LAJMET NGA BOTA

 • Kush janë paditësit dhe gjykatësit e Greqisë

  4 Korrik, 2015

  drahmaNegociatat e dështuara me Greqinë kanë treguar se pa procedurën e falimentimit për shtetet apo së paku faljen e borxhit, drama në Greqi nuk merr fund.

  Kur një ndërmarrje apo një person privat falimenton, hapat e tjerë janë të rregulluar qartë me ligj. Çështja çohet para gjykatësit, dhe rrjedha e mëtejshme përcaktohet pra nga një instancë neutrale dhe jo ...

 • Interes ndërkombëtar për krizën greke të borxheve

  4 Korrik, 2015

  A do të dalë Greqia nga Eurozona? Kjo çështje preokupon prej muajsh Gjermaninë dhe vende të tjera të BE. Po sa i madh është interesi përtej kufijve evropianë për dramën greke të borxheve?

  Athina

  SHBA

  Po i vëzhgojnë me vëmendje zhvillimet në mosmarrëveshjen greke të borxheve. Në biseda me përfaqësues qeveritarë si Kancelaren Angela Merkel ose Presidentin e Francës, François Hollande, Presidenti ...

 • Sfidat e industrisë së ushqimit të shpejtë

  3 Korrik, 2015

  ChipotleKompanitë gjigande të llojit Fast Food po përballen me kërkesat e konsumatorëve për ushqime të shëndetshme që t’u përshtaten kërkesave të tyre individuale. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Mike O’Sullivan njofton nga Los Anxhelesi se industria e ushqimeve të çastit po u përgjigjet konsumatorëve që duan më shumë sesa një hamburger dhe patate të skuqura.

  Industria e restoranteve “Fast Food” ...

 • Siguri për pelegrinët në Mekë

  3 Korrik, 2015

  Një firmë gjermane ndihmon për planifikimin e ri të rrugëve në Mekë dhe përreth.

  mekaAjri në tunel u hollua shpejt dhe shumë shpejt nuk mjaftonte për të marrë frymë. Sistemi i ventilimit kishte dështuar dhe nuk kishte oksigjen. Përveç kësaj, temperatura ishte më shumë se 44 gradë Celsius. Njerëzve të parë u ra të fikët dhe të tjerët donin të ...

 • BP, 18.7 miliardë dollarë për dëmet

  2 Korrik, 2015

  pulebardhatGjiganti britanik i naftës BP ra dakort të enjten të paguajë 18.7 miliardë dollarë për dëmet e shkaktuara nga rrjedhja më e rëndë e naftës në Shtetet e Bashkuara si pasojë e shpimeve në vitin 2010 në Gjirin e Meksikës.

  Në një marrëveshje të arritur me Departamentin amerikan të Drejtësisë dhe pesë shtetet bregdetare në Gjirin e Meksikës, BP tha ...

 • Power: Ekziston konsensus global për Srebrenicën

  2 Korrik, 2015

  SrebrenicaAmbasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara thotë se pret miratimin e një rezolute që përkujton 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës gjatë luftës në Bosnje, edhe pse Rusia ka propozuar një kundër-masë që nuk e quan gjenocid këtë ngjarje.

  Në një intervistë me Zërin e Amerikës, ambasadorja Samantha Power tha se ekziston “konsensus i gjerë global” në lidhje me atë ...

 • Letra e Greqisë: gati të pranojmë shumicën e kushteve

  1 Korrik, 2015

  Merkel TsiprasGreqia e zhytur në borxhe po pranon kërkesat e kreditorëve për më shumë masa shtrënguese. Por udhëheqësit evropianë kanë përjashtuar negociata të mëtejshme me Athinën para referendumit të së djelës.

  Kryeministri grek Alexis Tsipras u deklaroi kreditorëve ndërkombëtarë në një letër se Greqia është e gatshme të pranojë shumicën e kushteve të paketës së shpëtimit.

  Por kancelarja gjermane Angela Merkel ...

 • Egoizëm diletantesk

  1 Korrik, 2015

  Aleksis Cipras nuk ka më parasysh të mirën e popullit grek, por vetëm mbijetesën e partisë së tij Syriza. Megjithatë prapa skenës në Athinë sundon prej kohësh frika, mendon Spiros Moskovou.

  CiprasDiçka nuk shkon në shtetin Greqi. Një qeveri e sapozgjdhur populiste premtoi në fillim të shkurtit, se do ta mbajë vendin e falimentuar në Eurozonë, dhe njëkohësisht se do ...

 • SHBA e shqetësuar për Greqinë

  1 Korrik, 2015

  Ekonomia amerikane nuk ka rrezik të ketë humbje për shkak të krizës së borxhit grek. Por në Uashington u druhen pasojave gjeopolitike, në qoftë se Greqia del nga Eurozona.

  greqia shtatorePresidenti i SHBA, Barack Obama, në bisedat telefonike me kryetarët e qeverive franceze dhe gjermane Hollande dhe Merkel, vuri në dukje rëndësinë, që ka mbajtja e Greqisë në zonën e ...

 • Greqia buzë humnerës ekonomike

  1 Korrik, 2015

  Pasi BQE ka ngrirë kreditë emergjente për Greqinë, bankat greke do të qëndrojnë të mbyllura një javë. Çfarë do të ndodhë më pas, nuk e di askush.

  alpha bankDetajet nuk dihen ende, por është e qartë se transferimi i parave në vendet e tjera evropiane do të kufizohet. Edhe brenda vendit firmat mund të tërheqin, ose të transferojnë, shuma të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"