LAJMET NGA BOTA

 • FBI: Hakerët mund të kenë hyrë në regjistrat zgjedhorë

  29 Gusht, 2016

  DNHByroja Federale e Hetimeve, FBI, ka gjetur prova se kohët e fundit ka patur ndërhyrje nga njerëz, që besohet se janë hakerë të huaj, në regjistrat e votuesve në dy shtete.

  Kjo ka bërë që FBI-ja t’u kërkojë zyrtarëve lokalë të zgjedhjeve të përmirësojnë sistemet kompjuterike të sigurisë.

  Një javë më parë, seksioni i FBI-së që merret me kibernetikën lëshoi një ...

 • Panairi i paisjeve elektronike në Berlin

  29 Gusht, 2016

  panairi pajisje elektronikeNdërsa afrohet hapja e panairit evropian në Berlin për paisjet elektronike të konsumit, pritet që telefonat inteligjentë të vazhdojnë të zënë vendin kryesor. Ekspertët thonë se nuk pritet ndonjë hap gjigand teknologjik dhe se telefonat inteligjentë mund të kenë arritur kulmin e novacioneve.

  Panairi i përvitshëm teknologjik në Berlin është më i madhi në Evropë. Ndërsa hap dyert ...

 • Zbulohet një planet i ngjashëm me Tokën

  29 Gusht, 2016

  planeti i riObservatori Evropian Jugor njofton se ka zbuluar një planet të ngjashëm me Tokën. Shkencëtarët e kanë pagëzuar atë Proxima Centauri B.

  Me sa duket, ne nuk jemi të vetëm në univers. Observatori Evropian Jugor në Garching pranë Mynihut, njoftoi se ka zbuluar një planet të ngjashëm me Tokën, i cili përshkon orbitën më të afërt yjore të diellit ...

 • Anija e hapësirës “Juno” i afrohet Jupiterit

  28 Gusht, 2016

  Anija JunoAnija e Hapësirës “Juno” e NASA-s të shtunën iu afrua në distancën më të afërt Jupiterit, që është planeti më i madh i Sistemit tonë Diellor.

  Sipas NASA-s, në orën 8:51 të mëngjesit Juno ishte në pozicionin 4 mijë e 200 kilometra mbi Jupiterin, gjatë udhëtimit të saj me një shpejtësi prej 208 mijë kilometrash në orë.

  Kjo distancë nuk ...

 • Bankat qendrore të hutuara

  27 Gusht, 2016

  Guvernatorja SHBAGuvernatorja e Bankës Federale të SHBA-së Janet Yellen

  Guvernatorja e Bankës Federale të SHBA-së Janet Yellen nuk guxon ende që t’i rrisë normat e interesit.

  Kur i jep dikujt para borxh, duhet të marrën përqindje interesi. Përse tjetër duhet të japësh para borxh dhe të rrezikosh që të mos i shohësh më kurrë paratë e tua?

  Por bankat qendrore ...

 • Superkompjuteri që zgjidh edhe rastet më të vështira të mjekësisë

  25 Gusht, 2016

  WatsonSuperkompjuteri “Watson”, i krijuar nga IBM, ka zgjidhur në 10 minuta një rast klinik që kishte lënë pa fjalë për muaj me radhë mjekët e Universitetit të Tokios. Kompjuteri ka përcaktuar diagnozën e një gruaje, e cila vuante nga një formë e rrallë e leucemisë.

  Lajmin e ka bërë të ditur për agjencinë “Efe News” një prej pjesëtarëve të stafit. ...

 • Itali: Arrin në 247 numri i viktimave – vazhdojnë kërkimet për të mbijetuarit

  25 Gusht, 2016

  termeti itali 1Mijëra persona janë angazhuar gjatë tërë natës që të gjejnë të mbijetuarit që kanë mbetur nën rrënoja pas tërmetit të së mërkurës në pjesën qendrore të Italisë.

  Mbi 240 persona e kanë humbur jetën, dhe së paku 368 të tjerë janë lënduar, thonë zyrtarët italianë.

  Tërmeti me magnitudë 6.2 e ka goditur zonën malore në Italinë qendrore pas orës ...

 • Itali: Ende ka shpresë për të gjetur të mbijetuar

  25 Gusht, 2016

  Tërmeti ka shuar fshatra të tërë në Abruzzo. Forcat e shpëtimit ende kërkojnë të mbijetuar. Mendohet për qindra të vdekur. Ndonjëherë mbizotëron një heshtje e rrallë në vendet e fatkeqësisë. Bernd Riegert nga Amatrice.

  termeti italiEkipet e shpëtimit janë në garë me kohën në fshatin e gjysmë të shktaërruar, Amatrice. „Ka ende shanse për të gjetur ndokënd, sepse të bllokuarit ...

 • Rekord për astronautin amerikan Jeff Williams

  25 Gusht, 2016

  astronautAstronauti i NASË-s Jeff Williams pak para se të nisej për hapësirë më 18 Mars, 2016.

  Astronauti amerikan Jeff Williams ka shënuar një rekord të ri për kohën më të gjatë të kaluar ndonjëherë në hapësirë ​ nga një astronaut nga Shtetet e Bashkuara. E mërkura shënoi 520 ditë që Jeff Williamsi ka jetuar në hapësirë, duke thyer ...

 • Turqia tërheq deklaratat për sulmin në Gaziantep

  23 Gusht, 2016

  kryeministri i turqiseKryeministri turk thotë se hetimet në skenën e shpërthimit në Gaziantep nuk kanë gjetur gjurmë të autorit dhe se nuk duhen bërë hamendësi

  Turqia po i tërheq deklaratat se sulmi i së shtunës në një dasmë kurde, ku humbën jetën 54 vetë, ishte akt vetëvrasës nga një fëmijë i dërguar nga Shteti Islamik. Askush nuk ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"