LAJMET NGA BOTA

 • Steinmeier paralajmëron nga rreziku për atentate në Turqi

  17 Mars, 2016

  Në Ankara dhe në Stamboll janë mbyllur përfaqësitë gjermane. Arsyeja janë „sinjalizimet paralajëmruese, që duhen vlerësuar seriozisht“, thotë ministri i Jashtëm Steinmeier.

  ambasada turqi“Dje në mbrëmje na erdhën disa sinjale mjaft konkrete e si që rrjedhojë duhen vlerësuar seriozisht, sipas tyre janë përgatitur atentate terroriste ndaj përfaqësive tona brenda Turqisë”, tha ministri i Jashtëm Frank-Walter Steinmeier në Berlin në Ministrinë ...

 • Militantët kurdë marrin përgjegjësinë për sulmin në Ankara

  17 Mars, 2016

  atentati AnkaraNjë grup militant kurd, i lidhur me Partinë Punëtore Kurde, e shpallur e jashtëligjshme, mori përsipër të enjten përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës të së dielës në kryeqytetin turk, që la pas vetes 37 të vrarë.

  Fajkojt e Lirisë së Kurdistanit, ose TAK, thanë në një deklaratë në faqen e tyre të internetit se sulmi në Ankara ishte i drejtuar ...

 • Clinton dhe Trump fitojnë shtetet kyçe në garën e kandidatëve

  16 Mars, 2016

  Trump HillaryRrjetet televizive amerikane e kishin parashikuar fitoren e republikanitDonald Trump dhe demokrates Hillary Clinton në garën e partive të tyre për zgjedhjen e kandidatëve në shtetin e Floridas, në një prej ditëve më të rëndësishme të votimeve për garën presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Ish-sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton, gjithashtu kishte hyrë në parashikimet se do ...

 • Ankara: Ambasada Gjermane jep alarmin

  16 Mars, 2016

  Kaq masivisht nuk i ka paralajmëruar ndonjë përfaqësi diplomatike gjermane qytetarët gjermanë për atentate të reja. Turqia ndërkohë akuzoi zyrtarisht për aktin e përgjakshëm të së dielës, Partinë Punëtore Kurde PKK.

  atentati turqiAmbasada gjermane në Ankara i paralajmëroi qytetarët gjermanë për atentate të tjera në kryeqytetin e Turqisë. Këto atentate mund të ndodhin në një kohë shumë të afërt. “Ju ...

 • Merrick Garland, kandidat për Gjykatën e Lartë

  16 Mars, 2016

  ObamaPresidenti Barack Obama ka zgjedhur gjykatësin Merrick Garland si kandidatin e tij për Gjykatën e Lartë, për të zëvendësuar ish-gjykatësin Antonin Scalia i cili vdiq muajin e kaluar.

  63-vjeçari Garland, i cili konsiderohet i moderuar, është aktualisht Kryetari i Gjykatës së Apelit për Distriktin e Uashingtonit. Ndër ata që votuan në vitin 1997 për të konfirmuar emërimin e tij në ...

 • Zgjedhjet paraprake presidenciale në SHBA

  16 Mars, 2016

  Trump

  Republican presidential candidate Donald Trump speaks to supporters at his primary election night event at his Mar-a-Lago Club in Palm Beach, Fla., Tuesday, March 15, 2016.

  Kandidati republikan për president Donald Trump fitoi të martën tre zgjedhje shtetërore paraprake, duke përfshirë një në shtetin kyç të Floridës, duke detyruar senatorin Marco Rubio për të hequr dorë nga gara ...

 • Komision ndërkombëtar për kufirin Kosovë-Mali i Zi

  16 Mars, 2016

  Me nismën e presidentes një komision ndërkombëtar dueht të vlerësojë çështjen e kufirit Kosovë-Mali i Zi. Opozita e quan pozitiv vendimin, por druan se nuk janë të precizuara kompetencat e komisionit.

  kufiri ks mz

  Panoramë nga kufiri Kosovë-Mali i Zi

  Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, zyrtarisht nënshkroi të martën (15.03), vendimin për themelimin e komisionit “ad hoc” të ekspertëve ndërkombëtarë, ...

 • Bukë kundër diabetit dhe kancerit

  16 Mars, 2016

  bukeStudjuesit në Universitetin e Shkencave në Wroclaw të Polonisë kanë zbuluar një recetë buke, që e bën këtë element bazë të dietës perëndimore më tepër se sa një ushqim standart.

  Profesor Zygmunt Gil po provon përbërës të ndryshëm tek buka për të cilat ai beson se sigurojnë mbrojtje nga sëmundje si diabeti dhe kanceri.

  Kjo realizohet duke i shtuar brumit, përbërës ...

 • Emigrantët kthehen mbrapsht në Greqi

  15 Mars, 2016

  refugjatet lumiNjë grup emigrantësh që u përpoqën të hyjnë në Maqedoni përmes një lumi, u kthyen sot paradite në kampin grek të Idomenit në Greqi. Autoritetet maqedonase thanë se bëhej fjalë për 600 persona që ishin ndaluar nga autoritetet.

  Emigrantët, mes tyre gra dhe fëmijë, ecën përgjatë rrugëve plot baltë duke tërhequr pas sendet personale.

  Kur arritën ...

 • Votuesit ndëshkojnë kancelaren Merkel

  15 Mars, 2016

  AFDNë Gjermani, një parti kundër refugjatëve arriti fitore dramatike në zgjedhjet rajonale, fitore që pasqyrojnë zemërimin ndaj politikave të Kancelares Angela Merkel për emigrantët. Ndërkohë, sot, mijëra emigrantë u përballën me shiun dhe të ftohtit në kampin e Idomenit në Greqi pranë kufirit me Maqedoninë.

  Partia kundër refugjatëve, Alternative für Deutschland (AFD), ka tronditur skenën politike të Gjermanisë me fitoret ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"