LAJMET NGA BOTA

 • Facebook: Debat mbi vaksinat

  12 Janar, 2016

  Mark ZuckerbergShefi ekzekutiv i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, duket se e ka bërë të qartë se ku qëndron në çështjen e vaksinimit të fëmijëve.

  Miliarderi ka postuar një foto në faqen e tij në Facebook, ku ai del duke mbajtur në duar vajzën e tij Maksima, me shënimin: “Vizitë tek mjeku – koha për vaksina”.  Fotoja ka marrë më shumë se ...

 • E ardhmja e një kure kundër kancerit

  12 Janar, 2016

  mjekuKanceri ka qenë një hije e frikshme gjatë gjithë ekzistencës së njerëzimit. Në shumë vende të botës kanceri po shndërrohet në sëmundjen me ritmet më të larta të vdekshmërisë. Ndërsa zyrarët e shëndetit publik u bien këmbanave të alarmit për koston njerëzore e financiare në rritje të kësaj sëmundjeje, studiuesit janë optimistë se avancimet shkencore po çojnë gradualisht drejt ...

 • Shpërthim në Turqi – në mesin e viktimave edhe shumë shtetas gjermanë

  12 Janar, 2016

  stambollSi pasojë e një shpërthimi në Stamboll kanë gjetur vdekjen, sipas mediave turke, shumë persona. Ka dhe shumë të plagosur. Shkaku i shpërthimit nuk dihet. Ka edhe gjermanë në mesin e viktimave.

  Shumë njerëz të pafajshëm janë vrarë dhe plagosur në qendër të Stambollit, si pasojë e një shpërthimi të fuqishëm. Kështu njoftojnë shumë media të shkruara dhe elektronike turke, ...

 • Moti ekstrem: çfarë premton e ardhmja

  12 Janar, 2016

  permbytje motiNjë sërë katastrofash të motit kanë tronditur botën javët e fundit, me përmbytje vdekjeprurëse në SHBA dhe Britani, krahas thatësirës së zgjatur në Brazil, Afrikë të Jugut dhe Indi. Në Shqipëri, pasojat ishin të qarta me përmbytje të mëdha në zonën perëndimore të vendit.

   

  Që nga Amerika dhe deri në Britaninë e veriut, furtuna të rënda dhe përmbytje, kanë ...

 • Ndahet nga jeta David Bowie – ikona dhe gjeniu i muzikës

  11 Janar, 2016

  David Bowie ishte një ndër këngëtarët më të njohur të muzikës për disa dekada me radhë. Të premten (08.01) u publikua albumi i tij i 25, pikërisht në 69 vjetorin e lindjes. Një dhuratë për adhuruesit e muzikës së tij.

  David BowieViti i Ri kishte filluar vetëm para një jave dhe bota e muzikës kishte një shkak të madh për ...

 • Superball arrin shifrën rekord 1. 3 miliardë dollarë

  11 Janar, 2016

  superballKëtu në Shtetet e Bashkuara, vlera e llotarisë “Powerball” pritet të arrijë në 1 miliardë dollarë, pasi asnjë nga biletat e shitura deri të shtunën nuk rezultoi fituese. Sipas Shoqatës së Llotarisë, Shanset për të fituar shifrën prej 949.8 milionësh ishin një në 292.2 milionë.

  Miliona amerikanë kanë zënë radhë të gjata për të blerë bileta llotarie ose i blejnë ...

 • SHBA, mision për dërgimin e njeriut në Mars

  11 Janar, 2016

  NasaNASA është duke projektuar sisteme për dërgimin e njerëzve në thellësi të sistemit diellor, në një distancë më të largët sesa më parë, deri në Mars. Filmi imagjinar i vitit 2015, “The Martian” përshkruan se si do të mund të dukej shkuarja në Mars, por këtu në Tokë, inxhinierët dhe shkencëtarët po punojnë për ta bërë këtë ide realitet.

  Agjencia ...

 • Sekreti ushtarak që solli mikrovalën

  11 Janar, 2016

  mikrovalaNganjëherë, ndodh që përparimet teknologjike në një fushë mund të kenë vlera shumë më të mëdha nga sa parashikohet.  Këto përparime mund të ndryshojnë botën  dhe ndoshta ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve më të mëdha. Një rast i tillë, që daton nga  Lufta e Dytë Botërore,  shënon 75 vjetorin këtë vit.

  Furra me mikrovalë përdoret pothuajse në të gjithë botën ...

 • Stresi në punë

  11 Janar, 2016

  stresiMoney causes the most stress for Americans, followed by self-pressure and lack of sleep. (Photo by Flickr user Keirsten Marie via Creative Commons license)

  Sipas një studimi të paraqitur nga Shoqata Psikologjike e Britanisë, punonjësit e zyrave thonë se janë nën presion në rritje për t’iu përgjigjur postës elektronike që nga koha kur zgjohen e deri kur shkojnë ...

 • Ekonomia ruse dhe Vladimir Putini

  8 Janar, 2016

  rusiaPresidenti rus Vladimir Putin ka marrë notë të keqe, madje jo kaluese për mënyrën se si e ka trajtuar krizën ekonomike në vendin e tij, sipas 27 për qind të analistëve që u përfshinë në një anketë të firmës “Bloomberg Business.”

  Rusia po kalon kohë të vështira me rënien e çmimit të naftës, sanksioneve ekonomike për shkak të ndërhyrjes në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"