LAJMET NGA BOTA

 • Makinë me panele diellore

  30 Qershor, 2022

  makina me panel diellorNjë makinë e pajisur me panele diellore pritet ⁠të udhëtojë rreth 620 kilometra pa ndalim.

   

  Kompania holandeze Lightyear ka njoftuar se këtë vjeshtë do të fillojë të prodhojë makinën e parë në botë të pajisur me panele diellore.⁠

  Kompania thotë se makina do të jetë në gjendje të udhëtojë rreth 620 kilometra pa ndalim dhe mund të vazhdojë ...

 • Shumë synime, pak gjëra konkrete – përfundon takimi i G7

  29 Qershor, 2022

  g7Lufta në Ukrainë dhe kriza energjetike dominuan takimin e G7. Temat e tjera, si ngrohja e klimës, ishin në rend të dytë.

   

  Lufta në Ukrainë është luftë për ndikim dhe pushtet. Rusia kërkon të ndryshojë rendin botëror. Demokracitë perëndimore janë kundër dhe kërkojnë aleatë. Edhe në takimin e nivelit të lartë të grupit G7 në Elmau, vendet më të mëdha ...

 • Kompania në Danimarkë që prodhon vaksinën e vetme për linë e majmunit

  29 Qershor, 2022

  lija e majmunitNë Danimarkë gjendet kompania e vetme e licensuar për të prodhuar vaksinën për linë e majmunit. Kompania “Bavarian Nordic” me seli në Kopenhagen thotë se ka besim se do të përmbushë kërkesën në rritje në mbarë botën. Kompania ka arritur marrëveshje me disa qeveri pas valës së fundit të përhapjes së këtij virusi, ndër to edhe me ...

 • “Ne na mashtruan”: Robërit rusë të luftës në Ukrainë

  29 Qershor, 2022

  rober rus ukraineUshtarët rusë të zënë rob në Ukrainë mbahen në burg. Si trajtohen ata atje dhe çfarë mendojnë për luftën? Një reportere e Deutsche Welles arriti të flasë në vend me të burgosurit.

   

  Ky është një burg në Ukrainë ku mbahen ata që nuk janë dënuar ende, vendin e saktë Deutsche Welle nuk e thotë për shkaqe sigurie. Kati ...

 • Takimi G-7 u jep fund punimeve, premton ndihma për Ukrainën

  28 Qershor, 2022

  g7Udhëheqësit e demokracive më të pasura në botë kanë dalë me një qëndrim të bashkuar të martën për të mbështetur Ukrainën “për aq kohë sa është e nevojshme”, ndërsa vazhdon agresioni rus.

   

  Ndërsa i dhanë fund takimit të G-7, udhëheqësit thanë se po shqyrtojnë hapa të mundshëm për të kufizuar të ardhurat e Kremlinit nga shitja e naftës, me të ...

 • Studimi: Moti ekstrem lidhet me ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njerëzit

  28 Qershor, 2022

  moti ekstremShkencëtarët më në fund kanë konfirmuar lidhjen midis ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njeriu dhe disa ngjarjeve ekstreme të motit, në një studim të ri

  Hulumtimi tregon se aktivitetet njerëzore kanë një efekt të drejtpërdrejtë në disa lloje të motit ekstrem duke përfshirë valët e të nxehtit dhe reshjet në formë stuhie.

  Vala e të nxehtit që prek aktualisht Evropën, për ...

 • NATO shton masivisht trupat e reagimit të shpejtë

  28 Qershor, 2022

  natoNATO dëshiron të vërë në dispozicion thuajse tetë herë më shumë ushtarë se më parë për të qenë e përgatitur për ndonjë sulm të mundshëm. Ushtria gjermane do të marrë përsipër një rol të rëndësishëm.

   

  Për shkak të luftës në Ukrainë, NATO dëshiron të rrisë numrin e forcave të saj të reagimit të shpejtë nga rreth 40,000 në më shumë ...

 • Cili është ndikimi i falimentimit rus?

  28 Qershor, 2022

  rusiaRusia nuk do të jetë në gjendje të paguajë borxhet e jashtme për herë të parë që nga Revolucioni Bolshevik para një shekulli, duke u izoluar më tej nga sistemi financiar ndërkombëtar, pas sanksioneve të perëndimit për shkak të luftës së saj në Ukrainë.

  Interesat fillimisht duhet të paguheshin më 27 maj, por dje përfundoi edhe periudha 30 ditore shtesë, ...

 • G7 vendosi sanksione të reja kundër Rusisë

  27 Qershor, 2022

  g7Grupi i vendeve më të zhvilluara në botë, G7 i ka vënë Rusisë sanksione të reja. Por edhe me këtë rast pati diskutime kontradiktore dhe kompromise.

   

  Shtëpia e Bardhë ka kumtuar se në samitin e vendeve ekonomikisht më të zhvilluara në botë G7, do të vendosen sanksione të reja kundër Rusisë, për shkak të agresionit ndaj Ukrainës. Këto burime thonë ...

 • Corona: Vaksina të reja, strategji të reja

  27 Qershor, 2022

  VaksinaVala e re e pandemisë në vjeshtë duhet të luftohet me vaksina të reja. Duhet të ketë edhe bashkëpunim më të mirë dhe masa të mëtejshme mbrojtëse.

   

  “Në vjeshtë dhe dimër duhet të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"