LAJMET NGA BOTA

 • Samiti i Coronës në Gjermani: Fund testeve falas

  10 Gusht, 2021

  Deutschland | Nach Beratungen von Bund und Ländern | Bundeskanzlerin Angela Merkel | PressekonferenzPara samitit të landeve me federatën gjermane sot, sipas një drafti që qarkullon në media, pritet që t’u jepet fund në masë të madhe testeve falas nga tetori. Me këtë mendohet të rritet presioni ndaj të pavaksinuarve.

  Siç kanë ...

 • Paralajmërimi i zymtë i OKB-së mbi ngrohjen globale

  9 Gusht, 2021

  Një komision i Kombeve të Bashkuara që trajton çështje që lidhen me ndryshimin e klimës thotë se ngrohja globale është tashmë një tipar i përhershëm i jetës së përditshme, por ende mund të ndërmerren hapa për të parandaluar pasojat më të rënda të saj.

  Paneli Ndërqeveritar mbi Ndryshimet Klimatike lëshoi të hënën një raport që pritej prej kohësh, ku thuhej se ndryshimet klimatike “shkaktohen pamëdyshje ...

 • Raporti i OKB-së për klimën: Ngrohja globale me 1,5 gradë arrihet që në 2030-n

  9 Gusht, 2021

  Klimaprotestmarsch in der ugandischen Hauptstadt KampalaToka po ngrohet me shpejt se parashikohej, paralajmërojnë shkencëtarët. Nëse zhvillimet aktuale vazhdojnë planeti Tokë do të arrijë që në vitet 2030 nivelin e ngrohjes me 1,5 gradë krahasuar me periudhën paraindustriale.

  Ndotja e mjedisit nga gazi karbonik është rritur në ekstreme të tlla, saqë pragu i kufizimit të ngrohjes globale në 1,5 gradë Celcius ...

 • Rëndohet situata e COVID-19 në një numër vendesh

  9 Gusht, 2021

  Situata e COVID-19 po rëndohet në një numër vendesh të botës. Ministria shëndetësore e Indisë njoftoi të dielën se kishte regjistruar 39,000 raste të reja në 24 orët e fundit, ndërsa Rusia njoftoi 23,000 raste të reja.

  Ndërkaq, popullata në shumë vende po shfaq rezistencë ndaj rikthimit të masave izoluese. Në Francë, 230,000 vetë marshuan të dielën në qytete të ndryshme kundër vaksinimeve si dhe ...

 • Raporti i zbulimit do të shqyrtojë teoritë mbi origjinën e COVID-19

  7 Gusht, 2021

  Agjencitë amerikane të zbulimit pritet t’i dërgojnë një raport Presidentit Joe Biden këtë muaj, në të cilin shqyrtohen dy teoritë kryesore rreth origjinës së koronavirusit. Sipas njërës teori, virusi doli aksidentalisht nga një laborator. Ndërsa teoria tjetër thotë se virusi u përhap tek njerëzit përmes kontaktit me një kafshë të infektuar. Më shumë hollësi sjell raporti i gazetares së Zërit të Amerikës Jesusemen Oni.

  Ndërsa kanë kaluar ...

 • Dobësimi i Golfstrimit kërcënon sistemin e klimës në Atlantikun Verior

  7 Gusht, 2021

  Entstehung Landbrücke PanamaNjë studim i ri tregon, se rryma e Golfstrimit po dobësohet gjithnjë e më shumë. Rreziku është, se rrymat oqeanike mund të ndryshojnë drejtimin dhe të prishin ekuilibrin e paqendrueshëm të klimës.

  Të dhënat nga një numër i madh projektesh studimore për oqeanet nxjerrin në pah, se në dekadat e fundit Rrymat Qarkulluese Meridionale të Atlantikut (AMOC) kanë humbur dukshëm fuqinë.

  Rryma ...

 • Athina e mbuluar nga tymi

  7 Gusht, 2021

  Waldbrände in GriechenlandZjarret e papara që kanë përfshirë Europën jugore shkaktuan viktimat e para në Greqi. Situata është kritike, era vazhdon të përhapë zjarret.

  Zjarret masive që kanë pushtuar Greqinë vazhdojnë të përhapen, të ndihmuar nga era, e cila është parashikuar të jetë e fortë të shtunën. Nga veriu i Athinës zjarret vazhdojnë në drejtim të Liqenit Maraton, rezervuari më i madh ujor i ...

 • Kush do ta pasojë Angela Merkelin? Ja çfarë thonë sondazhet aktuale

  6 Gusht, 2021

  Deutschland Kombobild | Laschet | Baerbock | Scholz Pak javë para zgjedhjeve parlamentare në Gjermani Socialdemokratët (SPD) me kandidatin e tyre për kancelar Olaf Scholz renditen me fare pak diferencë pas ekologjistëve, kristindemokratët kryesojnë. Gara mbetet e hapur.

  Kush do ta pasojë Angela Merkelin? Në fund të vitit 2020 sondazhet flisnin për një fitore të ...

 • Nxehtësi përvëluese dhe zjarre në Itali dhe Jugun e Evropës

  5 Gusht, 2021

  Italien Sizilien | Waldbrand am Strand von Le Capannine in Catania Jugu i Evropës po përjeton aktualisht një nga valët më të nxehta të kohës në dekadat e fundit. Italia, Greqia, Spanja, Shqipëria, Maqedonia e Veriut apo Turqia po luftojnë me zjarret.

  E gjithë Italia është përfshirë nga zjarret prej disa javësh. Disa nga ...

 • Gjermania parashikon masa të reja në vjeshtë

  5 Gusht, 2021

  US-Regierung prüft Corona-Impfpflicht für MitarbeiterMinistri i Shëndetësisë, Jens Spahn parashikon masa të reja: Personat e vaksinuar duhet të vazhdojnë të mbajnë maska. Ata që nuk janë vaksinuar mund të përjashtohen nga gastronomia. Propozimet kanë shkaktuar kritika.

  Në Ministrinë Federale të Shëndetësisë mendojnë se për përballimin e suksesshëm të një vala të re të mundshme të pandemisë Corona nevojiten edhe masa të reja. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"