LAJMET NGA BOTA

 • Turqi – “Një lloj lufte civile”

  25 Korrik, 2015

  policia turqiKonfrontimet mes IS dhe Turqisë kanë të bëjnë më shumë me dobësitë e qeverisë, thotë në intervistë për DW ekspertja Gülay Kizilocak.

  DW: Znj. Kizilocak, aviacioni turk po sulmon pozicionet e IS në Siri, mos vallë situata ndërkohë po shkallëzon?

  Kizilocak: Kjo është një situatë mjaft serioze pikërisht pas zgjedhjeve parlamentare në qershor. Qeveria vazhdon të jetë e preokupuar me ...

 • Turqi: Qindra të arrestuar në Stamboll dhe qytete të tjera

  24 Korrik, 2015

  policia turqiMë se 500 ushtarë anti-terror të Turqisë, në Stamboll dhe qytete të tjera, i kanë bastisur më se 100 lokacione të grupeve militante të Shtetit Islamik dhe të kurdëve, në një operacion gjatë natës, me përdorim të helikopterëve dhe forcave speciale, kanë raportuar mediat lokale.

  Policia ka njoftuar se gjatë këtyre bastisjeve, janë arrestuar 251 vetë.

  Nga ana tjetër, ...

 • A do të jetë Italia, Greqia e ardhshme?

  24 Korrik, 2015

  Ndërsa shumë evropianë shikojnë me ankth nga Greqia, disa kanë frikë tani për të ardhmen e Italisë. E megjithatë kryeministri energjik Renzi do të krijojë përshtypjen se ekonomia italiane ka nisur kursin e zhvillimit.

  italia kryeministriBorxhe të mëdha, një ekonomi në stanjacion, një shërbim publik i fryrë dhe joefikas – para disa vitesh dukej sikur Italia mund të hynte në ...

 • Studim konfidencial mbi krizën greke

  16 Korrik, 2015

  penzionistet greqiNë një studim konfidencial që u ra në dorë mediave, thuhet se në kushtet kur borxhi grek pritet të arrijë në pothuajse 200 për qind të prodhimit ekonomik gjatë dy viteve të ardhshme, vendit i nevojitet shumë më tepër ndihmë për lehtësimin e borxhit sesa është folur deri tani.

  Bill Blain, strateg në firmën Mint Partners, thotë se gjithkush ...

 • HRW: Liria e medias në Ballkanin Perëndimor – në rrezik!

  15 Korrik, 2015

  Organizata për të drejtat e njeriut Human Rights Watch tha të mërkurën se gazetarët në Ballkanin Perëndimor janë të detyruar të punojnë në një mjedis armiqësor

  HRWOrganizata për të drejtat e njeriut Human Rights Watch, u bëri thirrje autoriteteve në Bosnjë Hercegovinë, Kosovë, Mal të Zi e Serbi që të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për të krijuar një mjedis të ...

 • Arrihet marrëveshja bërthamore me Iranin

  14 Korrik, 2015

  Diplomatët thanë se është arritur marrëveshje historike për programin bërthamore të Iranit.

  diplomatet iranDiplomatët iranian dhe ata perëndimorë thanë të martën se negociatorët arritën një marrëveshje historike që kufizon programin bërthamor të Iranit në shkëmbim të heqjes së sanksioneve.

  Ekipet nga Irani dhe i ashtuquajturi grupi P5+1 që përfshinë Britaninë e Madhe, Kinën, Francën, Rusinë, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë, pritet ...

 • Bisedimet vendimtare për Greqinë

  14 Korrik, 2015

  Udhëheqësit e eurozonës arritën një marrëveshje unanime për një plan të tretë ndihme financiare për Greqinë. Fjala është ndihma në këmbim të reformave, që kërkojnë nga Athina shumë më tepër se deri tani.

  cipras be

  Baza e negociatave është “lista e mizorive”, që u hartua nga ministrat e Financave të Eurogrupit dhe iu dërgua kryetarëve të shteteve për vendimin përfundimtar. Reagimet ...

 • Zhgënjim në Athinë

  14 Korrik, 2015

  Grekët janë të indinjuar nga masat e kursimit të negociuara në Bruksel dhe me negocimin nga ana e qeverisë së tyre.

  pensionisti grek

  Pensionisti Aristidis Dimopoulos e ka ditur gjithmonë, kështu thotë së paku, „se nuk mund të jesh në luftë me gjithë Evropën, kur fjala është për kaq shumë para.“ Situata është e ndërlikuar, nuk ka një rrugëdalje të thjeshtë. ...

 • Eurozona dakord për ta ndihmuar sërish Greqinë

  13 Korrik, 2015

  Nuk do të ketë ‘Grexit’, por Greqia duhet të miratojë deri të mërkurën reformat e kërkuara nga eurozona.

  CiprasUdhëheqësit e eurozonës arritën pas një maratone bisedimesh një marrëveshje unanime për një plan të tretë ndihme financiare për Greqinë. Kryetari i BE-së Donald Tusk tha se udhëheqësit kanë rënë dakord “në parim” për negociata për shpëtimin e Greqisë “që me fjalë ...

 • Dallimi mes ristrukturimit dhe faljes së pjesshme të borxhit

  13 Korrik, 2015

  Greqia u ka kreditorëve të saj më shumë se 300 miliardë euro borxh. FMN-ja kërkon një falje të pjesshme të borxhit, kurse disa vende, si Gjermania, preferojnë ristrukturimin e tij. Ku është dallimi?

  greqia lypesNë rastin e borxhit të Greqisë përdoren shpesh dy formula ndihme: falja e pjesshme e boxhit apo ristrukturimi i tij. Edhe pse në pamje të parë ristrukturimi tingëllon ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"