LAJMET NGA BOTA

 • Gati sistemi amerikan i mbrojtjes nga raketat në Evropë

  11 Maj, 2016

  ushtari sistemi i mbrojtjesShtetet e Bashkuara do ta shpallin të enjten zyrtarisht si funksional sistemin e tyre evropian të mbrojtjes nga raketat, pothuajse një dekadë pasi Uashingtoni propozoi vendosjen e një baze në Evropë për mbrojtjen kundër raketave balistike iraniane.

  Kronologjia e hapave drejt kësaj mbrojtjeje

  2007: Presidenti George W. Bush formalizoi planet për të ngritur një bazë për mbrojtjen nga ...

 • 11 Maj, 2016

  SandersSenatori nga Vermonti, Bernie Sanders fitoi dje në zgjedhjet paraprake në Virxhinian Perëndimore, duke siguruar një numër të vogël delegatësh, ndërsa u zotua përsëri se do të vazhdojë deri në fund garën ndaj ish-Sekretares së Shtetit Hillary Clinton.

  Zoti Sanders fitoi 51 për qind të votës ndërsa zonja Clinton 36 për qind. Meqenëse sistemi proporcional që përdorin demokratët për të ...

 • A do të plasë marrëveshja BE-Turqi?

  11 Maj, 2016

  Brukseli dhe Ankaraja po shkojnë gjithnjë e më shumë drejt një konfrontimi. Kjo rrezikon çështjen e marrëveshjes së refugjatëve. Sa do ta shpëtojë interesi i përbashkët i të dyja palëve marrëveshjen me Turqinë?

  BE TurqiaËshtë grumbulluar mjaft lëndë për konflikt. Javën e kaluar, kryeministri turk Ahmet Davutoglu njoftoi dorëheqjen e tij. Ai jo vetëm kishte negociuar marrëveshjen me Brukselin, po ...

 • Avionë privatë për pasagjerët e zakonshëm

  11 Maj, 2016

  avionetNjë kompani e teknologjisë në Britani kërkon ta bëjë të arritshëm për pasagjerët e zakonshëm udhëtimin luksoz me avionë privatë. Kompania “Stratajet” po krijon një faqe në internet që do të mbledhë të dhënat dhe çmimet në kohë.

  Për shumë njerëz që kërkojnë të rezervojnë bileta fluturimi, avionët privatë i mendojnë me çmime mbi buxhetin normal. Por, sipas Jonny Nicol, ...

 • Sadiq Khan: Pikëpamjet e Trumpit për Islamin, “injorante”

  10 Maj, 2016

  Sadiq KhanKryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan i cilësoi si “injorante” pikëpamjet e kadidatit republikan për President në Shtetet e Bashkuara, Donald Trump për Islamin dhe tha se ky këndvështrim mund t’i bëjë “të dyja vendet tona më pak të sigurta”.

  Reagimi i tij erdhi pasi zoti Trump sugjeroi që zoti Khan mund të përjashtohej nga një ndalim i përkohshëm i ...

 • Një i vdekur pas sulmit në Mynih

  10 Maj, 2016

  Sipas njoftimit të Spiegel Online atentati me thikë në Mynih nuk ka pasur sfond islamist. Një 27-vjeçar sulmoi të martën katër kalimtarë në një stacion treni në Mynih, një person lëndohet rëndë, një tjetër humbi jetën.

  stacion treniSulm në stacionin e Grafing, Mynih

  Sulmuesi i së martës nga landi i Hesenit (10.05), i cili nxorri ...

 • Bernie Sanders: Një fitues i mundur

  10 Maj, 2016

  Gara për kandidatin demokrat për president është thuajse e mbaruar. Por edhe pse Bernie Sanders është pas Hillary Clintonit, kursi i tij i majtë ka ndikim të madh në parti edhe ndaj Clintonit.

  Bernie SandersEdhe pse senatori Bernie Sanders do ta humbasë garën për nominimin nga radhët e demokratëve, ai mund të ndjehet si fitues: ai mund të ndikojë në ...

 • Si lindi ideja e Bashkimit Europian? 9 maji dita e Europës

  9 Maj, 2016

  Mё 9 maj BE-ja nderon ish-ministrin e Jashtёm francez Robert Schuman, qё mё 9 maj 1950 formuloi idenё e BE. Qё nga viti 1985 kryetarёt e shteteve dhe tё qeverive vendosёn ta kremtojnё 9 majin si ditёn e Europёs.

  BEMë 23. korrik 1952 hyri në fuqi në Evropë Montanunioni. Komuniteti Evropian për qymyrin dhe çelikun ishte bërthama e Komunitetit Ekonomik ...

 • Turqia dhe lufta kundër Shtetit Islamik

  9 Maj, 2016

  erdoganPresidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan po akuzon fuqitë perëndimore që po luftojnë ekstremistët e Shtetit Islamik në veri të Sirisë se ato nuk po ndihmojnë qeverinë e tij për të luftuar xhihadistët në territorin turk. Duke folur të dielën në Stamboll, presidenti Erdogan tha se Evropa e ka lënë Turqinë të vetme në luftën e saj kundër militantëve.

  “Asnjëri ...

 • Dokumentet e Panamasë

  9 Maj, 2016

  dok PanamaSkandali i shkaktuar nga rrjedhja më e madhe ndonjëherë e të dhënave rreth kompanive sekrete në të quajturat Dokumentat e Panamasë, hyn të hënën në një fazë të re sot kur Konsorciumi i Gazetarëve Investigativë të publikojë një dosje të dhënash ku mund të zhvillohen kërkime. Në këtë dosje me informacione mund të dalin detaje për rreth 200 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"