit, Bernie Sanders janë  fituesit e garave mes partive respektive në shtetin Nju Hampshër.

  Ndonëse numërimi i votave ende vazhdon, gjithë parashikimet i nxjerrin ata si fitues. Pjesëmarrja në votime ka qënë shumë e lartë.

  Fitorja e shpejtë e kandidatit Sanders në garën demokrate në Nju ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"