LAJMET NGA BOTA

 • Takim Lukashenko-Putin në Soçi

  14 Shtator, 2020

  Russia, Sochi, Belarus President Alexander Lukashenko and Russian President Vladimir Putin meet at the Sirius Educational Center in the Black sea resortPresidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko u takua të hënën në qytetit rus të Soçit, në brigjet e Detit të Zi, me homologun rus Vladimir Putin. Zoti Lukashenko kërkoi mbështetje kritike për qeverinë e tij nga udhëheqësi rus, në atë ...

 • Gjermani: Dy laboratorë të tjerë konfirmojnë se Navalny u helmua me Novichok

  14 Shtator, 2020

  Alexei NavalnyQeveria gjermane bëri të ditur se dy laboratorë specialë në Francë dhe Suedi kanë konfirmuar se udhëheqësi rus i opozitës Alexei Navalny ishte helmuar me agjentin nervor të periudhës sovjetike Novichok.

  Një laborator ushtarak gjerman kishte konfirmuar më parë praninë e kësaj substance në trupin e udhëheqësit të opozitës ruse. Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert tha të hënën ...

 • Syzet inteligjente mund të jenë hapi tjetër i madh në teknologji

  14 Shtator, 2020

  Syze intelegjenteArdhja e telefonit inteligjent ka ndryshuar sjelljen njerëzore. Por a do të jenë syzet inteligjente zhvillimi tjetër i madh në botën e teknologjisë? Kompania Google ishte e para që prezantoi syzet inteligjente më shumë se gjashtë vite më parë. Por ai produkt nga Google nuk gjeti shumë mbështetje. Aktualisht, shumë kompani të vogla dhe të mëdha në shumë ...

 • Tension në raportet mes Turqisë dhe shtatë vendeve të BE

  13 Shtator, 2020

  qipro ushtrimeTensionet në Detin Mesdhe për gërmimet për gazi po vazhdojnë. Franca dhe gjashtë vende të tjetra i bëjnë thirrje Turqisë të heqë dorë nga gërmimet. Por Ankaraja nuk do të dëgjojë.

  Pas një samiti të shtatë vendeve të Bashkimit Evropian që shtrihen rreth Detit Mesdhe, të mbajtur në Korsikë, u lëshua një kumtesë e përbashkët, me të cilën mbështeten tërësisht Greqia ...

 • Ethet afrikane të derrit: Faktet më të rëndësishme

  13 Shtator, 2020

  derratPër herë të parë një derr i egër në Gjermani ka rezultuar pozitiv me ASP. Pse është kaq e rrezikshme sëmundja? Si përhapet virusi? A ndihmojnë gardhet? Çfarë duhet ditur nga fermerët?

  Murtaja afrikane e derrit, e cila është e padëmshme për njerëzit, por shumë ngjitëse dhe kryesisht vdekjeprurëse për derrat e butë dhe derrat e egër, ka arritur në ...

 • COVID-19, parashikimi agresiv: 410 mijë të vdekur deri më një janar

  6 Shtator, 2020

  covidMë shumë se 410 mijë amerikanë mund të vdesin nga COVID-19 deri më 1 janar të vitit 2021, sipas modelit të fundit të zhvilluar nga Instituti i universitetit të Uashingtonit mbi Metrikën dhe Vlerësimin e Shëndetit (IHME), një institut kërkimor që punon në fushën e statistikave globale të shëndetit dhe vlerëson ndikimin e tyre.

  Shtetet e Bashkuara raportuan më shumë ...

 • Përhapja e rrjetit 5G në Shtetet e Bashkuara

  6 Shtator, 2020

  5gNë Shtetet e Bashkuara, kompanitë e telefonisë celulare po shpalosin me shpejtësi gjeneratën e ardhshme të rrjetit 5G. Por ekspertët paralajmërojnë se mund të kalojnë vite para se konsumatorët amerikanë të fillojnë të shohin përfitimet nga ky rrjet. Kjo mund të fillojë të ndryshojë në muajt e ardhshëm, ndërsa kompania Apple pritet të prezantojë telefonin e saj të parë ...

 • Jeta pas infektimit me koronavirusin

  6 Shtator, 2020

  Një pacient duke u transferuar nga spitaliNdërsa kanë kaluar disa muaj nga fillimi i pandemisë, mjekët ende po përpiqen të gjejnë se pse pacientët kanë ragime të ndryshme ndaj koronavirusit. Për Stephen Doneldson i cili i mbijetoi COVID-19, beteja ende nuk ka mbaruar ndërsa ai vazhdon të luftojë për të rifituar disa funksione.

  Pas 13 javësh në një spital në ...

 • Maskat vënë në vështirësi personat me dëgjim të kufizuar

  6 Shtator, 2020

  covid19Maskat për fytyrën e kanë bërë jetën shumë më të vështirë për një pjesë të popullatës – për njerëzit me aftësi të kufizuara të dëgjimit. Ata mbështeten në leximin e buzëve dhe shikimin e shprehjeve të fytyrës për të komunikuar me njerëzit që nuk dinë gjuhën e shenjave. Por ka një zgjidhje. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Maxim Moskalkov ...

 • Tradhtia e Erdoganit ndaj Ataturkut

  5 Shtator, 2020

  Pasi shërbeu per 86 vjet me radhë si muze, një nga shenjat më të rëndësishme të Stambollit, Hagia Sofia u bë xhami e u hap për faljet e së premtes. Korrik 2020.

  Pasi shërbeu per 86 vjet me radhë si muze, një nga shenjat më të rëndësishme të Stambollit, Hagia Sofia u bë xhami e u hap për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"