LAJMET NGA BOTA

 • Konferenca Botërore e Klimës: A mund të arrihen objektivat për shpëtimin e globit?

  30 Nentor, 2015

  Në Konferencën Botërore për Klimën në Paris që fillon të hënën (30.11) vendoset mbi klimën globale. Temperatura e tokës dhe emisionet e dioksidit të karbonit kanë arritur shifra rekord. Përpjekjet aktuale nuk mjaftojnë.

  ndryshimet klimatikeTemperatura mbi sipërfaqen e tokës është rritur me një gradë që nga fillimi i industrializimit. Ky është rezultati i përllogaritjeve të kryera nga shërbimi metereologjik britanik. ...

 • Turqi-Rusi, vazhdon lufta e fjalëve

  27 Nentor, 2015

  erdoganLufta e fjalëve mes Rusisë dhe Turqisë për rrëzimin e një avioni luftarak rus vazhdoi edhe të premten. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e paralajmëroi Moskën për të mos “luajtur me zjarrin.”

  Gjatë një fjalimi në qytetin verilindor turk Bileçik, zoti Erdogan akuzoi Rusinë se po “luan me zjarrin” duke sulmuar grupe që janë kundër presidentit sirian Bashar al-Asad “nën ...

 • Franca thyen tabunë – Edhe me Asadin në luftë kundër IS

  27 Nentor, 2015

  Franca sinjalizon një kthesë radikale në politikën ndaj Sirisë. Gati për të duruar edhe Bashar al-Asadin në luftën kundër IS. Kthesa erdhi pas takimit të enjten të presidentit francez, Hollande me presidentin rus, Putin.

  Holand PutinNga takimi mes presidentit francez Hollande dhe atij rus Vladimir Putin të enjten, (26.11) priteshin hapa përpara në luftën kundër IS. Atentatet e Parisit ndryshuan ...

 • Kumbarët e terrorit: Arabia Saudite dhe Shteti Islamik

  27 Nentor, 2015

  Ideologjia e organizatës terroriste „Shteti Islamik“ nuk ka lindur nga asgjëja. Ajo është e frymëzuar sidomos nga vahabizmi, feja zyrtare e Arabisë Saudite. Por ka edhe lidhje të tjera.

  isisUrrejtje ndaj besimtarëve të feve të tjera. Një botëkuptim i çuditshëm, i cili sheh rreziqe nga më të ndryshmet për islamizmin. Mosbesim ndaj të gjithë atyre që nuk mendojnë dhe besojnë ...

 • Kamioni pa shofer në autostradat evropiane

  27 Nentor, 2015

  kamioni pa shoferKamioni i parë i automatizuar filloi rrugëtimin e parë më 2 tetor në një autostradë evropiane.  Kamioni i  prodhuar nga Daimler, i quajtur “Actro” është i pari që mund të hidhet në prodhim në masë ku detyra e shoferit do të jetë vetëm monitorimi i situatës, i ngjashëm me kapitenin e aeroplanit kur avioni është në autopilot.

  Kamioni ...

 • Tensioni mes Ankarasë dhe Moskës

  26 Nentor, 2015

  rezimi i avionit rusTensionet vazhdojnë të jenë të larta mes Ankarasë dhe Moskës pas rrëzimit të avionit luftarak rus pranë kufirit turko-sirian në fillim të javës.

  Në një intervistë me rrjetin CNN, presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, tha se vendi i tij nuk do të kërkojë falje për rrëzimin e avionit.

  Janë ata që shkelën hapësirën tonë ajrore që duhet ...

 • Hollande, thirrje Rusisë

  26 Nentor, 2015

  Holland PutinPresidenti francez François Hollande i kërkoi Rusisë të bashkohet me fuqitë botërore në krijimin e një koalicion të madh për të mposhtur militantët e Shtetit Islamik të cilët jo vetëm që sulmuan Parisin dy javë më parë, por kontrollojnë zona të mëdha të Irakut dhe Sirisë.

  Presidenti Hollande, i cili ka ndërmarrë një ofensivë diplomatike për të ndërtuar një ...

 • Koment: hipokrizi dhe dështim

  25 Nentor, 2015

  Azilkërkuesit e dëshpëruar në kufirin greko-maqedonas dëshmojnë në mënyrë tragjike, se BE-ja nuk është në gjendje ta menaxhojë krizën e refugjatëve, që po ashpërsohet gjithnjë e më shumë, mendon Bernd Riegert.

  refugjatetEshtë e kuptueshme që pas sulmeve të tmerrshme terroriste në Paris politika dhe mediet në Europë e kanë përqendruar vëmendjen tek gjetja e dorasve dhe lufta kundër të ashtuquajturit ...

 • 25 Nentor, 2015

  obama holandPresidenti amerikan Barack Obama i bëri një vlerësim kritik rolit të Rusisë në komentet që bëri të martën mbi përpjekjet globale për të luftuar Shtetin Islamik. Zoti Obama komentoi gjatë një konference të përbashkët shtypi me presidentin francez François Hollande.

  Presidenti Obama tha se kundër Shtetit Islamik po lufton një koalicion prej 65 shtetesh, duke përfshirë edhe vende të ...

 • Raport i dëmtuar midis Turqisë dhe Rusisë?

  24 Nentor, 2015

  Një avion ushtarak rus u rrëzua nga dy avionë luftarakë turq F-16, sepse shkeli hapësirën ajrore të Turqisë pavarësisht paralajmërimeve. Dr. Can Kasapoglu, bashkëpunëtor shkencor i EDAM në Stamboll nuk është i habitur.

  DW: Sa mund të thuhet se pritej që Turqia ta rrëzonte avionin?

  Can Kasapoglu: Turqia e ka bërë të qartë se nuk ka ndërmend t’i ndryshojë rregullat e angazhimit e se nuk do të orientohet në kombësinë e atij ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"