LAJMET NGA BOTA

 • Berlini i hedh poshtë kritikat nga Shkupi

  11 Mars, 2016

  BE e ka lënë vendin tonë në baltë, kritikon presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov në intervistë për një gazetë gjermane. Sipas tij Gjermania refuzon bashkëpunimin në çështjet e sigurisë. Berlini i hedh poshtë kritikat.

  IvanovZyra e kancelarisë në Berlin nuk e kupton kritikën e ashpër të presidentit maqedonas Gjorgje Ivanov në intervistën për gazetën “Bild”. Qeveria federale që prej shpërbërjes së ...

 • Evropa Lindore dhe ajo Perëndimore – jo vlera të njëjta

  11 Mars, 2016

  Në Evropën Perëndimore shumë mbrojnë idenë e një Evrope të evropianëve, por njerëzit në Evropën Lindore mbeten të paimpresionuar nga tragjedia e refugjatëve. E frikësohen nga shumëllojshmëria etnike, mendon Ivan Krastev.

  ivanDW: Zoti Krastev, aktualisht, Evropa Perëndimore dhe Lindore duket se flasin gjuhë të ndryshme. Si e shpjegoni këtë?

  Ivan Krastev: Kriza financiare e përçau BE në kreditorë dhe borxhlinj dhe ...

 • Vojisllav Sheshel e sfidon Hagën

  10 Mars, 2016

  sheshelLideri nacionalist serb i vijës ekstremiste dhe i dyshuari për krime lufte, Vojisllav Sheshel, e ka sfiduar Tribunalin e Hagës, duke u paraqitur publikisht në Beograd.

  I rrethuar nga përkrahësit e tij, ai mbante në duar flamujt e djegur të BE-së dhe NATO-s, në shkallët e një gjykate në kryeqytetin serb.

  Shesheli, i cili ndodhet nën mbikëqyrjen e Tribunalit që nga ...

 • Senatori McCain mbi ndikimin rus në Ballkan

  9 Mars, 2016

  senatori John McCainSenatori John McCain, ish-kandidat republikan në zgjedhjet presidenciale të 2012, thotë se konflikti në Siri dhe Irak ka dëshmuar se Rusia po përpiqet të militarizojë krizën e refugjatëve dhe të përçajë Bashkimin Evropian. Ky qëndrim i Moskës ka krijuar përplasje mes Rusisë dhe Perëndimit. Në një intervistë për korrespondenten Milena Gjurgjiç të shërbimit të Zërit të Amerikës ...

 • Samiti i BE – Itinerari ballkanik të qendrojë i mbyllur?

  7 Mars, 2016

  Tani duhet t’i jepet fund “lejimit” të kalimit të qindra mijëra refugjatëve nga Greqia drejt Europës Qendrore. Sipas diplomatëve samiti i BE-së nuk do ta hapë sërish të ashtuquajturin itinerari ballkanik.

  refugjatetKancelarja Angela Merkel në prag të samitit të BE-së lidhur me krizën e refugjatëve është shprehur kundër kërkesave për mbylljen e itinerarit ballkanik. “Nuk është e mundur që të ...

 • Rëndohet situata e emigrantëve në kufirin Greqi – Maqedoni

  4 Mars, 2016

  refugjatet greqiDita e sotme i ka gjetur mijëra emigrantë të bllokuar në baltë dhe shi në kufirin ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë. Pasiguria e tyre për të ardhmen po shtohet në mënyrë dramatike, ndërkohë që një tensionim i ri kërcënon të rëndojë më tej marrëdhënien e acaruar të Greqisë me Evropën.

  Pas një nate me reshje, emigrantët u gdhinë në kufirin ...

 • Rrugët alternativë të refugjatëve në Ballkan

  4 Mars, 2016

  Itinirari ballkanik i refugjateveItinerari i deritanishëm ballkanik është thuajse i mbyllur për refugjatët – për këtë Austria ra dakord me shtetet përkatëse ballkanike në Vjenë. Si rrjedhojë refugjatët dhe kontrabandistët kërkojnë rrugë alternativë.

  “Hapni kufirin!”, thërrisnin sërish qindra njerëz para gardhit kufitar maqedonas në anën greke të kufirit Idomeni. Sërish refugjatët e grumbulluar këtu bllokuan linjën hekurudhore Selanik-Shkup. Kjo për ...

 • Të dëshpëruar në Athinë

  4 Mars, 2016

  Mijëra refugjatë nga Afganistani ndërkohë janë bllokuar në Greqi. Shpresat e tyre për një jetë në liri në Veri të Europës deri tani janë kthyer në zhgënjim. Jannis Papadimitriou bisedoi me disa prej tyre.

  refugjatet greqiMohamad Mohamadi dhe djali i tij shtatëvjeçar kanë përshkuar një rrugë shumë të gjatë. Përmes Turqisë ata kanë ardhur në Greqi dhe duan të vazhdojnë ...

 • Frika e Europës nga Donald Trump

  4 Mars, 2016

  Mediat europiane i ndjekin me shqetësim sukseset e njëpasnjëshme të Donald Trump në fushatën parazgjedhore. Nëse Trump arrin të futet në Shtëpinë e Bardhë, kjo do të kishte pasoja për Europën e vjetër.

  trumpAi vetë do ta votonte – kështu është shprehur ekstremisti i djathtë francez, Jean-Marie Le Pen përmes twitter-it për Donald Trump. Nëse do të ishte amerikan, themeluesi ...

 • Kriza e imigrantëve mes Greqisë e Maqedonisë

  4 Mars, 2016

  emigrantetNë Kufirin  e Maqedonisë me Greqinë vazhdon të mbizotërojë një gjendje e rëndëuar me rreth 10 mijë imigrantë të grumbulluar nga ana greke në pritje për t’u lejuar të hyjnë në Greqi. Presidenti i Komisionit Europian Donald Tusk u bëri thirrje vendeve anëtare të BE të punojnë së bashku për zgjidhjen e krizës së imigrantëve, duke thënë se mungesa ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"