LAJMET NGA BOTA

 • Carter: Nuk duam konflikt me Rusinë

  22 Qershor, 2015

  Sekretari amerikan i mbrojtjes Ash Carter, synon të inkurajojë ministrat e vendeve aleate që të punojnë së bashku për të përballuar kërcënimet me të cilat ndeshet Evropa.

  CarterSekretari amerikan i mbrojtjes Ash Carter, tha të hënën se nuk ekziston dëshira për t’u rikthyer në Luftën e Ftohtë apo në çfarëdo konflikti me Rusinë.

  Ai i bëri këto komente në një forum ...

 • BE-ja vazhdon sanksionet ndaj Rusisë

  22 Qershor, 2015

  Sanksionet që pasuan aneksimin e Krimesë nga Rusia, synojnë nxitjen e zbatimit të marrëveshjes së Minskut për zgjidhjen e situatës në lindje të Ukrainës

  euMinistrat e jashtëm të Bashkimit Evropian u pajtuan zyrtarisht të hënën që të vazhdojnë edhe për gjashtë muaj sanksionet ndaj  Rusisë, në përgjigje të rolit të saj në Ukrainën fqinje.

  Vendimi u mor në takimin e ministrave ...

 • „Big fucking German“ – Marrëdhëniet gjermano-britanike

  21 Qershor, 2015

  Nga data 23 deri në 26 qershor Mbretëresha e Anglisë, Elisabeta II viziton Gjermaninë. Një vështrim në marrëdhëniet gjermano-britanike rrëfen mbi klishetë negative, por edhe admirimin që i ka karakterizuar ato.

  Elisabeta IINganjëherë barcaletat thonë më shumë se analizat fjalëshumë. Njëra të thotë: Kur Heinrich Lübke, presidenti gjerman i Republikës Federale (1959-1969), me sa duket jo aq i afërt me ...

 • Për inat të Europës shkon Greqia me Rusinë?

  21 Qershor, 2015

  Gati gazsjellësi: Ishte një takim i frytshëm ai mes presidentit rus Putin e kryeministrit grek, Tsipras në Shën Peterburg. Rusia e Greqia planifikojnë thellimin e bashkëpunimit ekonomik, në qendër Turkish Stream.

  Tsipras+Putin

  Putin dhe Tsipras në Shën Peterburg, 19.06. 2015

  Deri në nëntor, Rusia dhe Greqia do të përpunojnë një plan veprimi për gjetjen e mundësive të thellimit ...

 • Topi është në fushën e Greqisë

  19 Qershor, 2015

  Edhe 12 ditë kanë mbetur për të arritur një marrëveshje mes Greqisë dhe huadhënësve. A mund të zgjidhet mosmarrëveshja e borxhit me Greqinë në mbledhjen e eurogrupit në Luksemburg?

  greqiaAs ministri gjerman i Financave Volfgang Shojble, as ministri grek i Financave Janis Varufakis nuk shohin një shans real që mosmarrëveshja e borxhit me Greqinë mund të zgjidhet në mbledhjen e ...

 • Evropa po rrethohet me mure

  19 Qershor, 2015

  Me një gardh në kufirin me Serbinë qeveria hungareze planifikon të ndalë refugjatët nga Lindja e Mesme dhe Afrika. Evropa reagon me zemërim, por ne duhet të ruhemi nga hipokrizia, mendon Robert Schwartz.

  gardhiMjerimi dhe lufta janë në rritje në mbarë botën, fotografitë për valët e refugjatëve janë sot pjesë e mediave tona të përditshme. Njerëzit nga Afrika dhe Lindja ...

 • Countdown i fundit për Greqinë

  18 Qershor, 2015

  Edhe 12 ditë deri në falimentimin e mundshëm: në Luksemburg ministrat e financave të eurogrupit vazhdojnë pokerin për paratë e ndihmave. Perspektiva për sukses duket e zymtë. A mund të ndihmojë një samit i ri?

  eu 1As ministri gjerman i Financave Wolfgang Schäuble dhe as ministri grek i Financave Janis Varoufakis nuk shohin ndonjë shans realist, që grindja për borxhet ...

 • Berlini dhe pokeri i Greqisë

  18 Qershor, 2015

  Në Gjermani shumë vetëve u ka mbaruar durimi me grekët. Po kancelares Merkel ende jo. Për të është më shumë në lojë se për gjithë të tjerët.

  merkelFjala e shkurtër “Grexit” me të cilën përshkruhet dalja e Greqisë nga Eurozona dëgjohet gjithnjë e më shumë në Berlin. Para së gjithash politikanë nga koalicioni qeveritar i CDU, CSU dhe SPD e ...

 • Koment: “Normaliteti i ri”

  18 Qershor, 2015

  Moska armatoset, do ta zgjerojë arsenalin e armëve atomike. Preteksti se ky është reagim ndaj NATO-s është i planifikuar me kohë. Ingo Mannteufel mendon, se tani sërish duhet të ambjentohemi me retorikën e konfrontimit.

  armatimiVladimir Putin komunikoi krijimin e më shumë se 40 raketave të reja ndërkontinentale për forcat e armatosura atomike ruse. Si justifikim për këtë armatim Moska paraqet ...

 • BQE pengon falimentimin e Greqisë

  18 Qershor, 2015

  Ministri grek i Financave jep intervista dhe flet nëpër podiume. Që politikanët grekë mbeten kaq të shpenguar, ka një shkak të thjeshtë: ka kohë që e kanë kthyer BQE-në bashkëpunëtore të tyre.

  Grekët luajnë një lojë fare të paskrupullt, thotë eksperti këlnas i financave dhe i ekonomisë, Max Otte: “Sa më gjatë zgjat pokeri, aq më shumë para duhet t’u përcjellë atyre Banka Qendrore Evropiane.” Me këtë ai ka parasysh kredi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"