LAJMET NGA BOTA

 • Arrihet marrëveshje për armëpushim në Ukrainë

  12 Shkurt, 2015

  Presidenti rus Vladimir Putin tha se armëpushimi do të hyjë në fuqi të shtunën në mesnatëUdhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës përfunduan të enjten bisedimet maratonike në Bjellorusi me një marrëveshje për armëpushimi që ka për qëllim t’u jap fund luftimeve që çuan në vrasjen e mijëra vetave në Ukrainën lindore.

  Armëpushimi, që do të hyjë në fuqi më 15 shkurt u shpall pas bisedimeve rraskapitëse 16 orëshe në ...

 • Assadi: Nga armik në mik?

  12 Shkurt, 2015

  Për një kohë të gjatë Perëndimi i është shmangur Bashar Al Assadit. Por me sa duket, diktatorin sirian e informojnë për sulme ajrore ndaj pozicioneve të terroristëve të IS. Fronti ndërkombëtar kundër tij po lëkundet.Për një ftesë në Pallatin Elize, për këtë diktatori i Sirisë, Bashar Al-Assad sot vetëm mund të ëndërrojë. Vërtet që nuk kanë kaluar më shumë se katër vjet, kur hëngri darkë bashkë në Paris me Presidentin ...

 • Minsk – vendi ku diskutohet fati i Ukrainës

  11 Shkurt, 2015

  Presidenti bjellorus Lukashenko përpiqet të mbajë qëndrim neutral në krizën e Ukrainës. Por pamja e jashtme të gënjen.Mos u shqetësoni fare për aktivitetin në Minsk. Alexander Lukashenko e siguroi Presidentin rus Vladimir Putin në takimin e tyre në Soçi në fundjavë, se takimi i nivelit të lartë katërpalësh për krizën në Ukrainë do të organizohet më së miri. Veç shefit të Kremlinit, priten edhe udhëheqësi i Ukrainës, Petro Poroshenko, kancelarja ...

 • SHBA, Britania dhe Franca mbyllin ambasadat në Jemen

  11 Shkurt, 2015

  Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca, njoftuan për mbylljen e ambasadave në Jemen, për shkak të përkeqësimin të situatës së sigurisë në vend.Departamenti i Shtetit tha të martën në mbrëmje se personeli i ambasadës amerikane është larguar nga kryeqyteti i Jemenit, Sana’a, ndërsa Britania njoftoi sot herët se personeli i saj është tërhequr. Franca do ta mbyllë ambasadën e saj të premten.

  “Veprimet e njëanshme të kohëve të fundit, e ndërprenë ...

 • DASH përshëndet takimin Mustafa-Vuçiç

  11 Shkurt, 2015

  Departamenti i Shtetit përshëndeti kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë si dhe përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian, për atë që e quajti sukses të takimeve në kuadrin e dialogut të nivelit të lartë më 9 dhe 10 shkurt në Bruksel.Takimet mes kryeministrave Isa Mustafa dhe Aleksandër Vuçiç, me pjesëmarrjen e shefes së politikës së jashtëme të BE-së Federica Mogherini, çuan në nënshkrimin e marrëveshjes për çështjet e drejtësisë.

  Zëdhënësja e Departamentit ...

 • Koment: në mëdyshje ndaj Rusisë

  11 Shkurt, 2015

  Merkel dhe Obama nuk janë në unanimitet lidhur me një çështje vendimtare e megjithatë ato theksojnë vendosmërinë e tyre në konfliktin e Ukrainës. Një konstelacion i vështirë, konstaton Gero Schließ.Pavarësisht pikëpamjeve të ndryshme lidhur me mundësinë e furnizimeve me armë në Ukrainë kancelarja Angela Merkel dhe presidenti i SHBA-së Barack Obama në konferencën e përbashkët të shtypit demonstruan unanimitet dhe siguruan, se radhët ndaj presidentit të Rusisë Vladimir Putin vazhdojnë ...

 • Koment: Amerika përçan Perëndimin, Rusia përçan Evropën

  11 Shkurt, 2015

  BE vështron drejt takimit të nivelit të lartë në Minsk. Nëse atje nuk do të ketë kompromis për konfliktin e Ukrainës nuk përjashtohet të humbasë edhe fuqia më e madhe e Perëndimit – uniteti i tij, mendon Bernd Riegert.Një sërë shtetesh kryesisht evropianolindore janë të gatshme të ndjekin rrugën që po përvijohet nga SHBA: ato e përfytyrojnë që ta pajisin ushtrinë ukrainase me armë moderne, në mënyrë që ajo të ...

 • Uashingtoni konfirmon vdekjen e amerikanes, peng i ISIS

  11 Shkurt, 2015

  Një amerikane që mbahej peng në Siri ka vdekur, konfirmuan sot zyrtarët amerikanë dhe familja e saj, katër ditë pasi militantët e Shtetit Islamik thanë se një sulm ajror i koalicionit vrau punonjësen e ndihmave.Pretendimet u shfaqën në internet javën e kaluar se një sulm ajror jordanez goditi ndërtesën ku 26 vjeçarja Kayla Mueller besohet se mbahej në qytetin Raka në Siri. Zyrtarët jordanezë, amerikanë dhe të tjerë kishin ...

 • Kancelarja Merkel në Uashington

  9 Shkurt, 2015

  Në çështjet e politikës së jashtme të Uashingtonit partnerët kryesorë duket se nuk janë më britanikët, por Berlini.Gjatë vizitës së parë të kancelares gjermane Angela Merkel tek presidenti amerikan Barak Obama në vitin 2011 atmosfera qe e gëzuar. Obama e nderoi atë me Medaljen Presidenciale të Lirisë dhe ngriti një dolli duke thënë: “Për lirinë që duhet ta mbrojmë vazhdimisht.”
  Në atë kohë, asnjëri prej tyre nuk e dinte se ...

 • Ekonomitë e G-20

  9 Shkurt, 2015

  Një organizatë ekonomike ndërkombëtare thotë se qeveritë në mbarë botën nuk po bëjnë sa duhet për të zbatuar një seri politikash për nxitjen e rritjes ekonomike vitet e ardhshme.Organizata për Bashkëpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik në raportin e saj të përvitshëm për rritjen ekonomike të publikuar sot, u bën thirrje vendeve të zbatojnë strategjitë bashkëkohore të rritjes si rritja e produktivitetit, konkurrencës dhe novacionit.

  Raporti publikohet ndërsa ministrat e financave dhe drejtuesit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"