LAJMET NGA BOTA

 • Komision ndërkombëtar për kufirin Kosovë-Mali i Zi

  16 Mars, 2016

  Me nismën e presidentes një komision ndërkombëtar dueht të vlerësojë çështjen e kufirit Kosovë-Mali i Zi. Opozita e quan pozitiv vendimin, por druan se nuk janë të precizuara kompetencat e komisionit.

  kufiri ks mz

  Panoramë nga kufiri Kosovë-Mali i Zi

  Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, zyrtarisht nënshkroi të martën (15.03), vendimin për themelimin e komisionit “ad hoc” të ekspertëve ndërkombëtarë, ...

 • Bukë kundër diabetit dhe kancerit

  16 Mars, 2016

  bukeStudjuesit në Universitetin e Shkencave në Wroclaw të Polonisë kanë zbuluar një recetë buke, që e bën këtë element bazë të dietës perëndimore më tepër se sa një ushqim standart.

  Profesor Zygmunt Gil po provon përbërës të ndryshëm tek buka për të cilat ai beson se sigurojnë mbrojtje nga sëmundje si diabeti dhe kanceri.

  Kjo realizohet duke i shtuar brumit, përbërës ...

 • Emigrantët kthehen mbrapsht në Greqi

  15 Mars, 2016

  refugjatet lumiNjë grup emigrantësh që u përpoqën të hyjnë në Maqedoni përmes një lumi, u kthyen sot paradite në kampin grek të Idomenit në Greqi. Autoritetet maqedonase thanë se bëhej fjalë për 600 persona që ishin ndaluar nga autoritetet.

  Emigrantët, mes tyre gra dhe fëmijë, ecën përgjatë rrugëve plot baltë duke tërhequr pas sendet personale.

  Kur arritën ...

 • Votuesit ndëshkojnë kancelaren Merkel

  15 Mars, 2016

  AFDNë Gjermani, një parti kundër refugjatëve arriti fitore dramatike në zgjedhjet rajonale, fitore që pasqyrojnë zemërimin ndaj politikave të Kancelares Angela Merkel për emigrantët. Ndërkohë, sot, mijëra emigrantë u përballën me shiun dhe të ftohtit në kampin e Idomenit në Greqi pranë kufirit me Maqedoninë.

  Partia kundër refugjatëve, Alternative für Deutschland (AFD), ka tronditur skenën politike të Gjermanisë me fitoret ...

 • Putin urdhëron tërheqjen e trupave nga Siria

  14 Mars, 2016

  PutinPresidenti rus Vladimir Putin urdhëroi ushtrinë të fillojë tërheqjen e pjesës kryesore të forcave nga Siria, duke thënë se ndërhyrja ushtarake ruse në një masë të madhe i ka arritur objektivat e saj.

  Në një takim në Kremlin me ministrat e mbrojtjes dhe të jashtëm, zoti Putin, tha se tërheqja duhet të fillojë të martën.

  Ai urdhëroi gjithashtu një intensifikim të ...

 • Maqedoni: refugjatët kalojnë me dhunë kufirin

  14 Mars, 2016

  Situata në kufirin midis Maqedonisë dhe Greqisë në vendkalimin Idomeni është dramatike. Refugjatët kanë çarë gardhin e kufirit dhe janë përpjekur të largohen me çdo kusht duke rrezikuar edhe jetën.

  refugjatet lumiRreth dy mijë refugjatë kanë ikur nga kampi Idomeni në Greqi dhe kanë arritur të “thyejnë” gardhin kufitar dhe të kalojnë në Maqedoni. Shumë prej tyre kanë nisur udhëtimin ...

 • Sonda ExoMars fillon udhëtimin

  14 Mars, 2016

  Sonda ExoMarsAgjencia Evropiane e Hapësirës dhe ajo ruse, Roscosmos kanë bashkëpunuar për dërgimin e një anijeje hapësinore në Mars.

  Sonda “ExoMars Trace Gas” u nis sot nga nga aerodromi Baikonur i Kazakistanit mbi një raketë Protoni. ExoMars pritet të arrijë në Planetin e Kuq në tetor, pas një udhëtimi prej 496 millionë kilometrash.

  Agjencia Evropiane e Hapësirës tha se synimi i ...

 • Kampioni i lojës Go mund kompjuterin

  14 Mars, 2016

  Lee Sedol Lpja GoKampioni botëror i lojës Go, e rifitoi sot reputacionin e tij, me fitoren e pare ndaj programit të zgjuarsisë artificiale të Google, pas tre humbjesh radhaz.

  Mjeshtri i madh koreanojugor Lee Sedol e mundi programin AlphaGo sot në Seul në lojën e katërt në serinë e pesë më të mirave të lojës së vjetër kineze. Programi kompjuterin ...

 • Fukushima: radioaktivitet nën kontroll?

  11 Mars, 2016

  Para pesë vjetësh në Fukushima nisi një ndër katastrofat më të mëdha atomike. Në tre reaktorë pati shkrirje të bërthamës dhe në katër reaktorë shpërtheu hidrogjen – shumë radioaktivitet u çlirua. Si është gjendja sot?

  radioaktiviteti japoniNjë katastrofë të tillë në Japoni shumë as që mund ta imagjinonin. “Para katastrofës unë besoja, se në Japoni nuk mund të ndodhte një ...

 • Berlini i hedh poshtë kritikat nga Shkupi

  11 Mars, 2016

  BE e ka lënë vendin tonë në baltë, kritikon presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov në intervistë për një gazetë gjermane. Sipas tij Gjermania refuzon bashkëpunimin në çështjet e sigurisë. Berlini i hedh poshtë kritikat.

  IvanovZyra e kancelarisë në Berlin nuk e kupton kritikën e ashpër të presidentit maqedonas Gjorgje Ivanov në intervistën për gazetën “Bild”. Qeveria federale që prej shpërbërjes së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"