LAJMET NGA BOTA

 • Çështja “Apple” dhe FBI-ja

  26 Shkurt, 2016

  appleKompania Apple nuk po dorëzohet ndaj sfidës në gjykatë për të ndihmuar FBI-në për të hapur telefonin e njërit prej autorëve të  vrasjeve në San Benardino të Kalifornisë dhjetorin e kaluar. Kompania Apple thotë se FBI i ka kërkuar që të hapë dhjetëra iPhone gjatë pesë muajve të fundit, duke përforcuar argumentat e saj se kërkesa e tanishme e ...

 • SHBA, nismë e re për mjekësinë precize

  26 Shkurt, 2016

  obamaMjekësia precize mund të bëhet baza për revolucionarizimin e trajtimit të kancerit, Alzajmerit dhe sëmundjeve të tjera që “shkaktojnë dhimbje dhe vuajtje në mbarë Shtetet e Bashkuara”- tha presidenti Barack Obama. Ai i bëri këto komente në Shtëpinë e Bardhë, në një takim lidhur me Nismën e Mjekësisë Precize. Ky projekt ka të bëjë me përshtatjen e kurave dhe ...

 • IS kërcënon Facebook-un dhe Twitter-in

  26 Shkurt, 2016

  facebookNjë grup hakerësh me lidhje me grupin terrorist Shteti Islamik kanë bërë një kërcënim kundër themeluesit të Facebook-ut Mark Zuckerberg, si dhe ndaj themeluesit të Twitter-it, Jack Dorsey.

  Grupi “Sons of the Caliphate” – Djemtë e Kalifatit, ka postuar në internet një video 25-minutëshe, të titulluar “Flames of the Supporters” – Flakët e përkrahësve, që i paraqet dy titanët e ...

 • Austria nuk do të presë një zgjidhje europiane

  25 Shkurt, 2016

  Për sa kohë që BE nuk gjen një zgjidhje për krizën e refugjatëve, Austria do të ndjekë interesin kombëtar. Në konferencën e Ballkanit në Vjenë u debatua për kontrollimin e fluksit të refugjatëve.

  Konferenca vjeneKonferenca në Vjenë, 24.02.2016

  Pa Gjermaninë! Pa Greqinë! Një konferencë e organizuar me shpejtësi! Ky ishte një mesazh i Austrisë ndaj ...

 • Pikëpyetja amerikane rreth angazhimit rus në Siri

  25 Shkurt, 2016

  KerryNjë plan amerikano-rus për armëpushim të pjesshëm në Siri që hyn në fuqi të shtunën, ka ngjallur skepticizëm tek ligjvënësit amerikanë, të cilët shtrojnë pyetjen nëse Rusia do t’i zbatojë angazhimet e saj. Ligjvënësit e pyetën dje Sekretarin amerikan të Shtetit John Kerry nëse Uashingtoni është i gatshëm për të ushtruar presion ndaj Rusisë, nëse kjo e fundit nuk ...

 • Raste të reja të Zikës

  25 Shkurt, 2016

  zikaQendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thotë se po heton 14 njoftime të reja për infektime me virus në Shtetet e Bashkuara, të cilat të gjitha dyshohen se janë transmetuar me rrugë seksuale.

  Qendra me seli në Atlanta tha se të 14 rastet janë gra të cilat kanë patur kontakte seksuale me partnerë meshkuj, të cilët kohët e ...

 • Kamp i dytë refugjatësh në Greqi

  24 Shkurt, 2016

  refugjatet greqiGreqia ka hapur një kamp të dytë refugjatësh në veri të vendit për strehimin e imigrantëve dhe refugjatëve që vazhdojnë të vërshojnë në kufi.

  Rreth 1 mijë azilkërkues nga Siria dhe Iraku u morën me autobuzë nga kufiri dhe u çuan sot në kampin në fshatin e vogël Diavata, pranë Selanikut.

  Një emigrant sirian në një tjetër kamp imigrantësh në ...

 • Privatësia dhe tensionet Apple-FBI

  24 Shkurt, 2016

  appleMbështetësit e kompanisë Apple në kundërshtimin e saj për të plotësuar kërkesën e FBI-së që të zhbllokojë një telefon iPhone të përdorur nga një autor vrasjesh masive, thonë se janë duke planifikuar protesta në më shumë se 40 qytete, duke përfshirë edhe selinë e FBI-së në Uashington.

  Një grup i të drejtave dixhitale i quajtur Lufta për të Ardhmen po ...

 • Printimi 3D dhe mjedisi

  23 Shkurt, 2016

  printer 3dPrinterat 3D për përdorim personal do të mund të funksionojnë me plastikë të thjeshtë. Shkencëtarët në Belgjikë kanë krijuar një lloj materiali plastik që nuk dëmton mjedisin dhe që mund të përdoret jo vetëm për printera 3D, por edhe në mjekësi.

  Që nga fillimi i viteve 80-të, kur ishin thjeshtë instrumente laboratori, printerat 3D janë shndërruar tashmë në paisje ...

 • Kriza humanitare në Siri dhe synimet gjeopolitike të Rusisë

  22 Shkurt, 2016

  putinA po bën përpjekje Rusia që të krijojë refugjatë nga Siria dhe t’i përdorë ata si mjet gjeopolitik për të minuar Turqinë, Bashkimin Evropian dhe NATO-n?

  Kështu pretendojnë disa zyrtarë në Ankara dhe Uashington.

  Sipas tyre, Kremlini, duke vepruar në mbështetje të regjimit të presidentit sirian, Bashar al-Assad, si dhe të milicive kurde në Siri, është duke krijuar qëllimisht një fluks ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"