LAJMET NGA BOTA

 • Fitorja e Erdogan-it: mandat për barazpeshë?

  3 Nentor, 2015

  Qeveria e lëvdon Ankaranë për zgjedhjet „paqësore“. Opozita flet për „një lloj gjendjeje të jashtëzakonshme“, e cila e favorizoi fitoren e AKP-së. Gjermania dhe Europa e nxisin presidentin Erdogan të kërkojë pajtim.

  fletevotimet turqi„Ne e përshëndesim faktin, që zgjedhjet parlamentare në Turqi u zhvilluan në mënyrë paqësore“, tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert në Berlin. Pjesëmarrja shumë e lartë në ...

 • Koment: Një fitore, që nuk e gëzon Brukselin

  3 Nentor, 2015

  Një qeveri koalicioni në Ankara do t’i kishte pëlqyer më shumë BE-së. Tani i duhet të kërcejë sipas avazit të Erdoganit, nëse do ndihmën e tij në krizën e refugjatëve. Një pozitë e vështirë, mendon Barbara Wesel.

  erdoganNe dëshirojmë në qeveri të qëndrueshme në Ankara, thuhej zyrtarisht në Bashkimin Europian para së dielës së zgjedhjeve. Por që presidenti i vjetër ...

 • Mbyllja e kufirit mund të tendosë gjendjen në Ballkan

  3 Nentor, 2015

  Partia CSU ka kërkuar prej kancelares Angela Merkel të ndryshojë menjëherë politikën e saj ndaj refugjatëve. Kërkesa të tilla janë dëgjuar edhe prej të tjerëve, por Merkel refuzon mbylljen e kufijve.

  MerkelKancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëron se mbyllja e kufijve nga Gjermania apo Austria mund të çojë deri në konflikte ushtarake në Ballkan. “Mbyllja e kufijve do të shkaktonte kritika ...

 • Erdogan: Bota duhet të respektojë fitoren e AKP-së

  2 Nentor, 2015

  Partia e presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, fitoi shumicën e vendeve në parlament, por jo mjaftueshëm për miratimin e kushtetues së re që do t’i siguronte atij më shumë pushtet ekzekutiv

  ErdoganPresidenti turk Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se bota duhet të respektojë fitoren e partisë së tij për drejtësi e zhvillim (AKP) në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të ...

 • 2 Nentor, 2015

  long beachShkencëtarët thonë se bota është duke përjetuar një mungesë të ujit të pastër, dhe kjo vetëm do të keqësohet për shkak të shtimit të popullsisë dhe ndryshimeve klimatike. Fotografitë që tregojnë se si mungesa e ujit është duke ndikuar tek njerëzit në mbarë botën mund të shihet në Akuariumin e Paqësorit në qytetin Long Beach, në Kaliforni. Ky ...

 • Turqi: Kush mbjell urrejtje, urrejtje edhe do të korrë!

  2 Nentor, 2015

  AKP i ka fituar qartë zgjedhjet parlamentare në Turqi dhe e ka festuar pjesërisht në mënyrë të turpshme fitoren ndaj kundërshtarit politik. Megjithatë ka shkaqe për shpresa, mendon Daniel Heinrich.

  festimetMenjëherë pas numërimit të votave në Stabmboll ka mundur të vërehet se niveli i kulturës politike në Turqi paraqet një problem. Simpatiznatët e AKP kanë festuar me me kolona automjetesh ...

 • Konferenca për Sirinë – u arrit më tepër se sa pritej

  31 Tetor, 2015

  17 shtete pjesëmarrëse në konferencën për Sirinë në Vjenë bien dakord mbi parimet bazë për një zgjidhje paqësore të konfliktit në Siri. Pas dy javësh ministrat e Jashtëm takohen përsëri për “të ruajtur dinamikën”.

  Konferenca per Sirine VjenePalët pjesëmarrëse në konferencën për Sirinë në Vjenë ranë dakord mbi parimet bazë për një zgjidhje paqësore të konfliktit në këtë vend të ...

 • Një avion rus rrezohet në Sinai të Egjiptit

  31 Tetor, 2015

  Në avionin e rrëzuar në gadishullin e Sinait ndodheshin 224 persona.

  EgjiptiZyrtarët egjiptian thanë se një avion rus i pasagjerëve me 224 veta në bord, u rrëzua në gadishullin e Sinait, pak kohë pasi fluturoi nga qendra turistike në Sharm-el Sheikh.

  Njoftimet e para bëjnë të ditur se avioni ishte një Airbus A-321 me 217 udhëtarë dhe shtatë anëtarë të ekuipazhit.

  Autoritetet ...

 • Dyshime për objektivitetin e mediave gjermane

  30 Tetor, 2015

  Popullsia gjithnjë e më shumë ka dyshime për objektivitetin e mediave gjermane, sepse kufijtë mes gënjeshtrës, heshtjes dhe vetëcenzurës shkrihen me njëri-tjetrin.

  shtypi gjermanMediat në Gjermani “kontrollohen nga lart” dhe kanë përhapur njoftime “të zbukuruara dhe të pasakta” – kështu mendonte pothuajse një ndër dy prej të 1,000 qyetarëve të përzgjedhur nga instituti për demoskopi Forsa.

  Ardhjet e refugjatëve dominojnë mediat, ...

 • Vjenë: Bisedime për Sirinë me Iranin

  30 Tetor, 2015

  Për herë të parë që nga marrëveshja bërthamore me Iranin do të ulen në një tryezë bisedimesh për Sirinë negociatorë amerikanë dhe iranianë.

  KerryPas më shumë se katër vjetësh luftë civile në Siri, me 250,000 të vdekur dhe miliona refugjatëve të gjithë aktorët e rëndësishëm ulen sot (30.10) për herë të parë së bashku në tryezën e bisedimeve në Vjenë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"