LAJMET NGA BOTA

 • Niccolo di Bernardo Machiavelli: “Mënyra e parë për vlerësimin e inteligjencës së një sundimtari është të shohësh se kë burra ka përkrah.”

  6 Korrik, 2022

   

  MakiaveliThëniet më të Bukura të Makiavelit

  Nuk janë titujt ata që nderojnë burrat, por janë burrat ata që nderojnë titujt.

  Për njerëzimin ne mund të themi në përgjithësi se ata janë të paqëndrueshëm, hipokritë dhe lakmitarë të fitimit.

  Njerëzit në përgjithësi gjykojnë më shumë nga paraqitjet sesa nga realiteti. Të gjithë njerëzit kanë sy, por pak e kanë dhuratën e depërtimit.

  Metoda e ...

 • Scholz: Gjermanët duhet ta përballojnë së bashku krizën e kostove të jetesës

  5 Korrik, 2022

  Kancelari gjerman Olaf ScholzNë një video podcast kancelari Olaf Scholz tha se rritja e çmimeve është mjaft shqetësuese. Ministrat, sindikatat, banka federale dhe akademikët mblidhen për të diskutuar për gjendjen.

   

  Kancelari gjerman, Olaf Scholz u kërkoi qytetarëve që t‘i përballojnë së bashku problemet ekonomike të vendit, sepse inflacioni në ekonominë gjermane vazhdon të mbetet i lartë.

  Në video podkastin e tij ...

 • Rritja e inflacionit në Turqi

  5 Korrik, 2022

  turqiaZyrtarisht, inflacioni në Turqi ishte pothuajse 80 për qind në qershor. Opozita dhe ekspertët e vlerësojnë shumë më lart. Opozita dhe ekspertët thonë se inflacioni është shumë më i lartë.

   

  Në qershor, kostoja e jetesës në Turqi është rritur me 78,6 përqind krahasuar me të njëjtin muaj të vitit 2021. Kjo u njoftua nga Zyra Kombëtare e Statistikave në Ankara ...

 • Mali i Zi, protestë kundër marrëveshjes së paralajmëruar me Kishën Ortodokse Serbe

  5 Korrik, 2022

  protesta Mali i ziPara selisë së qeverisë të Malit të Zi, të hënën në mbrëmje u mbajt një tubim i qytetarëve, të cilët kundërshtuan paralajmërimin e kryeministrit Dritan Abazoviq se qeveria do të bëjë publike të enjten, tekstin e një marrëveshjeje me Kishën Ortodokse Serbe.

   

  “Mesazhi ynë është i qartë. Kjo marrëveshje është e dëmshme për të gjithë qytetarët e ...

 • Inflacioni në Turqi arrin në nivel rekord në dy dekadat e fundit

  4 Korrik, 2022

  inflacioni turqiInflacioni në Turqi në qershor ka arritur në nivel vjetor prej 78.6 për qind, që është niveli më i lartë në 24 vjet.

  Këto të dhëna u publikuan të hënën, më 4 korrik, teksa politikat kundërthënëse ekonomike të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, po e rëndojnë situatën.

  Por, vlerësimet jozyrtare të publikuara nga ekonomistët në Turqi tregojnë se rritja e ...

 • Biontech dhe Pfizer marrin porosi në miliarda euro nga SHBA

  4 Korrik, 2022

  Pfizer BioNtechQeveria e SHBA-së porosit vaksina disa milionë vaksina kundër koronës tek kompanitë farmaceutike Pfizer dhe Biontech.

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten për vjeshtën dhe kanë porositur më shumë se 100 milionë doza vaksine kundër virusit korona nga kompanitë Biontech dhe Pfizer. Uashingtoni njoftoi se është arritur një marrëveshje për të blerë 105 milionë doza vaksinash me një ...

 • Gjermania po përgatitet për një dimër të ftohtë

  4 Korrik, 2022

  Nord Stream 1Zyrtarët u bëjnë thirrje qytetarëve që të kursejnë energjinë, veçanërisht gazin. Në Gjermani ekziston frika se Rusia mund të përdorë mirëmbajtjen e Nord Stream si pretekst për të bllokuar gazin.

   

  Presidenti i Agjencisë Federale të Rrjeteve të Gjermanisë, Klaus Müller, ka frikë nga ndërprerja e plotë e dërgesave të gazit rus dhe u bën thirrje qytetarëve që ...

 • Metaverse, e ardhmja në një univers virtual

  4 Korrik, 2022

  metaverseMetaverse mendohet se do të jetë zhvendosja e madhe dixhitale e së ardhmes – një hapësirë tredimensionale ku njerëzit do të bëjnë pazar, do të luajnë dhe do të shkojnë në koncerte. Korrespondetja e Zërit të Amerikës, Michelle Quinn, i hedh një vështrim kësaj të ardhmeje të mundshme dhe formës që ajo mund të marrë.

  “Është një mënyrë për t’u ...

 • Në situatën e luftës gjermanët dhe amerikanët afrohen më shumë

  3 Korrik, 2022

  Scholz BidenInvazioni rus në Ukrainë ka forcuar aleancën perëndimore, para së gjithash marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Berlinit. Vizioni i tyre i përbashkët gjeopolitik mbështetet në një angazhim të fortë nga të dyja palët.

   

  Marrëdhënia gjermano-amerikane po përjeton një rilindje. Kjo nuk është gjë e vogël pas dy dekadash të vështira me mosmarrëveshje për luftën në Irak, akuzat gjermane për spiunazh ...

 • Autoritetet gjermane i bëjnë thirrje popullatës të përgatitet për sasi të pamjaftueshme të gazit

  3 Korrik, 2022

  gaziNisur nga droja se Rusia mund të ndërpresë tërësisht furnizimin me gaz natyror, kreu i Agjencisë Rregullatore gjermane për Energjinë Klaus Mueller, i bëri thirrje popullatës të shtunën të kursejë energjinë, e të përgatiten për dimrin, periudhë gjatë së cilës përdorimi i gazit rritet.

  Zoti Mueller u bëri thirrje konsumatorëve familjarë të kontrollojnë dhe rregullojnë kaldajat si dhe radiatorët e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"