LAJMET NGA BOTA

 • Ç’duhet të dimë për vaksinën ndaj Covid-19 të AstraZeneca?

  12 Mars, 2021

  AstraZenecaVaksina e AstraZeneca u vlerësua për efektin, koston e avantazhet për t‘u ruajtur lehtë. Por po shfaqen dyshime lidhur me efikasitetin e saj. Disa vende kanë shqetësime serioze, madje kanë ndalur përkohësisht vaksinimin.

  Pse Danimarka dhe Norvegjia kanë pezulluar përdorimin e vaksinës së AstraZeneca?

  Ministria daneze e Shëndetësisë njoftoi të enjten (11.03) se do të ndërpresë për momentin përdorimin e vaksinës ...

 • NASA publikon tingujt e parë të regjistruar në Mars

  12 Mars, 2021

  Nga udhëtimi i parë i sondës Perseverance mbi sipërfaqen e MarsitAgjencia amerikane e hapësirës NASA ka publikuar një regjistrim audio të erërave marsiane dhe tingullin e një lazeri drejtuar një shkëmbi. Ato u regjistruan nga sonda Perseverance, ndërsa filloi për herë të parë të përdorë instrumentat e saj shkencorë të sofistikuar.

  Regjistrimet, të publikuara nga NASA të mërkurën, u bënë nga instrumenti SuperCam i sondës, i ...

 • Pezullohet vaksinimi me AstraZeneca në disa vende; Ekspertët: nuk ka arsye për shqetësim

  12 Mars, 2021

  AstraZenecaNjë panel këshillimor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po analizon aktualisht vaksinën e kompanisë AstraZeneca kundër COVID-19, pasi disa vende evropiane pezulluan imunizimet me këtë vaksinë pasi ka pasur raportime për mpiksje gjaku në disa individë pas vaksinimit. Por një zëdhënëse e OBSH-së theksoi të premten se nuk ka arsye për shqetësim.

  Zhgënjim dhe konfuzion përfshin turmën që pret në ...

 • Studimi, varianti britanik i COVID-it, më vdekjeprurës se variantet e tjera

  11 Mars, 2021

  covid-19-coronavirus mutationNjë vit nga momenti kur Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli pandeminë nga koronavirusi, një studim i ri arrin në përfundimin se variant britanik i COVID-19-s, është më vdekjeprurës se variantet e mëparshme të virusit.

  Studimi i botuar të mërkurën në “British Medical Journal” vë në dukje se personat e infektuar me variantin britanik kishin ndërmjet 30% deri 100% më ...

 • Teknologji e re kundër bakterieve në sipërfaqet e objekteve

  10 Mars, 2021

  BakteriePandemia ka sjellë ndërgjegjësim më të madh për sipërfaqet që preken nga shumë njerëz. Që me fillimin e saj, dy shpikje të krijuara prej vitesh për të luftuar mikrobet u bënë të shumëkërkuara.

  Megjithëse COVID-19 përhapet kryesisht nëpërmjet ajrit, pandemia ka sjellë ndërgjegjësim më të madh për sipërfaqet e prekura nga shumë njerëz.

  Mjeku Brian Wind ka qenë i shqetësuar prej ...

 • Studimi: Pfizer-BioNTech neutralizon variantin brazilian të COVID-19

  9 Mars, 2021

  vakcinaNjë studim laboratorik tregon se vaksina Pfizer-BioNTech neutralizon variantin me përhapje të shpejtë të koronavirusit të zbuluar së fundmi në Brazil.

  Shkencëtarët në firmën Pfizer dhe Universitetin e Teksasit morën gjak nga njerëzit të cilëve u ishte bërë vaksina dhe e përzien atë me një version të përpunuar të mutacionit, të quajtur P.1. Studiuesit zbuluan se vaksina ishte pothuajse aq ...

 • SHBA, studentët dhe shkollat ende përballen me pasojat e COVID-it

  9 Mars, 2021

  safe choiseNdërsa komunitetet në mbarë Shtetet e Bashkuara përballeshin me shifrat tronditëse të infektimeve nga koronavirusi marsin e kaluar, qindra universitete dhe kolegje mbyllën kampuset, duke sjellë çrregullime në jetën e profesorëve dhe studentëve.

  “Mendoja gjithë kohës se nuk dija se ku do të shkoja. Ishte vërtet stresuese”, thotë Tae Ayodeji, studente nga Nigeria.

  Studentët e ciklit të lartë, shumica nën moshën ...

 • SHBA: Zbulimi rus përhap dezinformime për vaksinat Pfizer dhe Moderna

  8 Mars, 2021

  Departament of StateShtetet e Bashkuara kanë identifikuar tre publikime në internet të drejtuara nga shërbimet e zbulimit rus, që po përpiqen të sabotojnë vaksinat e prodhuara nga kompanitë Pfizer dhe Moderna, tha një zëdhënëse e Departamentit të Shtetit.

  Zëdhënësja tha se publikimet në fjalë “kanë përhapur shumë lloje dizinformimesh, duke përfshirë ato për vaksinat Pfizer dhe Moderna, si dhe për ...

 • GM: Në vitin 2035 do të prodhojmë vetëm makina elektrike

  7 Mars, 2021

  gmPremtimi i kohëve të fundit i kompanisë “General Motors” për të prodhuar vetëm automjete elektrike deri në vitin 2035, me përjashtim të kamionëve të rëndë, pritet të shërbejë si nxitje e madhe drejt largimi nga përdorimi i naftës dhe benzinës si burime energjie në industrinë e automobilëve. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Mike O’Sullivan njofton për këtë prirje globale, ...

 • Shtëpia e Bardhë: Të tria vaksinat e miratuara, të efektshme, të padëmshme

  6 Mars, 2021

  vakcinaEkipi i Shtëpisë së Bardhë për reagimin ndaj COVID-it tha të premten se të gjitha vaksinat e miratuara kundër koronavirusit janë të efektshme dhe të parrezikshme dhe u bëri thirrje amerikanëve të bëjnë cilëndo vaksinë që u ofrohet në klinikën e tyre. Reagimi pason komentin e kryebashkiakut të Detroitit i cili u shpreh se nuk do vaksinën e prodhuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"