LAJMET NGA BOTA

 • Përurohet tuneli më i gjatë në botë

  2 Qershor, 2016

  tuneli zvicerZvicra përuroi sot tunelin më të gjatë dhe më të thellë hekurudhor në botë me një ceremoni në Gotthard. Një prift bekoi tunelin, ndërsa udhëheqësit e vendeve fqinje me Zvicrën – kryeministri italian Mateo Renzi, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti i Francës Francois Hollande – u takuan në një shfaqje të solidaritetit evropian. Tuneli Gotthard, 57 kilometra ...

 • Gjermania i konsideron gjenocid vrasjet e armenëve nga turqit

  2 Qershor, 2016

  armenetLigjvënësit gjermanë votuan sot me shumicë dërrmuese për t’i konsideruar si gjenocid vrasjet e armenëve nga turqit osmanë gjatë Luftës së Parë Botërore.

  “Rezoluta do të ndikojë seriozisht në marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Turqisë,” tha Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan menjëherë pas votimit, gjatë një konference për shtyp në kryeqytetin e Kenias.

  Ai shtoi se pas thirrjes së ambasadorit turk për ...

 • DASH: paralajmërim për amerikanët në Evropë

  1 Qershor, 2016

  DASHDepartamenti amerikan i Shtetit nxori një paralajmërim për amerikanët që udhëtojnë në Evropë mbi rrezikun e sulmeve të mundshme terroriste që vënë në shënjestër ngjarje të mëdha, vende turistike, restorante, qendra tregtare dhe të transportit.

  Paralajmërimi, i cili skadon më 31 gusht, 2016 thekson se “numri i madh i turistëve që vizitojnë Evropën në muajt e verës paraqet objektivat më ...

 • Erdogani kërcënon para rezolutës për Armeninë të Bundestagut

  1 Qershor, 2016

  Fillimisht ankohet kryeministri Yildirim – tani Turqia paralajmëron në nivelin më të lartë. Pak para rezolutës për Armeninë të Bundestagut, Presidenti i Turqisë, Erdogan i ka shtuar kërcënimet.

  erdoganRezoluta e planifikuar e Bundestagut për masakrat ndaj armenëve, sipas mendimit të Presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan do të kthehet në një test rezistence për raportet me Gjermaninë. Erdogani tha në Izmir ...

 • Problemet e vërteta të Hillary Clintonit

  31 Maj, 2016

  Grindje për E-mailet? Problemet e vërteta të Hillary Clintonit janë diku tjetër.

  clinton“Një nga problemet më të mëdha në lidhje me zgjedhjen është perceptimi publik”, thotë Adam Ramey, ekspert për politikën e jashtme në New York University në Abu Dhabi. “Si Donald Trumpi, ashtu edhe Hillary Clintoni kanë nderin e dyshimtë, tww jenë kandidatët me prestigj më të ulët të ...

 • Tiranë: vendet anëtare të NATO-s bien dakord për të rritur aftësitë mbrojtëse

  31 Maj, 2016

  Tiranë: vendevet anëtare të NATO-s bien dakord për të rritur aftësitë mbrojtëse të aleancës. Flet ekskluzivisht për DW Michael R. Turner, kongresmen në SHBA, President i Asamblesë Parlamentare të NATO-s.

  Michael TurnerDW: Z. Turner a i përmbushi pritshmëritë tuaja Asambleja Parlamentare e NATO-s, sesioni i pranverës, që përfundoi punimet (30 maj 2016) në Tiranë? Cilat ishin çështjet ku u fokusuan ...

 • „Raportim nga fronti“ – Në Venecia u hap Bienalja e 15-të e Arkitekturës

  31 Maj, 2016

  Venecia është kryeqyteti botëror i arkitekturës. Drejtuesi Alejandro Aravena prezanton Bienalen nën titullin “Raportim nga fronti”. Në fokus thelbi i arkitekturës dhe ndërrimi i perspektivës.

  Bienalja e VeneciasBienalja e Venecias

  Për ekspozitën kryesore drejtuesi i Bienales, Alejandro Aravena, i cili sapo u nderua me çmimin Pritzker, ka ftuar 88 arkitektë dhe grupe inovative arkitektësh, të ...

 • Paketimi i thjeshtë i cigareve shpëton jetë njerëzish

  31 Maj, 2016

  cigareOrganizata Botërore e Shëndetësisë njofton se të dhënat kanë vërtetuar që paketimi i thjeshtë i prodhimeve të duhanit shpëton jetë duke ulur kërkesën për këtë produkt vdekjeprurës në rritje. Për të shënuar Ditën Botërore Pa Duhan, OBSH u kërkon vendeve ta bëjnë pirjen e duhanit më pak tërheqëse duke i ambalazhuar produktet e duhanit në paketa të thjeshta.

  Lloji i ...

 • NASA eksperimenton me një banesë të re hapësinore

  31 Maj, 2016

  banesa nasaAstronautët në Stacion Hapësinor Ndërkombëtar arritën dje me sukses të fryjnë një njësi prej pëlhure që do të shërbejë si banesë eksperimentale për të jetuar në hapësirë eksperimentale. NASA mendon që ky do të jetë modeli i ri me kosto më të ulët dhe më i sigurtë për strehimin e ekuipazheve gjatë qëndrimeve të zgjatura në hapësirë.

  Përpjekja e ...

 • Nato, Asambleja diskutime për Rusinë

  28 Maj, 2016

  Parlamentarët e vendeve anëtare mblidhen në Tiranë. Presidenti i Asamblesë Turner: Të shohim si do trajtojmë kërcënimet e Rusisë. Bushati: Politikë konstatnte për të reduktuar influencën e aktorëve të tretë në Ballkan

  Në Shqipëri nisi sot për hetë të parë punimet asambleja parlamentare e Natos. Ky sesion i pranverës, i paraprin takimit të nivelit të Lartë të krerëve të Shteve dhe qeverive në Varshavë në fillim të muajit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"