LAJMET NGA BOTA

 • Kabinat mjekësore në Francë

  10 Shkurt, 2016

  kabina mjeksoreMungesa e kohës për pacientët në dhomën e konsultimit tek mjeku ka bërë që këta të fundit të gjejnë mënyra të reja për të trajtuar pacientët në distancë, kryesisht në zonat rurale ku pacientët mund të jenë shumë larg mjekut të specializuar. Në France, janë përhapur një numër kabinash mjekësore të njohura si Kabina Elektronike, dhe u lejojnë ...

 • Mbikqyrësit e shëndetit

  10 Shkurt, 2016

  DashbordAto masin pulsin e na kujtojnë kontrollin e radhës te mjeku – aplikacionet e fitnesit dhe të shëndetit për celularët ose kompjuterat tabletë. Ndihmësit digjitalë janë shumë të përhapur. Po a janë ato bekim apo mallkim?

  Një lajm i mirë në fillim: ligjvënësi në Gjermani i ka marrë të gjitha masat për ta vënë konsumatorin “në kontroll të të dhënave”, ...

 • Aksident me të vdekur në Bavari: “Një nga fatkeqësitë më të rënda hekurudhore”

  9 Shkurt, 2016

  Aksident hekurudhor në Bad Aibling: Shumë forca të ndihmës së shpejtë kujdesen për rreth 100 të plagosurit në vendin e katrastrofës në Bavari. Të paktën nëntë vetë kanë humbur jetën.

  aksident treni gjermani

  Fatkeqësi në Bad Aibling

  Një numër i madh forcash të ndihmës së shpejtë me ambulanca dhe helikopterë shpëtimi ndodhen në vendngjarje, një rrëpirë ...

 • Koment: Finale në Siri?

  8 Shkurt, 2016

  Në një kohë që në Gjenevë synohet të zhvillohen bisedime, Rusia dhe Asadi krijojnë fakte në Alepo. Në këtë lojë pushteti ka një aktor politik që gëzohet dhe do të dalë prej saj si triumfues, mendon Alexander Kudasheff.

  SiriaShkatërrim në Alepo

  Duket se ka ardhur momenti i finales në Siri. Bashar al-Asad po e merr ...

 • Misioni i vështirë i Merkelit në Ankara

  8 Shkurt, 2016

  Kancelarja gjermane Angela Merkel për herë të dytë bisedon të hënën (08.02) në Ankara për zgjidhjen e krizës së refugjatëve. Turqia shihet si një vend kyç në zbutjen e valës së refugjatëve drejt Europës.

  merkel erdoganVetëm para tre javësh Merkel bisedoi në Berlin me kryeministrin turk, Davutoglu për krizën e refugjatëve në kuadër të konsultimeve qeveritare gjermano-turke, të zhvilluara për ...

 • Debati i kandidatëve republikanë për president

  7 Shkurt, 2016

  debati kandidatetKandidatët presidencialë në SHBA po bëhen gati për zgjedhjet paraprake që do të zhvillohen pas dy ditësh në New Hampshire. Ata kanë ashpërsuar qëndrimet dhe gjuhën e përdorur ndaj njëri-tjetrit.

  Në debatin e fundit përpara votimit, kandidatët mbajtën qëndrime të forta për politikën e jashtme dhe sulmuan ashpër rivalët.

  Më agresiv ishte guvernatori i New Jersey, Chris Christie, i ...

 • Restaurimi i organos më të madhe në botë

  7 Shkurt, 2016

  organoja me e madhe ne botePo bëhen përpjekje për të restauruar një organo në Nju Xhërsi që thuhet se është një nga instrumentet muzikore më të mëdhenj të planetit. Organoja, që ndodhet në bulevardin Boardwalk në Atlantic City nuk ka funksionuar që pas një uragani në vitin 1944, por restauruesit po e sjellin atë përsëri në jetë.

  Organoja në bulevardin ...

 • Brazil: Shqetësim për mënyrën e përhapjes së Zikës

  7 Shkurt, 2016

  nenat me femijteZyrtarët brazilianë të shëndetësisë thonë se kanë gjetur kampione të gjalla të virusit Zika në mostra pështyme dhe urine.

  Në një konferencë për shtyp, Presidenti i Fondacionit Oswaldo Cruz, Paulo Gadelha tha se puthjet “e rrisin rrezikun” e infektimit me virusin.

  Shkencëtarët e institutit të studimeve për sëmundje tropikale në këtë fondacion thonë se po përpiqen të përcaktojnë nëse ...

 • Shtohet presioni ndaj Angela Merkelit

  4 Shkurt, 2016

  Ka kritika të shumta të qytetarëve gjermanë për politikën e koalicionit të madh në lidhje me krizën e refugjatëve. 81 për qind e të anketuarve mendojnë se qeveria nuk e ka nën kontroll problemin e refugjatëve

  merkelPolitika e koalicionit të madh (CDU/CS/ dhe SPD) nën drejtimin e kancelares Angela Merkel në lidhje me krizën e refugjatëve po ndesh në kritika ...

 • Mushkonja që transmeton Zikën edhe në Uashington

  4 Shkurt, 2016

  zikaVirusi Zika, që Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka deklaruar emergjencë ndërkombëtare, bartet nga mushkonja Aedes aegypti. Ndërsa fokusi kohët e fundit ka qenë tek pasojat e pranisë së kësaj mushkonje në Amerikën Latine, një biolog e ka zbuluar atë në Uashington, jo shumë larg ndërtesës së Kapitolit.

  Andrew Lima është biolog i specializuar për mushkonjat.

  Në vitin 2011, një mik ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"