LAJMET NGA BOTA

 • Tuluza bëhet gati për EURO 2016

  3 Qershor, 2016

  euro2016Tuluza po bëhet gati të shkëlqejë si qyteti mikpritës i katër ndeshjeve të Kampionatit Evropian të Futbollit që fillon më 10 qershor. “Qyteti rozë” i Francës, që e ka marrë këtë emër nga arkitektura e tij, ka në qendër një ishull, ku ndodhet edhe stadiumi i tij kryesor.

  Stadiumi Municipal do të mirëpresë ekipet e Suedisë së Zlatan Ibrahimovicit, Spanjës, ...

 • Clinton-Trump shkëmbejnë akuza

  3 Qershor, 2016

  clinton-trumpPak ditë na ndajnë nga zgjedhjet paraprake në gjashtë shtete amerikane, ndërkohë që gara mes dy pretendentëve demokratë: Hillary Clinton dhe Bernie Sanders vazhdon. Dje zonja Clinton mbajti një fjalim mbi politikën e jashtme në Kaliforni, ku theksoi përvojën e saj dhe tha se zgjedhja e Donald Trumpit do të ishte një “gabim me përmasa historike”.

  Veshur me një bluzë ...

 • Ekzpozitë ajrore në Berlin

  3 Qershor, 2016

  aeroplaniNjë avion i ndërtuar me printim tre dimensional, një tjetër me telekomandë, apo siç njihet ndryshe, dron, dhe modeli i saktë i një avioni pa motor, me të cilin u krye një fluturim 125 vjet më parë, janë duke tërhequr vizitorë të shumtë në Ekspozitën Ajrore që është hapur këto ditë në Berlin. Në ekspozitë janë paraqitur 200 avionë ...

 • Përurohet tuneli më i gjatë në botë

  2 Qershor, 2016

  tuneli zvicerZvicra përuroi sot tunelin më të gjatë dhe më të thellë hekurudhor në botë me një ceremoni në Gotthard. Një prift bekoi tunelin, ndërsa udhëheqësit e vendeve fqinje me Zvicrën – kryeministri italian Mateo Renzi, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti i Francës Francois Hollande – u takuan në një shfaqje të solidaritetit evropian. Tuneli Gotthard, 57 kilometra ...

 • Gjermania i konsideron gjenocid vrasjet e armenëve nga turqit

  2 Qershor, 2016

  armenetLigjvënësit gjermanë votuan sot me shumicë dërrmuese për t’i konsideruar si gjenocid vrasjet e armenëve nga turqit osmanë gjatë Luftës së Parë Botërore.

  “Rezoluta do të ndikojë seriozisht në marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Turqisë,” tha Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan menjëherë pas votimit, gjatë një konference për shtyp në kryeqytetin e Kenias.

  Ai shtoi se pas thirrjes së ambasadorit turk për ...

 • DASH: paralajmërim për amerikanët në Evropë

  1 Qershor, 2016

  DASHDepartamenti amerikan i Shtetit nxori një paralajmërim për amerikanët që udhëtojnë në Evropë mbi rrezikun e sulmeve të mundshme terroriste që vënë në shënjestër ngjarje të mëdha, vende turistike, restorante, qendra tregtare dhe të transportit.

  Paralajmërimi, i cili skadon më 31 gusht, 2016 thekson se “numri i madh i turistëve që vizitojnë Evropën në muajt e verës paraqet objektivat më ...

 • Erdogani kërcënon para rezolutës për Armeninë të Bundestagut

  1 Qershor, 2016

  Fillimisht ankohet kryeministri Yildirim – tani Turqia paralajmëron në nivelin më të lartë. Pak para rezolutës për Armeninë të Bundestagut, Presidenti i Turqisë, Erdogan i ka shtuar kërcënimet.

  erdoganRezoluta e planifikuar e Bundestagut për masakrat ndaj armenëve, sipas mendimit të Presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan do të kthehet në një test rezistence për raportet me Gjermaninë. Erdogani tha në Izmir ...

 • Problemet e vërteta të Hillary Clintonit

  31 Maj, 2016

  Grindje për E-mailet? Problemet e vërteta të Hillary Clintonit janë diku tjetër.

  clinton“Një nga problemet më të mëdha në lidhje me zgjedhjen është perceptimi publik”, thotë Adam Ramey, ekspert për politikën e jashtme në New York University në Abu Dhabi. “Si Donald Trumpi, ashtu edhe Hillary Clintoni kanë nderin e dyshimtë, tww jenë kandidatët me prestigj më të ulët të ...

 • Tiranë: vendet anëtare të NATO-s bien dakord për të rritur aftësitë mbrojtëse

  31 Maj, 2016

  Tiranë: vendevet anëtare të NATO-s bien dakord për të rritur aftësitë mbrojtëse të aleancës. Flet ekskluzivisht për DW Michael R. Turner, kongresmen në SHBA, President i Asamblesë Parlamentare të NATO-s.

  Michael TurnerDW: Z. Turner a i përmbushi pritshmëritë tuaja Asambleja Parlamentare e NATO-s, sesioni i pranverës, që përfundoi punimet (30 maj 2016) në Tiranë? Cilat ishin çështjet ku u fokusuan ...

 • „Raportim nga fronti“ – Në Venecia u hap Bienalja e 15-të e Arkitekturës

  31 Maj, 2016

  Venecia është kryeqyteti botëror i arkitekturës. Drejtuesi Alejandro Aravena prezanton Bienalen nën titullin “Raportim nga fronti”. Në fokus thelbi i arkitekturës dhe ndërrimi i perspektivës.

  Bienalja e VeneciasBienalja e Venecias

  Për ekspozitën kryesore drejtuesi i Bienales, Alejandro Aravena, i cili sapo u nderua me çmimin Pritzker, ka ftuar 88 arkitektë dhe grupe inovative arkitektësh, të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"