LAJMET NGA BOTA

 • Të panjohurat rreth virusit komplikojnë rikthimin në normalitet

  22 Prill, 2020

  maska mbrojteseRihapja e ekonomisë amerikane është e ndërlikuar nga disa pikëpyetje shqetësuese shkencore për koronavirusin, pikëpyetje këto që tejkalojnë logjistikën nëse ka teste të mjaftueshme në dispozicion.

  Në një rast ideal, popullsia vaksinohet dhe i kthehet normalitetit. Por një vaksinë kundër koronavirusit nuk do të prodhohet në kohë, pavarësisht përpjekjeve të shumta.

  “Të gjithë do të mbajmë maska për pak ...

 • Merkel paralajmëron: Orgji diskutimesh të rrezikshme për lirimin e masave

  20 Prill, 2020

  MerkelGjermania filloi këtë javë me kujdes lirimin e disa masave kufizuese në kuadër të krizës së Coronës. Kancelarja Merkel është e shqetësuar. Ashpër ajo kritikon debatin për lirimin e masave.

  Kancelarja Merkel e ka kritikuar në mënyrë të pazakontë me ashpërsi debatin që po zhvillohet aktualisht në Gjermani për lirimin e masave të forta kufizuese në luftë kundër Coronës. Në ...

 • A erdhi SARS-CoV-2 nga një laborator kërkimor?

  18 Prill, 2020

  Lakuriq nateAjo që në fillim dëgjohej si teori konspiracioni, mund të shfaqet si teori autentike. A mund të ketë dalë virusi i coronës nga një laborator që merrej me studimin e viruseve tek lakuriqët e natës?

  Një kohë të gjatë studiuesit dhe gazetarët kanë bërë spekulime, për çështjen se si përfundoi në Wuhan virusi Corona SARS-CoV-2. Dyshime pati për një ...

 • Suksesi gjerman në krizën e COVID-19 dhe faktorët

  17 Prill, 2020

  MerkelÇfarë bën ndryshe Gjermania në krizën e virusit Corona, që shihet me admirim nga partnerët evropianë? Qeveria mbetet realiste, por njëkohësisht i shton ofertat për partnerët në vështirësi, shkruan Auron Dodi

  Qeveria gjermane vendosi t’i zbusë në mënyrë të kujdesshme masat kufizuese të jetës publike. Pak lehtësime do të zbatohen që nga e hëna e javës që vjen, lehtësime më ...

 • Qentë do trajnohen të nuhasin koronavirusin

  13 Prill, 2020

  trajnimiNjë organizatë në Britani thotë se mund të trajnojë qentë e saj për të identifikuar bartësit e koronavirusit. Organizata “Medical Detection Dogs” ka trajnuar me sukses qentë në të kaluarën për të pikasur sëmundje, si kancerin e prostatës, parkinsonin dhe malarjen.

  Qen të trajnuar posaçërisht mund të ndihmojnë në identifikimin e bartësve të virusit COVID-19 dhe të ndihmojnë kështu për ...

 • COVID-19, përditësimet e fundit nga CDC. Si të silleni gjatë pandemisë

  13 Prill, 2020

  covid 19Numri i të vdekurve nga koronavirusi në botë e ka kaluar shifrën 110 mijë dhe numri i rasteve të konfirmuara i të prekurve nga virusi ka arritur afro mbi 1 milionë e 800 mijë njerëz sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins. Nga dita në ditë mësohet diçka më shumë për këtë virus dhe si të mbrohemi.

  Materiali i ...

 • SHBA, rreth gjysmë milioni të prekur nga COVID-19

  10 Prill, 2020

  shbaNë SHBA numri i vdekjeve si pasojë e koronavirusit arriti sot (të premten) në 16.600. Ekspertët thotë se ka shenja që shpërthimi i pandemisë mund të jetë pranë pikut. Të dhënat e fundit tregojnë se kurba e infeksioneve të reja po vjen duke u rrafshuar në shtetin e Nju Jorkut, epiqendra e shpërthimit të SHBA.

  Por amerikanët, thonë ekspertët ...

 • FMN: Rënia koniunkutore në përmasa historike

  10 Prill, 2020

  Kristalina GeorgievaFMN vlerëson, se ekonomia botërore për shkak të pandemisë Corona po përballet me krizën më të rëndë që pas depresionit të madh të viteve 1930-të. Inkurajuese janë ndihmat masive financiare anë e mbanë globit.

  Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) llogarit me një vit katastrofal në ekonominë botëtore për shkak të pandemisë Corona. “Ne po konfrontohemi me një krizë ...

 • Qartësi politike pas largimit të senatorit Sanders nga gara e demokratëve

  9 Prill, 2020

  SandersPas njoftimit të papritur të Bernie Sanders se nuk do të vazhdojë më të konkurojë për të fituar nominimin e Partisë Demokrate për kandidat për president, është qartësuar kështu edhe pamja e zgjedhjeve presidenciale. Në muajin nëntor, amerikanët do të vendosin mes Presidentit Donald Trump dhe ish-Nënpresidentit Joe Biden.

  Është qartësuar tashmë përballja në zgjedhjet presidenciale amerikane që do ...

 • Pacientët nxitojnë t’i bashkohen testimit të ilaçit Remdesivir

  8 Prill, 2020

  RemdesevirPacientë me kornonavirusin në spitale në mbarë botën kanë kërkuar të bëhen pjesë e studimit të ilaçit Remdesivir gjatë javëve të fundit.

  Interesi ka qenë aq i madh, sa Instituti Kombëtar i Shëndetit në Shtetet e Bashkuara po zgjeron studimin e tij që fillimisht pati si objektiv 440 pacientë. Edhe kompania nga Kalifornia që prodhon ilaçin, “Gilead Sciences”, po përfundon ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"