LAJMET NGA BOTA

 • Situatë dramatike rreth Greqisë

  16 Qershor, 2015

  Edhe njëherë tjetër dështuan në Bruksel bisedimet midis përfaqësuesve të kreditorëve dhe të qeverisë greke. Presioni kohor po shtohet, mirëkuptimi për taktikën e negociatave të Greqisë po bie.

  euroMesazhi serioz vjen nga Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Mario Draghi: drama e situatës greke nuk do të thotë se përgjegjësinë për të e mbajnë të tjerët. Ai tërhoqi vëmendjen në ...

 • Moska kërcënon me pasoja për armët e SHBA në Evropë

  16 Qershor, 2015

  Moska i përgjigjet me fjalë të qarta lajmit se SHBA mund të stacionojnë si masë paraprake armë të rënda në Evropën Lindore. Kjo mund të jetë në kundërshtim me interesat strategjike të Rusisë.

  armatimUdhëheqja në Moskë nuk do ta pranojë duarlidhur një përforcim të mundshëm të pranisë ushtarake të SHBA në shtetet e Evropës Lindore. “Rusisë nuk do t’i mbetet ...

 • SHBA, për shtimin e pranisë ushtarake në Evropën Lindore

  15 Qershor, 2015

  ushtare usaPolonia thotë se po negocion me Shtetet e Bashkuara mundësinë e vendosjes përgjithmonë të armëve të rënda amerikane brenda kufijve të saj, si pjesë e një plani të SHBA për të rritur praninë në Evropën Lindore dhe shtetet baltike për të penguar agresionin e mundshëm rus.

  Ministria polake e Mbrojtjes  thotë se plani do t’i kërkojë SHBA të vendosë ...

 • Mediat: SHBA mendojnë të transportojnë armë të rënda në Evropën Lindore

  15 Qershor, 2015

  Ministria e Mbrojtjes e SHBA, sipas një gazete po shqyrton mundësinë e vendosjes së pajisjeve ushtarake për mijëra ushtarë në vendet evropianolindore dhe baltike. Po këto plane me sa duket kanë edhe kundërshtarë në NATO.

  tanketPentagoni po punon, sipas informacioneve të “New York Times”, për një plan, sipas të cilit do të zhvendosen në Evropën Lindore armë të rënda për ...

 • Rusia e Kina kanë deshifruar dokumentat e Snowdenit

  15 Qershor, 2015

  Britania e Madhe ka tërhequr disa spiunët të saj, pasi Rusia dhe Kina kanë deshifruar dokumenta shumë sekrete të nxjerrja prej Eduard Snowdenit, bëjnë të ditur mediat. Sipas burimeve deri tani nuk është dëmtuar askush.

  ConfidentialRusia dhe Kina sipas informacioneve të mediave kanë arritur të sigurojnë qasje në dokumentat e shërbimeve të fshehta të nxjerra nga ish-punonjësi me kontratë i ...

 • Turqia pas zgjedhjeve

  11 Qershor, 2015

  turqia pas zgjedhjeveKryeministri turk Ahmet Davutoglu i paraqiti zyrtarisht dorëheqjen presidentit pasi partia në pushtet humbi shumicën në parlamentin e Turqisë për herë të parë në 13 vjet.  Partia për Drejtësi dhe Zhvillim ose AKP pësoi një humbje të thellë në zgjedhjet e përgjithshme të së djelës dhe do t’i duhet të kërkojë koalicion me partitë më të vogla.

  Kryeministri ...

 • Ilaç i ri kundër kolesterolit

  11 Qershor, 2015

  barnaKëshilltarët federalë shëndetësorë rekomanduan për miratim një ilaç kolesteroli tepër shpresëdhënës,  por duke paralajmëruar se më shumë të dhëna janë të nevojshme në lidhje me aftësinë e tij afat-gjatë për të reduktuar goditjet në zemër.

  Grupi i ekspertëve votoi 13-3 që Administrata Për Ushqime dhe Barna (FDA) ta miratojë ilaçin injektues, të quajtur Praluent.

  Ilaçi duhet të përdoret vetëm për pacientë ...

 • Sa para janë zhdukur në vrimën e zezë të Greqisë?

  11 Qershor, 2015

  Ka pak shpresa që Gjermania dhe vendet e tjera të BE-së do t’i shikojnë ndonjëherë paratë, që i kanë dhëna si ndihmë Greqisë.

  eu greqiaMinistri grek i Financave Janis Varoufakis thotë se nuk beson, që taksapaguesit gjermanë do t’i shikojnë ndonjëherë prapë ndihmat e tyre për Greqinë. “Gjermanët kanë dhënë shumë para,” tha Varoufakis për gazetën Tagesspiegel. “Por ato kanë ...

 • Turqi – Varësi nga vendimi i nacionalistëve

  11 Qershor, 2015

  Humbje e AKP-së, fitore për kurdët – thuajse askush nuk flet për MHP-në. Por nacionalistët turq janë prej vitesh forca e tretë politike në vend.

  turqiaDevlet Bahçel, ekonomist nga Osmanija, një qytet në juglindje të Turqisë, do të ketë ndoshta një rol vendimtar në formimin e qeverisë së re në Turqi. Bahçeli, i lindur në vitin 1948, i pamartuar, dhe ...

 • Amazon merr patentë për avionë pa pilot

  9 Qershor, 2015

  amazonAmazon.com, kompania më e madhe e shitjes së produkteve në internet me bazë në SHBA, ka marrë një patentë për sistemin e saj të planifikuar të dërgimit të pakove me avionë pa pilot. Në mars rregullatorët federalë miratuan kërkesën e kompanisë Amazon për të filluar testimin e teknologjisë së re. Por siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, George ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"