LAJMET NGA BOTA

 • Ndikimi i Covid-19 në organizmin e pacientëve

  2 Prill, 2021

  covid-19Vitin e kaluar, kur Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli COVID-19n pandemi globale, sëmundja tashmë ishte provuar të ishte vdekjeprurëse dhe shumë ngjitëse. Në atë kohë ky virus i ri kishte shumë të panjohura. Që atëherë, shkencëtarët kanë mësuar shumë rreth Covid-19s dhe se si ndikon ai në organet jetike dhe cilat janë efektet e tij afatgjata.

  COVID-19 është një ...

 • Pfizer, BioNTech ofrojnë të dhëna të reja për efikasitetin e vaksinës

  1 Prill, 2021

  Pfizer vaccine scannedKompanitë Pfizer dhe BioNTech thanë të enjten se vaksina e tyre për koronavirusin është rreth 91% e efektshme në parandalimin e sëmundjes, duke cituar të dhëna të reja nga provat që përfshinin pjesëmarrës të imunizuar në një periudhë që zgjatej deri në 6 muaj.

  Vaksina ishte gjithashtu 100% e efektshme në parandalimin e sëmundjes midis pjesëmarrësve në Afrikën ...

 • CDC: COVID-i, shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në SHBA për vitin 2020

  1 Prill, 2021

  covid-19Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan të mërkurën se COVID-19 ishte shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara gjatë vitit 2020, duke rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në vend me gati 16%, krahasuar me vitin e kaluar.

  Gjatë një konference për shtyp të ekipit të Shtëpisë së Bardhë që menaxhon reagimin kundër ...

 • Berlin: Sërish ndërprerje pjesërisht e vaksinimeve me AstraZeneca

  30 Mars, 2021

  AstraZenecaBerlin: Sërish ndërprerje pjesërisht e vaksinimeve me AstraZeneca.

  Spitalet e Berlinit vendosën përsëri të ndërpresin pjesërisht vaksinimet me vaksinat e kompanisë AstraZeneca.

  Klinikat shtetërore nuk do të vaksinojnë me këtë lloj vaksine gratë nën moshën 55 vjeç, shkruan gazeta e Berlinit “Tagesspiegel”, sepse vazhdon të ketë raste tromboze.

  Vaksina është ende nën vëzhgimin dhe testimin e autoriteteve.

  dw dpa

 • OBSH: Ekipi që ishte në Kinë për origjinën e virusit hasi probleme për të marrë të dhëna

  30 Mars, 2021

  OBSHNjë ekip i Organizatës Botërore të Shëndetësisë që ishte në Kinë për të hetuar mbi origjinën e koronavirusit, tha se kishte hasur probleme për të marrë të dhëna, sipas kreut të agjencisë, i cili komentoi të martën pas publikimit të raportit.

  Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus bëri thirrje për studime të mëtejshme sepse vlerësimi, tha ai, deri ...

 • OBSH dhe BE propozojnë arritjen e një traktati ndërkombëtar për pandemitë

  30 Mars, 2021

  covaxNga fillimi i pandemisë në mbarë botën janë identifikuar mbi 127 milionë e 775 mijë raste me COVID-19 ndërsa mbi 2 milionë e 794 persona humbën jetën si pasojë e koronavirusit. Pandemia që ka goditur botën për më shumë se një vit, paralizoi pothuajse çdo industri. Që në të ardhmen bota të jetë më e përgatitur për situate të ...

 • Origjina e koronavirusit sipas një studimi të OBSH-së dhe Kinës

  29 Mars, 2021

  Peter Ben Embarek OBSHSipas agjencisë Associated Press, një studimi i përbashkët i pa botuar ende, mes OBSH-së dhe Kinës mbi origjinën e COVID-19 arrin në përfundimin se “transmetimi i virusit nga lakuriqët e natës tek njeriu, përmes një kafshe tjetër, është skenari më i mundshëm” i përhapjes së virusit.

  Skenari që virusi të ketë dalë nga një laborator dhe të ...

 • Blinken: Rusia do të vuajë “kosto dhe pasoja” për veprimet e saj anti-amerikane

  28 Mars, 2021

  Antony BlinkenSekretari i Shtetit Antony Blinken tha se do të ketë “kosto dhe pasoja” për Rusinë, për siç thuhet aktivitetet e saj malinje ndaj Shteteve të Bashkuara.

  Shefi i diplomacisë amerikane i bëri komentet në një intervistë me rrjetin televiziv CNN që u transmetua të dielën.

  “Ne do të ndërmarrim masat e nevojshme për të mbrojtur interesat tona,” në momentin kur ...

 • AstraZeneca nxjerr informacione të reja për efektivitetin e vaksinës

  25 Mars, 2021

  AstraZenecaDrama e vazhdueshme rreth vaksinës AstraZeneca për COVID-19, mori një kthesë tjetër të mërkurën vonë, kur kompania nxorri informacione të reja në lidhje me efektivitetin e saj.

  Të dhënat mbi provat klinike me më shumë se 30,000 pjesëmarrës në Shtetet e Bashkuara, tregojnë se regjimi me dy doza është 76% efektiv në parandalimin e koronavirusit simptomatik.

  Shifrat e fundit ndryshonin pak ...

 • Merkel: “Gabimi është vetëm gabimi im”

  24 Mars, 2021

  MerkelPas kritikave të ashpra që shkaktoi në Gjermani vendimi për lockdownin gjatë ditëve të Pashkëve, kancelarja Merkel e tërhoqi atë. Ishte qëllim i mirë, por nuk u mendua mirë, tha ajo dhe u kërkoi gjermanëve të falur.

  Me një deklaratë para mediave kancelarja Merkel tërhoqi të mërkurë (24.03) vendimin që parashikonte një superlockdown në ditët e Pashkëve. Vendimi për qetësinë e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"