LAJMET NGA BOTA

 • DASH reagon ndaj referendumit të paralajmëruar në Republikën Sërpska

  2 Shtator, 2016

  BosnjaDepartamenti amerikan i Shtetit tha se referendumi i paralajmëruar në Republikën Sërpska është në kundërshtim me Kushtetutën e Bosnjë e Hercegovinës.

  Republika Sërpska ka planifikuar për 25 shtator referendum, në të cilin qytetarët do të deklaroheshin nëse e mbështesin 9 janarin si Ditë të entitetit.

  “Respektimi i sundimit të ligjit nga të gjitha palët në Bosnje është vendimtar për procesin demokratik”, ...

 • New York Times: Rusia përfiton nga sekretet që nxjerr Assange

  1 Shtator, 2016

  AssangeGazeta New York Times, shkruan se themeluesi dhe redaktori i WikiLeaks, Julian Assange shpesh i shmanget kritikave ndaj Rusisë, ndërkohë që sulmon me ashpërsi Shtetet e Bashkuara dhe vende dhe organizata të tjera perëndimore.

  Në një artikull të gjatë botuar në numrin e saj të së enjtes, gazeta analizon nxjerrjen e informacioneve nga ana e WikiLeaks dhe ndryshimet e qëndrimeve ...

 • SHBA: Sulmet kibernetike, shqetësim për zgjedhjet

  1 Shtator, 2016

  sulme kibernetikeFBI ka nxjerrë një paralajmërim tjetër për sigurinë e sistemit zgjedhor në Shtetet e Bashkuara. Këtë radhë bëhet fjalë për ndërhyrje në sistemet e regjistrimit të votuesve në shtetet e Ilinoit dhe Arizonës. Përsëri, është Rusia që dyshohet për këto ndërhyrje. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Steve Baragona sjell hollësitë.

  Në sulmet kibernetike të kohëve të fundit, hakerët vodhën ...

 • Shpërthime në platformën e SpaceX

  1 Shtator, 2016

  Space xNjoftohet se ka pasur shpërthime në platformën e lëshimit të raketës SpaceX në Kepin Kanaveral të Floridës. NASA tha se SpaceX po vinte në provë një raketë pa pilot, kur struktura u trondit sot nga një seri shpërthimesh, që u ndjenë disa kilometra larg.

  Pamjet e regjistruara nga kamerat e vëna në strukturë tregojnë një tymnajë të madhe në ...

 • “Lunar X PRIZE”, sonda robotike hënore 30/08/2016

  31 Gusht, 2016

  sonda lunarEkipi japonez Hakuto zbuloi për publikun sondën e tij robotike hënore, e cila do të marrë pjesë në konkurrimin e vitit që vjen, “Lunar X PRIZE”, të sponsorizuar nga “Google”.

  Prototipi është 58 centimetër i gjatë, 36 i lartë dhe peshon vetëm 4 kilogramë. Arritja e një peshe të tillë i detyrohet përdorimit të ...

 • Largimi nga ‘gjenerata e artë’ e Gylenit

  30 Gusht, 2016

  turqiaAbbas Djavadi

  Nga mesi i viteve 1990, Aygul ka vijuar mësimet në njërën nga qindra “shkolla të Gylenit” që janë hapur gjithandej Turqisë nga rrjeti i paregjistruar i Fetullah Gylen, një klerik turk që jeton në mërgim në SHBA që prej vitit 1999 dhe është në qendër të kundërthënieve për ekstradim.

  Filloi rreth dy dekada pasi familja kurde Alevi e Aygulit, ...

 • FBI: Hakerët mund të kenë hyrë në regjistrat zgjedhorë

  29 Gusht, 2016

  DNHByroja Federale e Hetimeve, FBI, ka gjetur prova se kohët e fundit ka patur ndërhyrje nga njerëz, që besohet se janë hakerë të huaj, në regjistrat e votuesve në dy shtete.

  Kjo ka bërë që FBI-ja t’u kërkojë zyrtarëve lokalë të zgjedhjeve të përmirësojnë sistemet kompjuterike të sigurisë.

  Një javë më parë, seksioni i FBI-së që merret me kibernetikën lëshoi një ...

 • Panairi i paisjeve elektronike në Berlin

  29 Gusht, 2016

  panairi pajisje elektronikeNdërsa afrohet hapja e panairit evropian në Berlin për paisjet elektronike të konsumit, pritet që telefonat inteligjentë të vazhdojnë të zënë vendin kryesor. Ekspertët thonë se nuk pritet ndonjë hap gjigand teknologjik dhe se telefonat inteligjentë mund të kenë arritur kulmin e novacioneve.

  Panairi i përvitshëm teknologjik në Berlin është më i madhi në Evropë. Ndërsa hap dyert ...

 • Zbulohet një planet i ngjashëm me Tokën

  29 Gusht, 2016

  planeti i riObservatori Evropian Jugor njofton se ka zbuluar një planet të ngjashëm me Tokën. Shkencëtarët e kanë pagëzuar atë Proxima Centauri B.

  Me sa duket, ne nuk jemi të vetëm në univers. Observatori Evropian Jugor në Garching pranë Mynihut, njoftoi se ka zbuluar një planet të ngjashëm me Tokën, i cili përshkon orbitën më të afërt yjore të diellit ...

 • Anija e hapësirës “Juno” i afrohet Jupiterit

  28 Gusht, 2016

  Anija JunoAnija e Hapësirës “Juno” e NASA-s të shtunën iu afrua në distancën më të afërt Jupiterit, që është planeti më i madh i Sistemit tonë Diellor.

  Sipas NASA-s, në orën 8:51 të mëngjesit Juno ishte në pozicionin 4 mijë e 200 kilometra mbi Jupiterin, gjatë udhëtimit të saj me një shpejtësi prej 208 mijë kilometrash në orë.

  Kjo distancë nuk ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"