LAJMET NGA BOTA

 • Ish-sekretari i Shtetit Powell: Do të votoj Joe Bidenin

  8 Qershor, 2020

  Colin Powell

   

  Ish-sekretari i Shtetit Colin Powell deklaroi të dielën mbështetjen e tij për kandidatin demokrat për president Joe Biden. Gjatë një interviste për rrjetin televiziv CNN, zoti Powell, i cili ka shërbyer gjatë administrave të presidentëve republikanë George H.W. Bush dhe George W. Bush, tha se do të votonte për zotin Biden.

  Nuk mund ta mbështes në asnjë mënyrë Presidentin ...

 • BE me masa të reja kundër abuzimit seksual ndaj fëmijëve

  8 Qershor, 2020

  abuzimNga koha e Coronës janë shtuar në internet kërkesat e pornografisë me fëmijë. Komisioni Europian reagon në luftën kundër abuzimit seksual ndaj të miturve me një paketë masash parandaluese dhe penale për vendet e BE.

  Komisioni Europian kërkon së shpejti të paraqesë një paketë përkatëse të vlefshme për të gjithë Bashkimin Europian në luftë kundër abuzimit seksual ndaj fëmijëve, tha eurokomisionerja për ...

 • Koment: Prit dhe (shpreso) për Joe Biden

  7 Qershor, 2020

  Merkel Trump

  Merkel dhe Trump, në takimin në dhjetor 2018

  Kancelarja Angela Merkel u pyet në një intervistë, nëse ka ende besim tek Donald Trump. Një pyetje e çuditshme. Sepse marrëdhënia transatlantike ka kohë që është kthyer në një pirg rrënojash, thekson Sabine Kinkartz.

  Jo, kjo nuk është nekrologji e marrëdhënieve gjermano-amerikane. Edhe pse në këtë moment nuk ka ndonjë shkas ...

 • Ftohja e Gjermanisë: “Është e komplikuar“ me SHBA”

  7 Qershor, 2020

  Heiko MaasMinistri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas thotë fjalë të qarta për reagimin e Donald Trumpit ndaj trazirave të fundit në SHBA. Ai shprehet i rezervuar kundrejt planeve për tërheqjen e trupave amerikane nga Gjermania.

  Me kritika ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas u shpreh ndaj

  „Nëse do të vijë puna tek tërheqja e trupave amerikane, atëherë ne e kemi regjistruar këtë”, thotë ...

 • Prania ushtarake e SHBA në Gjermani dhe e ardhmja e saj

  7 Qershor, 2020

  U.S. soldiersPresidenti Donald Trump ka urdhëruar ushtrinë amerikane që të largojë 9,500 trupa nga Gjermania, gjë që do ta reduktonte kontigjentin e saj në Gjermani në 25,000.

  Ja disa fakte për këtë kontigjent:

  – Prania ushtarake amerikane vazhdon që nga mbarimi i Luftës së Dytë Botërore, kur Gjermania u mbajt e pushtuar nga trupat aleate, nga viti 1945 deri në 1955. Në atë ...

 • Bugajski: Rusia shfrytëzon protestat, sulmon demokracinë amerikane

  6 Qershor, 2020

  BugajskiJanusz Bugajski, studiues në Qendrën për Analizën e Politikave Evropiane në Uashington, thotë se Rusia përpiqet të shfrytëzojë protestat në qytetet e Shteteve të Bashkuara për të sulmuar demokracinë amerikane dhe rolin e Amerikës në botë. Në një bisedë me kolegun e Zërit të Amerikës Ilir Ikonomi, zoti Bugajski shpjegon se kjo është një taktikë e vjetër e Moskës por që ...

 • Ibuprofeni, a i zbut simptomat e COVID-19s?

  3 Qershor, 2020

  IbuprofenMjekët britanikë janë duke testuar një formulë të ilaçit anti-inflamator ibuprofen për të parë nëse ai i zbut problemet e frymëmarrjes tek pacientët me simptoma të rënda të COVID-19.

  Provat përfshijnë një formulë të veçantë të ibuprofenit, për të cilin studiuesit thanë se kishte treguar më shumë efekt sesa ibuprofeni i zakonshëm për trajtimin e sindromave akute të frymëmarrjes si ...

 • Gjermania ndryshon paralajmërimin për udhëtime për 31 vende

  3 Qershor, 2020

  Check-inPër vendet e treta, si Ballkani Perëndimor, do të pritet vendimi i Komisionit të BE-së. Paralajmërimi për udhëtime për vendet e BE-së, Schengen-it dhe Britaninë e Madhe, do të zëvendësohet me udhëzime për secilin vend.

  Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Heiko Maas, bëri të ditur të mërkurën, 3.6.2020, në Berlin se Gjermania ka vendosur që prej datës 15 qershor ta heqë ...

 • Sprapsje prej globalizimit?

  2 Qershor, 2020

   

  Corona RecezionSa më të degëzuara dhe ndërkombëtarizuara hallkat e furnizimit, aq më me risk janë ato. Me krizën Corona ekonomia po përballet me kostot e larta humbjesh dhe po reagon. A ka nisur vallë sprapsja prej globalizimit?

  Sipërmarrjet e logjistikës si p.sh. ajo Dachser janë si sizmiografë të tregtisë globale. Nëse ka ndokund luhatje në ekonomi, atëherë në qendrën e ...

 • Emerson: Kurrë asgjë e madhe nuk është arritur ndonjëherë pa entuziazëm

  29 Maj, 2020

  Ralph Waldo EmersonRalph Waldo Emerson (1803-1882), the American poet and essayist, author of English Traits (1856) and Society and Solitude (1872).(Photo by © Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images)

  “Njëra ndër bekimet e miqësisë së vjetër është se me ta mund të bësh edhe budallallëqe.”

  “Ajo që qëndron pas nesh dhe ajo qëndron para nesh janë çështje të vogla në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"