LAJMET NGA BOTA

 • Rreth botës me energji diellore

  26 Prill, 2016

  avioni me diellNjë avion që ushqehet me energji diellore ka zbritur me sukses në Kaliforni pasi përshkoi segmentin më të rrezikshëm të udhëtimit rreth botës – fluturimin prej 56 orësh mbi Oqeanin Paqësor, ku nuk kishte platforma për zbritje në rast defektesh në avion.

  Avioni Solar Impulse 2 zbriti pak para mesnatës mbrëmë pranë rajonit të San Franciskos të njohur ...

 • Makinat me hidrogjen më pranë realitetit

  26 Prill, 2016

  makina me hidrogjenTeknologjia e makinave elektrike, po kalon nga kompanitë e mëdha tek kompanitë më të vogla. Kjo lëvizje ofron shpresa për makina më të përballueshme financiarisht për konsumatorët por edhe miqësore me mjedisin.  Prototipi më i ri i ndërtuar në Uells mund të dalë në treg pas pothuajse dy vjetësh.

  Makinat që operojnë me bateri të rikarikueshme tashmë janë të ...

 • Çfarë preferojnë votuesit në Serbi?

  22 Prill, 2016

  Në sondazhet e fundit thuhet se tani më dihet fituesi i zgjedhjeve të ardhshme parlamentare në Serbi. Zgjedhësit përcaktohen varësisht nga liderët dhe jo programet apo idelogjia e partive.

  zgjedhjet serbi„Sondazhet e fundit para zgjedhjeve tregojnë se Partia Përparimtare Serbe (SNS)”, thotë Gjorgje Vukoviq nga Qendra për Zgjedhje të Lira dhe Demokraci (CeSID). „Kjo parti do të fitojë rreth gjysmën ...

 • Prince ndёrron jetё: lamtumirё nga njё gjeni i popit

  22 Prill, 2016

  Kitarist gjenial, kёngёtar i pёrkryer, autor fantastik, aranzhues plot fantazi: Prince karakterizoi muzikёn pop tё shekullit tё 20-tё. Me vdekjen e tij tё parakohshme skena humbet njё nga figurat mё me influencё tё saj.

  PrinceQysh nё vitet 80-tё e 90-tё duken shenjat qё Prince ёshtё nё tё njёjtin nivel me tё mёdhenjtё e muzikёs pop si nё nivelin artisitik, ashtu ...

 • Portreti i Harriet Tubman tek 20 dollarshi

  21 Prill, 2016

  Harriet TubmanHarriet Tubman, një afrikano-amerikane, që njihet si udhëheqësja e qindra skllevërve drejt lirisë në Shtetet e Bashkuara, do të zëvendësojë portretin e Presidentit Andrew Jackson në kartmonedhën e 20 dollarshit.

  Tubman  do të bëhet afrikano-amerikania e parë, portreti i së cilës do të jetë në një monedhë. Ajo do të jetë gjithashtu gruaja e parë në më tepër se ...

 • Rënie e lirisë së medies në botë – Shqipëria e Kosova në vendnumërim

  20 Prill, 2016

  ReportersOrganizata “Reporterët pa kufij” me seli në Paris, vlerëson se në botë është shënuar një “rënie e thellë dhe shqetësuese” e lirisë së medies.

  Organizata e radhiti Shqipërinë në vendin e 82-të, një pozicion i njëjtë sikurse edhe një vit me parë. Në pjesën e raportit kushtuar Shqipërisë, organizata thekson se ajo “mund të bëjë më shumë”.

  Ky ishte edhe përfundimi ...

 • Sinjalet e suksesit të Bernie Sanders në SHBA

  18 Prill, 2016

  SandersDonald Trump dhe suksesi i tij surprizues kanë dominuar raportimin mediatik në fushatën për zgjedhjen e kandidatëve në SHBA. E padrejtë kundrejt Bernie Sanders: Edhe suksesi i tij rrëfen diçka për Amerikën.

  Marshimi i pandalshëm i Donald Trump në zgjedhjet për kandidatët presidencialë në SHBA ka qenë tema sunduese e mediave dhe debatit publik që në verën e shkuar. Sigurisht ...

 • Ekuador: gjithnjë e më shumë viktima prej tërmetit

  18 Prill, 2016

  termet ekuadorPas këtij tërmeti të rëndë vendi duhet të jetë edhe më i bashkuar, tha presidenti i Ekuadorit Correa. Në zonat e katastrofës po zbulohen gjithnjë e më shumë viktima. Bashkësia ndërkombëtare po jep ndihma emergjence.

  Ka gjasa që numri i viktimave të rritet, sepse ende dyshohet që kanë mbetur shumë njerëz nën rënoja, tha presidenti Rafael Correa në një ...

 • Mungesa e perspektivës tek të rinjtë – rrezik i shoqërive të Ballkanit

  18 Prill, 2016

  Të rinj, dinamikë, pa shanse? Ky është titulli i aksionit të organizatës humanitare katolike, Renovabis, që synon tërheqjen e vëmendjes për mungesën e pespektivës së të rinjve në Europën Lindore e Juglindore.

  protesta MostarProtestë e të rinjve në Mostar kundër papunësisë (23.11.2013)

  Me zë të qetë e të butë ipeshkvi françeskan nga Sarajeva, Pero Sudar ...

 • Bie çmimi i naftës bruto

  18 Prill, 2016

  rafineriÇmimi i naftës ra sot përsëri, pasi vendet kryesore prodhuese dështuan të binin dakort për ngrirë kuotat e prodhimin në mënyrë që të stabilizohej tregu.

  Çmimi i naftës bruto ra 5 për qind sot paradite.

  Ministrat nga 18 vendet e OPEC-ut dhe jo të OPEC-ut thanë të djelën pas një takimi në Katar se duhet “më shumë kohë”, për të marrë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"