LAJMET NGA BOTA

 • Bie çmimi i naftës bruto

  18 Prill, 2016

  rafineriÇmimi i naftës ra sot përsëri, pasi vendet kryesore prodhuese dështuan të binin dakort për ngrirë kuotat e prodhimin në mënyrë që të stabilizohej tregu.

  Çmimi i naftës bruto ra 5 për qind sot paradite.

  Ministrat nga 18 vendet e OPEC-ut dhe jo të OPEC-ut thanë të djelën pas një takimi në Katar se duhet “më shumë kohë”, për të marrë ...

 • Clinton, Sanders në debat

  15 Prill, 2016

  clinton sandersKandidatët presidencialë, ish-Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton dhe Senatori nga Vermonti Bernie Sanders zhvilluan një debat të ndezur dje në Nju Jork. Debati i paraprin zgjedhjeve paraprake që zhvillohen të martën e ardhshme në Nju Jork:

  Kandidatët folën me tone agresive në përgjigje të pjesës më të madhe të pyetjeve. Senatori Sanders vuri përsëri në pikëpyetje gjykimin e zonjës ...

 • Modele tredimensionale të viruseve

  15 Prill, 2016

  viruset 3dNjë grup shkencëtarësh rusë kanë krijuar modele tre-dimensionale të disa viruseve, si Ebola apo Zika. Pamjet mbresëlënëse zbulojnë një botë që njihet pak prej nesh. Synimi është që njerëzit të mësojnë më shumë për shkaqet e disa prej sëmundjeve që i prekin ata gjatë jetës:

  Ky është virusi që shkakton kaq shumë vuajtje në kontinentin e Amerikës së Jugut ...

 • “Gjermania ka nevojë për punonjës të kualifikuar”

  14 Prill, 2016

  Rreth një milionë refugjatë kërkojnë në Gjermani mbrojtje dhe një perspektivë më të mirë. Por a është në gjendje Gjermania t’u përgjigjet këtyre dëshirave? Punësimi është një prej çështjeve më të rëndësishme.

  refugjatet regjistrimiQëkurse është mbyllur i ashtuquajturi “itinerari Ballkanik”, shifrat e refugjatëve dhe azilkërkuesve në Gjermani kanë rënë dukshëm. Por kjo nuk do të thotë se strehimoret për refugjatë ...

 • Ekspertët: 108 vende të rrezikuara nga kriza e borxheve

  14 Prill, 2016

  Në raportin mbi borxhet 2016 ekspertët përmendin 108 vende, ndër to edhe Shqipëria, Serbia e Kroacia, si të rrezikuar nga kriza e borxheve. Në këto vende gjendja nuk ka përmirësim dhe tendenca e borxheve është në rritje.

  borxhetEkspertët gjermanë të zhvillimit tërheqin vëmendjen për zhvillime të reja të rrezikshme lidhur me krizën e borxheve shtetërore në vendet në zhvillim dhe ...

 • Fushata elektorale në Serbi sipas notave të Sheshelit

  14 Prill, 2016

  sheshellNjohësit e rrethanave në Serbi janë të sigurtë se ultranacionalisti Vojisllav Sheshel do të kthehet në Parlament. Ai po i jep tonin edhe rrjedhës së fushatës elektorale. Ndërsa Vuçiqi po përpiqet të mbahet në garë.

  Një miting partiak në sallën e sporteve në Kralevë. Këtu ka ardhur ylli aktual serb, Aleksandar Vuçiq, partia e të cilit ka organizuar ardhjen e njerëzve me ...

 • Avioni rus fluturon pranë luftanijes amerikane

  14 Prill, 2016

  avioni rus prane luftanijes shbaRusia tha se avioni i saj luftarak respektoi të gjitha rregullat ndërkombëtare kur fluturoi mbi një anije luftarake amerikane në ujrat ndërkombëtare në Detin Balltik në fillim të javës. Shtetet e Bashkuara thanë se dy avionë sulmues rusë fluturuan shumë pranë luftanijes USS Donald Cook ndërsa ajo ishte në ujëra ndërkombëtare.

  Ministria ruse e Mbrojtjes tha ...

 • Koment: Satira e Böhmermann dhe thyerja e tabusë si mani

  13 Prill, 2016

  Bohreman Merkel ErdoganKritika fyese e satirikut, Jan Böhmermann për presidentin turk, Erdogan nuk ishte as e nevojshme e as e guximshme, por thjesht e vetëm një vetëinskenim, mendon Christoph Hasselbach.

  Sa larg duan të shkojnë satirikët në emër të lirisë? Vargjet e Böhmermann-it kundër presidentit turk, Erdogan janë vargjet më primitive dhe më vulgare të transmentuara ndonjëherë në një radio-televizion ...

 • Marrëdhëniet NATO – Rusi

  13 Prill, 2016

  nato rusiZyrtarët nga NATO dhe Rusia kanë planifikuar të mbajnë takimin e tyre të parë zyrtar në gati dy vjet, duke mbuluar çështjen e Ukrainës, situatën e sigurisë në Afganistan, dhe aktivitetet ushtarake, njoftoi aleanca perëndimore të martën.

  Takimi i caktuar për 20 prill në selinë e NATO-s në Bruksel do të zhvillohet në nivel ambasadorësh.
  NATO pezulloi të gjithë ...

 • Freedom House: Demokracia në Ballkan bie në nivelin e 2004

  12 Prill, 2016

  Nate SchenkkanRaporti i Freedom House për Vendet në Tranzicion, arrin në përfundimin se Ballkani, që dikur ishte një rajon që ngjallte shumë shpresa për reforma në Evropë, ka rënë në nivelin e vitit 2004. Dilema për këtë rajon është sesi të nxiten reformat dhe njëkohësisht të mbahet gjallë shpresa për integrim në BE. Sipas raportit që merr në shqyrtim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"