LAJMET NGA BOTA

 • Prova e suksesshme e SpaceX

  23 Dhjetor, 2015

  SpaseXGjashtë muaj pasi një nga raketat e tij shpërtheu pak pas nisjes, programi SpaceX rifilloi dje operacionet me një lëshim dramatik të një rakete në mes të natës dhe uljen historike të një segmenti të saj.

  Raketa Falcon u lëshua në ajër në Kepin Kanaveral të Stacionit të Forcës Ajrore në Florida, duke dërguar 11 satelitë të vegjël në orbitën ...

 • Liberalizimi i vizave për disa vende – shenjë pozitive me shumë pikëpyetje

  22 Dhjetor, 2015

  Komisioni i BE ka rekomanduar heqjen e vizave për shtetasit e Ukrainës dhe Gjeorgjisë, por heqja e vizave nuk nënkupton detyrimisht liri të pakufizuar udhëtimi.

  pasaporta ukrainaseNëse gjërat shkojnë sipas dëshirës së Komisionit të Bashkimit Evropian, për shtetasit e Gjeorgjisë dhe Ukrainës së shpejti duhet të bëhet liberalizimi i vizave. Por vendimin duhet ta marrin shtetet anëtare të BE. Dhe ...

 • Blatter dhe Platini – tetë vjet jashtë futbollit

  21 Dhjetor, 2015

  Presidenti i i FIFA-s, Sepp Blatter dhe udhëheqësi i UEFA-s, Michel Platini, janë pezulluar për një afat tetë vjeçar nga të gjitha veprimtaritë e futbollit

  Blatter PlatiniKomisioni i Etikës i trupit qeverisës të futbollit FIFA, a ka ndaluar presidentit Sepp Blatter dhe të përkëdhelurit të tij përfshirjen në veprimtari sportive për tetë vjet.

  Komisioni mori të hënën këtë vendim kundër zotit ...

 • Mbi 90 të zhdukur në një rrëshqitje dheu në Kinë

  21 Dhjetor, 2015

  kine reshqitje dheuAutoritetet kineze thonë se 91 njerëz llogariten të zhdukur pasi që një rrëshqitje masive e dheut varrosi një park industrial të dielën në qytetin jugor Shenzhen në Guangdong.

  Dëshmitarët thanë se “sasi të mëdha” balte përfshinë parkun industrial, duke shkatërruar ose dëmtuar 33 godina, përfshirë 14 fabrika, dy ndërtesa zyrash dhe tri konvikte. Më shumë se 1 mijë ...

 • Ku është Pranvera Afrikane?

  21 Dhjetor, 2015

  Janë bërë pesë vjet që nga “Pranvera arabe”. Arsye për të festuar nuk ka, sepse Tunizia është e vetmja shpresë. Por shpirti i revolucionit ka infektuar edhe vendet e tjera në Afrikë.

  ushtar afrikeNë Tunizi gjithçka filloi më 17 dhjetor 2010: tregtari i ri i perimeve Mohammed Bouazizi djeg veten në qytetin e vogël Sidi Bouzid, pasojnë protestat e para ...

 • Fetullah Gulen, thirrje myslimanëve: Jo terror në emër të fesë

  18 Dhjetor, 2015

  fetullah gulenDijetari mysliman dhe mendimtari Fetullah Gulen, në një shkrim të botuar në prestigjiozen franceze “Le Monde” ka theksuar edhe njëherë se terrori dhe feja nuk kanë asgjë të përbashkët dhe se janë shumë larg njëra-tjetrës.

  Gjatë komentit për ngjarjet e fundit terroriste në Paris, Gulen deklaron se teologët dhe myslimanët e zakonshëm duhet të ...

 • Merkel mbështet zgjerimin e kompetencave të FRONTEX-it

  18 Dhjetor, 2015

  Para takimeve të nivelit të lartë është e zakonshme që të raportohet në Bundestag. Në fjalën e saj të mërkurën (16.12) në prag të samitit të BE, Merkeli tha se e mbështet zgjerimin e Frontex-it.

  Merkel“Turqia është dhe mbetet për BE një partner kyç”, tha kancelarja në deklaratën e saj qeveritare në Bundestag. Me këtë ajo e bëri të qartë ...

 • Të rinjtë europianë zhvendosen djathtas

  17 Dhjetor, 2015

  flamuj e djathtaNë vendet e BE-së gjithnjë e më shumë të rinj tërhiqen drejt partive të djathta. Ata joshen me mesazh të thjeshta. Disa ekspertë e shohin këtë si rrezik për demokracinë.

  Front National në Francë dhe Partia e Lirisë në Austri (FPÖ) janë vetëm dy shembuj të partive të djathta nacionale në BE, radhët e të cilave aktualisht janë ...

 • Ethe politike në fundin e 2015-s: Reformat në Greqi

  16 Dhjetor, 2015

  Me procedurë të përshpejtuar, qeveria greke po miraton reformat e premtuara. Por pikat e rëndësishme lihen për t’u miratuar në momentin e fundit.

  PEEdhe në kohën para Krishtlindjeve, Athina mbetet e mbërthyer nga ethet politike: po këtë javë, ndoshta pasdite vonë të martën (15.12.) parlamenti do të miratojë një paketë tjetër reformash, në mënyrë që Greqia të mund të marrë ...

 • Çarçafët që luftojnë alergjitë

  16 Dhjetor, 2015

  teshetimaShumë njerëz vuajnë nga alergjitë e lidhura me pluhurin, të shkaktuara kryesisht nga insekte të vogla që depërtojnë në çarçafët e shtretërve. Shkencëtarët polakë njoftojnë se kanë testuar me sukses një pëlhurë që është e padepërtueshme nga krijesat mikroskopike.

  Nuk na pëlqen të mendojmë për këtë, por shumica nga ne ndan shtratin me mijëra  krijesa të vogla ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"