LAJMET NGA BOTA

 • SHBA, një makinë që prodhon ujë nga ajri për zonat e prekura nga thatësira

  17 Tetor, 2021


  Ndërsa Kalifornia vazhdon të vuajë nga thatësira, disa pronarë të shtëpive po investojnë në teknologji që mund të prodhojë ujë nga ajri. Një pjesë e tyre mund të nxjerrin ujë të mjaftueshëm për nevojat e tyre, por kostoja e pajisjeve është e lartë.

  Don Johnson pastron panelet diellore në çatinë e tij me ujë të nxjerrë nga ajri.

  Kalifornia është goditur nga thatësira dhe temperaturat ...

 • Po e than qëllimisht Putini tregun e gazit në Evropë?

  16 Tetor, 2021

  PutinGazpromi akuzohet, se po ashpërson krizën energjetike për të detyruar BE-në që të japë dritën e gjelbër për gazsjellësin Nord Stream 2. Por Moska me shumë gjasa ka një qëllim tjetër strategjik.

  Në fillim dukej si një fushatë publicitare. “Ata që në Evropë ishin dakord të lidhnin me ne marrëveshje afatgjata, mund të fërkojnë duart tani dhe të brohorasin”, u ...

 • Ish-Presidenti Clinton shtrohet në spital

  15 Tetor, 2021

  bill clintonPersoneli mjekësor i një spitali në Kaliforni njoftoi se ish-Presidenti Bill Clinton, i cili u shtrua në spital më 12 tetor, po e merr veten pas dy ditësh trajtimi për një infeksion.

  Shtatëdhjetë e pesë vjeçari u shtrua në Qendrën Spitalore Irvine të Universitetit të Kalifornisë të martën në mbrëmje për “një infeksion që nuk ka të bëjë me ...

 • Gazetarët kundërshtojnë pretendimet e Erdoganit se media në Turqi është e lire

  15 Tetor, 2021

  ErdoganPresidenti i Turqisë ka hedhur poshtë kritikat për gjendjen e lirisë së medias në vend, duke i thënë një rrjeti televiziv amerikan se vendi gëzon “liri të gjera”.

  Por komentet e tij për televizionin CBS vijnë ndërkohë që disa gazetarë turq po përballen me padi.

  Një prej tyre – gazetari dhe përfaqësuesi i organizatës “Gazetarët pa Kufij (RSF) Erol Onderoglu- u ...

 • Opinion: Magjistari i demaskuar i politikës – Sebastian Kurz

  14 Tetor, 2021

  KurzVite me radhë, Sebastian Kurz ishte idoli i konservatorëve europianë. Pas akuzave për korrupsion ai doli si mbreti lakuriq i fabulës, shkruan Barbara Wesel. Me dorëheqjen të paktën ruajti pak fytyrën.

   

  “Super i afti” kështu e quanin të riun Sebastian Kurz që me 31 vjeç u bë kancelar i Asutrisë. Politikani që u tregoi konservatorëve europianë, si mund të fitohen ...

 • Samiti në Beograd: Në njërën anë flitej për paqen në tjetrën shiteshin armë!

  14 Tetor, 2021

  vendet e painkuadruaraPërfaqësuesit e Vendeve të Paangazhuara u mblodhën në Beograd. U zgjuan kujtimet, u kujtua koha e Titos dhe Luftës së Ftohtë. Po shndërrrohet Vuçiqi në një Tito të vogël?

   

  Samiti dyditor që shënoi gjashtë dekada të Lëvizjes së Vendeve të Painkuadruara u mbajt në Beograd, ku u mblodhën përfaqësuesit e më shumë se 105 vendeve. Ministri i Jashtëm serb, ...

 • Fauci: Koronavirusi mund të mos zhduket kurrë

  14 Tetor, 2021

  FauciEksperti kryesor i sëmundjeve infektive në Shtetet e Bashkuara, Dr. Anthony Fauci pranoi të mërkurën se koronavirusi mund të mos eliminohet kurrë dhe se “pjesa më e madhe e botës” mbetet në fazën e pandemisë.

  Dr. Fauci, këshilltar i Presidentit amerikan Joe Biden dhe Drejtori i Sëmundjeve Infektive në Institutet Kombëtare të Shëndetit, e bëri këtë vlerësim gjatë një konference ...

 • Edhe sa do të shtrenjtohet energjia?

  13 Tetor, 2021

  gazi

  Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat janë arsyet? A do të vazhdojë kjo tendencë?

   

  Me fillimin e sezonit të ngrohjes së objekteve, çmimet e rritura ndjeshëm të energjisë po i rëndojnë familjet. Shtesat dyshifrore të përqindjeve brenda një viti po bëjnë që ...

 • Marrja e përditshme e aspirinës mund të shkaktojë dëme serioze

  13 Tetor, 2021

  aspirinNjerëzit që nuk vuajnë nga zemra, nuk duhet të marrin aspirinë përditë. Kështu thuhet në udhëzimet paraprake të një grupi me peshë ekspertësh amerikanë. Nëse udhëzimet marrin formë përfundimtare, ato do të ndryshojnë plotësisht rekomandimet e dhëna në vitin 2016 që sugjeronin përdorimin e aspirinës me dozë të vogël për të parandaluar goditjet në zemër dhe në tru.

  Personat që ...

 • Fundi i pandemisë apo një valë e re në dimër?

  12 Tetor, 2021

  vaksinaGjermania midis pohimeve se pandemia ka mbaruar dhe shqetësimeve për një valë të re të Coronës në dimër. Cilat janë faktet?

  “Berghain”, tempulli më i famshëm i vallëzimit në Berlin, është përsëri i hapur. Sipas raporteve, brenda kishte një përzierje të muzikës dhe ekstazës. Eksperti socialdemokrat i shëndetësisë, Karl Lauterbach, i njohur për fjalët e tij shpesh paralajmëruese për pandeminë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"