LAJMET NGA BOTA

 • Tri orë në Detin Mesdhe

  23 Prill, 2015

  refugjatetMijëra njerëz rrezikojnë jetën e tyre çdo ditë për të ardhur në Evropë. Shumë gjejnë vdekjen në Detin Mesdhe. Alaa Houd e ka mbijetuar udhëtimin. Ai ka ikur nga lufta dhe dhuna, shkaku kryesor i valës së refugjatëve.

  Në orën pesë të mëngjezit për Alaa Houd fillon dita më e gjatë e jetës së tij. Së bashku me refugjatë të ...

 • Turqi, 100 vjetori i betejës së Gallipolit

  22 Prill, 2015

  turqiaMë 24 prill, Turqia përkujton 100 vjetorin e betejës së Galipolit në Luftën e Parë Botërore, kur turqit otomanë mposhtën një forcë pushtuese të udhëhequr nga britanikët. Në të njëjtën ditë, armenët në mbarë botën do të shënojnë 100 vjetorin e vrasjeve masive, një ngjarje që armenët e përshkruajnë si gjenocid të otomanëve ndaj tyre. Këto ngjarje historike janë ...

 • Përvjetori i 45-të i misionit Apollo 13

  21 Prill, 2015

  Apollo 13Ishte projektuar si udhëtimi i tretë me njerëz i NASA-s në Hënë, por misioni Apollo 13 i prillit 1970 u shndërrua në diçka më tepër.

  Në përvjetorin e 45-të të asaj që njihet si “dështimi i suksesshëm” i NASA-s, korrespondenti Kane Farabaugh bisedoi me astronautët e NASA-s dhe drejtuesit e fluturimeve në qendrën Adler Planetarium në Çikago, rreth ...

 • Dosja e fshehtë: Si u themelua Shteti Islamik

  21 Prill, 2015

  Revista gjermane “Der Spiegel” ka arritur të shtjerë në dorë dosjet sekrete të një ish-oficeri irakian, që ishte koka e krjimit të Shtetit Islamik në Siri dhe që humbi jetën në janar të vitit 2014.
  Nga Christoph Reuter

  Ato portretizojnë një organizatë, e cila ndërsa në pamje të parë duket se nxitet nga fanatizmi fetar, në të vërtetë bën llogaritje shumë gjakftohta. Dhe, duke ndjekur “parimet” që i lexon tek George ...

 • Turqia e fiksuar në aplikimin e energjisë atomike

  21 Prill, 2015

  turqia atomikeTurqia planifikon deri më 2030 ndërtimin e tri centraleve atomike. Fillimi i ndërtimit të centralit të parë në Mesdhe, një projekt mjaft i diskutueshëm, dëshmon mungesën e arsyes së vendimmarrësve, mendon Baha Güngör.

  Turqia është tërësisht e fiksuar tek aplikimi i energjisë atomike. Çfarëdo argumentash që thuhen apo shkruhen kundër, hidhen kategorikisht poshtë. Së fundi u vendos guri i ...

 • Tragjedia në Mesdhe, i mbijetuari: Ishim 950 në peshkarexhë

  20 Prill, 2015

  lule“Në bord ishim 950 persona. Kishte 50 fëmijë dhe 200 femra”. Kjo është deklarata që ka dhënë në Prokurorinë e Katanias një i mbijetuar i mbytjes së peshkarexhës që çoi në vdekjen e rreth 700 personave.

  Burri nga Bangladeshi ka shtuar se shumë nga klandestinët ishin mbyllur në nivelet e poshtme të mjetit lundrues dhe nuk lejoheshin të dilnin nga ...

 • Koment: Europa ka nevojё pёr njё politikё tё re pёr refugjatёt

  20 Prill, 2015

  refugjatetPara brigjeve tё Libisё natёn duke gdhirё e diela (19.04) u mbyt njё anije me refugjatё. Mendohet qё rreth 700 vetё janё mbytur nё Mesdhe. BE mё nё fund duhet tё reagojё ndaj dramave tё refugjatёve, mendon Johannes Beck.

  Ҫfarё duhet tё ndodhё mё shumё se kaq, qё Bashkimi Europian tё ndryshojё politikёn e vet tё emigrcionit dhe refugjatёve? Sa ...

 • Greqia në udhëkryq

  20 Prill, 2015

  greqiaNjë dakordim i shpejtë i qeverisë greke me donatorët ndërkombëtarë nuk duket gjëkundi. Por në Greqi, shumë vetë duket se nuk janë të ndërgjegjshëm për seriozitetin e situatës.

  Ministri grek i Financave ia doli të enjten sërish të dilte në faqet e para të gazetave greke. Paralajmërimi i tij i shprehur publikisht, që deri në fund të qershorit Athina duhet ...

 • Günter Gras (1927-2015) dhe gjermanët

  20 Prill, 2015

  Gunter GrassTë hënën (13.04.2015) ndërroi jetë në moshën 87 vjecare në Lybek, njëri nga shkrimtarët më të famshëm gjermanë, nobelisti i letërsisë, Gynter Gras.

  Në shqip janë përkthyer pak vepra të Grassit. Çfarë e bën unikal Gynter Grasin? Material i përgatitur nga Auron Dodi për partnerin e DW, News 24.

  Unikal, Nobelistin e letërsisë Gynter Grass e bën figura e tij, ...

 • BE padit zyrtarisht kompaninë Google

  19 Prill, 2015

  googleBashkimi Evropian paditi zyrtarisht kompaninë Google për abuzim me pozicionin e saj dominues për kërkimet në Internet.

  Komisionerja e BE-së për Konkurrencën Margrethe Vestager tha se firma Google ka favorizuar sistematikisht prodhimet e saj për kërkimet në rrjet, duke dëmtuar konkurrencën e lirë.

  Analistët thonë se BE-ja mund të gjobisë kompaninë me deri 6 miliardë dollarë dhe të kërkojë nga Google ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"