LAJMET NGA BOTA

 • Kontrollet kufitare “të domosdoshme për arsye sigurie”

  14 Shtator, 2015

  Gjermania ka rivendosur kontrolle në kufijtë e saj. Pikërëndesa është fillimisht Austria, tha Ministri i Brendshëm gjerman. Ai kërkoi kthim në një proces të rregullt.

  kontrolle gjermaniRitmet e ardhjes së qindra-mijëra refugjatëve bënë që Gjermania të rivendosë kontrolle në kufijtë e saj. Pikërëndesë është fillimisht kufiri me Austrinë, tha të dielën (13.09) para shtypit Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Thomas ...

 • Talibanët lirojnë qindra të burgosur

  14 Shtator, 2015

  Kryengritësit talibanë sulmuan burgun në krahinën Ghazni duke vrarë shtatë roja dhe duke liruar mbi 350 të burgosur

  xhip ushtarakKryengritësit talibanë, thyen një burg në Afganistanin Lindor duke liruar qindra të burgosur.

  Sulmi i organizuar mirë, filloi me një sulm vetëvrasës me makinë-bombë, që u mundësoi kryengritësve të hyjnë në burg, tha Mohammad Ali Ahmadi, zëvendës guvernator i krahinës lindore Ghazni.

  Zyrtarët ...

 • Triumf i “Genscherizmit”

  12 Shtator, 2015

  Në hijen e Helmut Kohlit e organizoi Hans-Dietrich Genscher ribashkimin e Gjermanisë. Marrëveshja Dy-Plus-Katër konsiderohet vepër mjeshtërore diplomatike. Për këtë Genscherin e nderuan në një ceremoni.

  Hans-Dietrich GenscherPër këtë njeri nuk është e tepruar asnjë superlativë. Si “arkitekt i bashkimit” u brohorit Hans-Dietrich Genscher nga Demokratët e Lirë (FDP) në Zyrën e tyre në Berlin. “Një moment kulmor i diplomacisë” ...

 • SHBA, DARPA dhe teknologjia

  12 Shtator, 2015

  DARPAShkencëtarë dhe inxhinierë nga gjithë SHBA u mblodhën në St. Luis, Misuri, për të diskutuar mbi teknologjitë e përparuara me të cilat punohet në laboratorë kërkimorë të vendit.

  Konferenca tre-ditore – e quajtur “Prit, çfarë?”, – u sponsorizua nga DARPA, (Agjencia e Pentagonit për Projekte të Avancuara Kërkimore), sepse shumë projekte të kësaj agjencie kanë ndikim jo votëm në ushtri. ...

 • Sot mbushen 14 vjet të sulmeve të 11 shtatorit në SHBA

  11 Shtator, 2015

  Rreth 3 mijë veta humbën jetën në New York, Washington dhe Shanksville në sulmet terroriste të vitit 2001

  kullat binjakeE premtja shënon 14 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Tubime përkujtimore janë planifikuar gjithandej vendit për të përkujtuar ditën kur katër avionë kryen sulme vetëvrasëse në Shtetet e Bashkuara.  Dy nga avionët u përplasën ...

 • Odisea e një refugjati sirian

  10 Shtator, 2015

  refugjati prapa telaveRami ka dhënë mijëra euro ryshfet, është ndaluar nga policia dhe ka ecur me orë të tëra nëpër pyje dhe rrugica të errëta. Të gjitha këto vetëm për të ikur nga vendi i tij i shkatërruar nga lufta, Siria, dhe për të arritur destinacionin e ëndërruar – Gjermaninë.

  Tani, ky djalë 24 vjeç, nga Damasku, ndodhet mbi ...

 • Rritet fluksi i emigrantëve në Hungari dhe Austri

  10 Shtator, 2015

  refugjatet stacionin hekurudhorMijëra refugjatë po dynden në Austri pas njoftimit të saj se do të pranojë kërkesat për azil, siç bëri Gjermania në fillim të javës. Keqësimi i motit e ka vështirësuar udhëtimin e tyre përmes Ballkanit Perëndimor e pastaj në Hungari për të kaluar drejt Evropës Perëndimore. Evropa është bërë dëshmitare e vërshimit më të madh të refugjatëve ...

 • Produktet e reja të kompanisë Apple

  10 Shtator, 2015

  tableti appleFirma Apple, gjigandi amerikan i teknologjisë, paraqiti dje një sërë produktesh të reja, përfshirë edhe tabletin e saj më të madh, iPad Pro. Tableti do të ketë një shpejtësi më të madhe madje edhe se një pjesë e mirë e kompjuterave portativë. Kompania Apple prezantoi gjithashtu dy iPhone të rinj, dhe një version më të fuqishëm të Apple ...

 • Liderët e BE debatojnë për rishpërndarjen e detyrueshme të refugjatëve

  10 Shtator, 2015

  Plani i Presidentit të KE, Jean-Claude Juncker për rishpërndarjen e refugjatëve në BE është pritur me reagime të përziera në kryeqytetet evropiane. Shtetet në Lindje të Evropës janë veçanërisht të rezervuara.

  refugjatetShtetet anëtare të BE duhet të nxjerrin rregulla, që lejojnë pranimin e 160.000 refugjatëve dhe të krijojnë një plan afatgjatë për përballimin e krizës së refugjatëve, tha Presidenti i ...

 • A është gati fëmija juaj për një smartphone?

  9 Shtator, 2015

  femija dhe smartphoneFëmijët e të gjithë botës i kthehen shkollës në shtator, dhe disa prindër përballen me dilemën se kur është koha e duhur që fëmijët e tyre të kenë një smartphone.

  Në një reportazh të tijin, CBCNews jep rastin e një nëne në Silkowski. Johanna ka dy fëmijë, 10-vjeçarin Jack dhe 6-vjeçarin Charles. “Ata ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"